Firmy farmaceutyczne

Szczepienia dzieci: idealny przykład manipulacji danymi, powielany przez portal lekarski mp.pl

Szczepienia dzieci: idealny przykład manipulacji danymi, powielany przez portal lekarski mp.pl

Cytuję: „‎90 proc. dzieci w Polsce ma dolegliwości zdrowotne. To o 40 proc. więcej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tak wynika z badań przeprowadzo­nych przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP) – donosi TVP Inf .Czy ma to związek z najwyższą „wyszczepialnością” polskich dzieci na tle pozostałych państw UE?”

Artykuł promujący szczepionki.. Ale czy to nie jest manipulacja danymi?

Cytuję: „Spośród 3399 dzieci uczestniczących w badaniu pierwotnym w 4 regionach do analizy w 10. roku życia zakwalifikowano 1979 dzieci (z jednego regionu). Ostatecznie oceną objęto 1403 dzieci (71% zaplanowanej kohorty)„.

Podsumujmy: 3399 dzieci przebadano, zostało 1979, więc 1420 dzieci na dzień dobry zostało zdyskwalifikowanych do badania (być może z powodu możliwości wystąpienia potencjalnych powikłań).

No ok, ale potem w trakcie badania – co się stało że 29% już badanych dzieci nie uwzględniono w analizie? Co spowodowało, że je wykluczono z badania? Zachorowały czy jak? Wydaje mi się że jeśli chcemy aby badanie było rzetelne i prawdziwe badania powinny być przeprowadzone na losowo wybranych dzieciach i nie można nikogo wykluczać, czemu w badaniu nie mogły uczestniczyć wszystkie 3399 dzieci? (a nie tylko zakwalifikowanych przez odpowiednie osoby po odpowiednich badaniach) jak również nie powinno się ich w późniejszym okresie wykluczać.

Rozumiem, że wykluczyli oni dzieci które mogły mieć potencjalne powikłania… mało tego… jeżeli robią taki „przesiew” do badania czy szczepionka może prowadzić do powikłań to dlaczego nie robią takiego samego „przesiewu” przy standardowym szczepieniu wszystkich dzieci, tak aby ich faktyczne dane miały odzwierciedlenie w rzeczywistości… Takie zmanipulowane badania można chyba włożyć pomiędzy bajki… a ludzie to czytają i potem mówią: czytałem artykuł badania mówią jednoznacznie że nie ma powikłań… Przeczytać łatwo, ale przeanalizować go i przeczytać ze zrozumieniem to już chyba gorzej..”

Oto omawiany tutaj artykuł:
http://www.mp.pl/artykuly/?aid=46058

5 odpowiedzi »

 1. Dla mnie bardziej zagadkowy jest sens przeprowadzania badania porównawczego w grupie bardziej oraz mniej podtruwanych! Dlaczego nie porównuje się dzieci zaszczepionych z tymi które szczepione nie były?
  Z powyższych badań można wysnuć zupełnie inny wniosek niż prowadzący je naukowcy, a mianowicie taki, że nawet niewielka dawka tiomersalu podana dzieciom w pierwszych miesiącach życia może mieć wpływ na późniejszy rozwój dziecka, natomiast po zwiększeniu dawki tego czynnika nie zaobserwowano dalszego pogorszenia się stanu zdrowia czy zdolności intelektualnych.

 2. Dodaję komentarz
  prof. dr hab. med. Andrzeja Z. z
  Zakładu Epidemiologii
  Państwowy Zakład Higieny w Warszawie

  mam nadziję ,że się nie obrazi

  Komentarz:

  (…) usunięto by admin

 3. Nie nazwałem niczego teorią spiskową i nie uważam ,żeby jakikolwiek spisek istniał ,w tej sprawie . Dziękuję za powyższy artykuł, mówi on dużo o Pana poglądach i spojrzeniu na świat. Życzę szczęścia w poszukiwaniu prawdy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.