W 2008 roku OFE zdefraudowały 30 miliardów złotych. Gdzie płynie ten strumień gotówki?

Cytat: „W dzisiejszej Gazecie Wyborczej (wydanie internetowe) Jacek Żakowski napisał:
Cyt. „Pisząc w „Gazecie” o otwartych funduszach emerytalnych, muszę zacząć od ujawnienia konfliktu interesów. „Gazeta” jest własnością Agory, a Agora – jak podała „Gazeta” – w 47 proc. należy do różnych OFE.

Agora jest tak skonstruowana, że nawet duzi akcjonariusze nie mogą decydować ani o tym, co „Gazeta” pisze, ani o tym, kto nią kieruje. Na moje teksty OFE nie próbują wpływać. Ale mogłyby próbować. Dlatego, jak mówią Anglosasi, disclosure, czyli wyjawienie, wydaje mi się konieczne. Zwłaszcza że ostatnio – krótko przed kolejną debatą emerytalną – OFE zwiększyły udziały w innych mediach, które zajmując się sporem o drugi filar, nie wspominają o potencjalnym właścicielskim wpływie jednej ze stron.

Nie wiem, czy OFE jako akcjonariusze wpływają na sposób prezentowania sporu o drugi filar w mediach. Ale jako widz, słuchacz, czytelnik chciałbym być informowany o ryzyku stronniczości. KRRiT powinna tego pilnować w mediach elektronicznych.”

Później przeczytałem na łamach Przeglądu artykuł: Koniec OFE? – rozmowa z prof. Leokadią Oręziak

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/koniec-ofe-rozmowa-prof-leokadia-oreziak

Pani profesor powiedziała między innymi:

Cytat. „Nasze państwo trzeba rozpatrywać jako jedno gospodarstwo, mające jeden budżet. W 1999 r. ustanowiono nowy, ogromny wydatek budżetowy w postaci OFE. Aż 40% składki emerytalnej od miesięcznych wynagrodzeń pracowników skierowano do prywatnych funduszy w celu inwestowania na rynku finansowym. Gdyby nie było OFE, cała składka byłaby przeznaczana na wypłatę bieżących emerytur. W Polsce jest 5 mln emerytów, mamy wobec nich zobowiązania. Po to pobiera się składki, żeby te emerytury wypłacać. Skoro zabrano 40% składek, w ZUS powstała ogromna dziura. Od ponad 14 lat rząd musi więc pożyczać pieniądze, by refundować ZUS ten ubytek składki; Społeczeństwo powinno mieć świadomość, jak wielkie straty mogą ponieść fundusze. W 2011 r.

ZUS przekazał do OFE 15 mld zł, a potem nastąpił spadek aktywów o prawie 12 mld zł, czyli te pieniądze wcale nie zostały pomnożone, tylko niemal w całości je stracono. A w 2008 r. przepadło prawie 30 mld zł. W styczniu i w lutym 2013 r. aktywa OFE spadły o 2,6 mld zł, czyli fundusze straciły wszystko, co w ciągu tych dwóch miesięcy przekazał im ZUS (1,6 mld zł), i miliard z tego, co było poprzednio. Tak reklamowane zyski OFE za 2012 r. już znacznie stopniały i mogą dalej topnieć, bo końca kryzysu na rynkach finansowych nie widać. OFE mogą stracić nawet w krótkim czasie ogromne pieniądze. Np. w maju 2012 r. ich aktywa spadły o 4,8 mld zł, czyli o kwotę bliską rocznym wydatkom państwa na szkolnictwo wyższe; Nie jest tajemnicą, że koncerny finansowe są powiązane z mediami. Jedna z największych spółek medialnych jest niemal w połowie własnością funduszy emerytalnych. Czy wydawana przez nią gazeta może napisać prawdę o OFE, czyli o swoich właścicielach? ”

Polecam ten wywiad.

Nie śledzę na bieżąco polityki, bo nie mam na to czasu. Przyznam, te informacje mnie bardzo zszokowały. Niezły bigos.

Autor: Jan Wels

www.antyegzekucja.pl

http://janwels.salon24.pl/499087,tego-nie-wiedzialem-o-wyborczej-i-ofe

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.