Komentatorzy na etatach. Nawet 2 złote zarobku za wpis propagujący szczepionki, GMO czy „racjonalizm”!

Operacja hasbara: internauci na etatach

„Fora internetowe to potężne źródło oddziaływania społecznego. Wiedzą to dobrze spece od propagandy, którzy opłacają sowicie grupy płatnych trolli internetowych, którzy walczą do upadłego o propagowanie rozmaitych teorii. Jeśli jest to wynikiem złośliwości to jeszcze nic takiego, ale często jest to wynikiem celowego działania.

Siły polityczne, uciekają się do stosowania tak zwanych „płatnych trolli” lub, bardziej poprawnie, płatnych specjalistów do prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymyślono to już dawno a celują w tym zwłaszcza Żydzi, którzy stworzyli na to nawet specjalny termin, hasbara. Stosowane jest to w tych krajach, w których jest duża ilość użytkowników Internetu.

Izraelscy trolle internetowi to już legenda a hasbara jest dla wielu z nich dobrze płatnym zajęciem. Werbuje się tam studentów przez Narodowy Związek Studentów (NARS), który prowadzi program zwalczania antysemityzmu w Internecie. W sumie na kształtowaniu opinii w Internecie mogą oni zarobić do 2000 dolarów od osoby.

Dla młodych ludzi Internet jest przede wszystkim narzędziem pracy i edukacji. Wielu izraelskich studentów staje się ekspertami w Internecie, władze starają się to wykorzystać. Podobnie jak w innych użytkowników sieci, studenci napotykają antysemickie wpisy na witrynach komputerowych, które według nich propagują nienawiść Izraela i Żydów na całym Internecie.

Internet pozwala na niekontrolowany dostęp do treści i grup marginalizowanych, a więc może mieć wpływ na szeroką publiczność, która jest przedmiotem takich informacji, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy są w trudnej sytuacji.  Jednocześnie według Żydów Internet jest głównym medium do rozpowszechniania antysemityzmu i nienawiści do Izraela i ich samych. Izrael nie ukrywa, że Internet jest dla niego miejscem walki z takimi witrynami, i ich celem według celów programu NARS jest ich niszczenie.

Według Żydów w obecnej rzeczywistości Internet jest podstawowym narzędziem do rozpowszechniania antysemityzmu, a większość izraelskich studentów wykorzystujących te środki komunikacji, powinna prowadzić walkę z wrogimi witrynami. Ten program stypendialny pozwoli studentom do mapowania antysemickich witryn i radzenie sobie z ich nadawaniem.  W trakcie realizacji projektu, uczniowie mogą pracować w sieciach społecznościowych w celu prowadzenia dezinformacji w Internecie.

Plan prac w ramach projektu rozpoczyna się po przejściu odpowiedniego szkolenia. Uczniowie mogą pracować w zaciszu domu i tygodniowo muszą spędzić na hasbarze około 5 godzin w roku kalendarzowym (nie akademickim).  Jako zapłata za pracę studentów otrzyma 7 500 szekli ($ 2,000) za 240 godzin pracy w projekcie. Stypendium zostanie wypłacone w trzech ratach.

Trudno się dziwić Izraelowi, że stara się oddziaływać na postrzeganie Żydów i postaw antyżydowskich. Tak samo robią Rosjanie, którzy zatrudniają trolli internetowych propagujących rosyjski punkt widzenia. Tak jak w przypadku swoich kolegów z Izraela piszą komentarze w różnych językach, ale oni skupiają się zwłaszcza na propagowaniu odpowiednich treści w rejonie uważanym za swoją strefę oddziaływania.

Wiemy nieoficjalnie, że prorządowa i „smoleńska” hasbara trwa na dobre w polskim Internecie. Według wielu przecieków pisanie odpowiednich komentarzy jest wynagradzane nawet do 2 zł za wpis. Niektórzy nieźle z tego żyją, ale dla moderatorów i administratorów forów internetowych to koszmar, ponieważ w morzu wpisów łatwo przeoczyć niezamierzone oddziaływania a gdy na dodatek jest to akcja skoordynowana prowadzona jednocześnie przez kilkanaście osób to możliwości skutecznej moderacji są bliskie zeru.”

Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Public_diplomacy_(Israel)

http://newsland.com/news/detail/id/1111030/

http://en.wikipedia.org/wiki/Hasbara_Fellowships

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/dziesiatki-tysiecy-platnych-trolli-internetowych-pozostaje-w-sluzbie-panstwowej

Jedna myśl w temacie “Komentatorzy na etatach. Nawet 2 złote zarobku za wpis propagujący szczepionki, GMO czy „racjonalizm”!

  1. Hasbarskie metody. Nauka nie idzie w las , co da sie zauwazyc w internecie na roznych portalach i blogach.Posluguja sie nimi nie tylko komentatorzy, ale takze moderatorzy, ktorzy blokuja dostep do stron niewygodnym osobom, ktore ich zdaniem przeszkadzaja, co nazywaja trollowaniem.Tworcy roznych stron i blogow zaklinaja sie, ze sa jak najbardziej demokratami, humanistami, elita , katolikami i ze walcza o wolnosc slowa, ale wystarczy nie podzielac pogladow grupy i jest sie okrzyknietym trollem lub zwyzywanym w sposob niewybredny.Ma takie zachowanie swoja zalete, gdyz dzieki temu ujawnia sie szeroki przekroj roznych indywiduuow, ktorych nalezy unikac, bo z pewnoscia na miano elit nie zasluguja.Niektorzy zalozyciele portali sa na tyle pozbawieni godnosci i honoru, ze maja czelnosc prosic uzytkownikow o wspieranie ich , podczas gdy ich moderatorzy, redaktorzy toleruja wpisy blogerow, ktore brakiem kultury dorownuja takim osobnikom, ktorych w gwarze huliganskiej nazywa sie ” cwelami”.W przypadku niektorych blogerow ” cwel” to kulturalny czlowiek.Jak czlowiek nie szanujacy drugiego w swoich wypowiedziach , moze odwolywac sie do wartosci humanistycznych i mienic sie ich obronca oraz roscic sobie prawo do bycia elita intelektualna?.Dopoki nie mialam internetu nie wiedzialam, ze tylu jest psychopatow wsrod tzw.elit intelektualnych.Teraz juz wiem.Internet nie rozni sie w wielu przypadkach , co dotyczy zarowno portali, jak i blogow od oficjalnych przekaznikow, gdzie stosuje sie podobne metody tzw.prania mozgow.Wielu cwaniaczkow pod haselkami walki o wolnosc, o prawa wykluczonych , o lepsze zycie dla pokrzywdzonych przez system , probuje sie dobrze ustawic , zawiazujac fundacje, ktore zeruja na naiwnych.Tam gdzie jest proponowana fundacja, zbiorka pieniedzy na utrzymanie portalu ,nalezy spodziewac sie obecnosci grupy, ktora chce sie dobrze urzadzic na krzywdzie innych ludzi.Nasi przodkowie, przynajmniej niektorych walczyli bez zakladania fundacji.Jedyna forma zaplaty byla ich krew.Teraz wyzywa sie ich od chamow.Kto byl wiekszym chamem?.Rolnik ze wsi, robotnik z fabryki czy panisko, ktore podpisalo wiele umow tajnych i mniej tajnych sprzedajacych narod?.Obrzydlistwo w sieci siedzi.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.