„Moralność na pokaz” polskich katolików. Nie chcieli chorego dziecka na uroczystości, bo popsułby wyćwiczone szyki. Pytani przez dziennikarza, zaprzeczyli temu

Cyt. „Grupa rodziców z Górażdży nie chciała, by 10-latek przyjął sakrament razem ze zdrowymi dziećmi. Powód? Mógł zepsuć szyk podczas uroczystości.

Pomysł podzielenia komunijnych uroczystości na dwie części – dla zdrowych dzieci i niepełnosprawnego Pawełka – zrodził się podczas jednego ze spotkań organizacyjnych.
W trakcie dopinania szczegółów kilku rodziców zaczęło głośno się zastanawiać, jak w kościele będzie się zachowywać 10-letni Paweł Góra.

Chłopczyk, który chodzi obecnie do drugiej klasy, cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Jednym z objawów jego niepełnosprawności jest nadpobudliwość – czasami ma problemy, by usiedzieć dłużej w jednym miejscu i lubi zagadywać do kolegów.

Zdaniem rodziców zdrowych dzieci, chłopczyk mógłby… zakłócić pierwszokomunijne uroczystości i popsuć szyk, który uczniowie godzinami ćwiczyli w kościele. Doszli do wniosku, że najlepiej będzie, jeżeli Pawełek przyjmie sakrament osobno – zaproponowali, by jego komunię przenieść na sobotę, czyli dzień wcześniej przed uroczystościami „dla zdrowych dzieci”.

Mama Pawełka o pomyśle dowiedziała się od rodziców zdrowych dzieci, gdy przyjechała po syna do szkoły. Po tym, jak usłyszała, że nie chcą oni widzieć Pawełka na niedzielnych uroczystościach, zaniemówiła.

– Poczułam ogromny smutek i żal, że ktoś traktuje mojego Pawełka jak dziecko gorszej kategorii – mówi pani Irena. – Kompletnie nie wiedziałam, co mam z tym zrobić. Z jednej strony czułam, że przecież tak nie powinno być. Z drugiej nie chciałam się nikomu naprzykrzać…

Matka pod presją grupy rodziców poszła do proboszcza zapytać, czy przyjęcie komunii dzień wcześniej jest w ogóle możliwe. Ten zgodził się na takie rozwiązanie.

O sprawie organizacji komunii w Górażdżach huczy cała wieś. Ludziom w głowie się nie mieści, że w czasie, gdy dzieci przygotowuje się do przyjęcia Chrystusa i mówi o chrześcijańskim miłosierdziu, grupie rodziców może przeszkadzać niepełnosprawny Pawełek.

– Przecież to jawna dyskryminacja! – denerwuje się jeden z mieszkańców Górażdży (ale prosi o anonimowość). – Rodzice wykazali się kompletną głupotą, bo trudno inaczej nazwać ich żądania i naciski. Nie wspomnę już o tym, że przecież przed Bogiem wszyscy jesteśmy równi.

– Przeniesienie uroczystości będzie krzywdą dla tego chłopca, który i tak jest już poszkodowany przez los – słyszymy od młodej kobiety. – Widziałam, jak to dziecko silnie przeżywa każdą, nawet pozornie mało znaczącą chwilę. Gdy dowie się, że nie będzie mógł przystąpić do komunii razem z innymi, to będzie dla niego cios.

Zapytaliśmy wczoraj ks. Kazimierza Balaka, proboszcza parafii w Górażdżach co nim kierowało, że zgodził się odprawić osobno uroczystości dla Pawełka, czyli podzielić dzieci na lepsze i gorsze. Stwierdził, że przystał na to ze względu na prośbę mamy, która wcześniej z nim rozmawiała. Gdy opowiedzieliśmy mu o naciskach ze strony grupki rodziców, był wyraźnie zaskoczony.

– Byłem przekonany, że mamie Pawełka zależało po prostu na spokojniejszym przebiegu uroczystości, dlatego prosiła o ich przeniesienie na sobotnie popołudnie – zarzeka się ks. Balak. – A teraz dowiaduję się, że jednak było inaczej. To bardzo nie w porządku ze strony rodziców. Jeszcze dzisiaj porozmawiam sobie ze wszystkimi, żeby wyjaśnić sprawę. Nie chcę, żeby ktokolwiek poczuł się urażony podczas tak ważnego dnia.

Ksiądz dodaje, że część spraw rodzice ustalali we własnym gronie, więc propozycja padła za jego plecami.

Dziennikarz nto odwiedził wczoraj kilku rodziców, którzy chcieli, by Pawełek szedł osobno do Pierwszej Komunii. Przekonywali, że z ich strony taka propozycja nigdy nie padła. Gdy wchodziliśmy w szczegóły, ucinali natychmiast rozmowę, tłumacząc się brakiem czasu.

– Ja nie widzę problemu, żeby mały Paweł był w niedzielę w kościele. Ale teraz nie mam czasu na rozmowę. Do widzenia! – rzuciła jedna z matek, zamykając furtkę przed dziennikarzem.

Mama Pawełka po przemyśleniu całej sprawy zdecydowała, że jednak nie może odpuścić.

– W niedzielę przyprowadzę syna na komunię tak, jak było to planowane od początku – mówi. – Ogłosiłam to już nawet rodzicom po ostatnim sprzątaniu kościoła. Gdy wychodziliśmy do domów, powiedziałam tylko, że mój syn będzie miał komunię tak jak wszyscy i koniec”

Autor: Radosław Dimitrow

Źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130511%2FPOWIAT04%2F130519911

3 myśli w temacie “„Moralność na pokaz” polskich katolików. Nie chcieli chorego dziecka na uroczystości, bo popsułby wyćwiczone szyki. Pytani przez dziennikarza, zaprzeczyli temu

  1. Im wieksza prowincja tym mocniejsza na niej nietolerancja.Nie jest dla mnie zaskoczeniem to co się stało.Pozostaje pogratulować mamie chłopca ze ostatecznie poszla po rozum do glowy i zdala sobie sprawę z tego ze jej syn ma takie same prawa jak inne dzieci.Wspolczuje tylko tym rodzicom,ich poglądy na nowo zasieją ziarno nienawiści i nietolerancji w kolejnym pokoleniu Polakow.Cieszy mnie tylko fakt ze o ile ksiądz mowi prawde i nic o tym nie wiedział to urządzi tym rodzicom niezły mlyn bo wmanewrowali go w afere o której nie miał pojęcia…i chyba to jest teraz największy problem ”tych rodzicow”.Chcac zrobić dobrze narobili księdzu kolo dupy…teraz będą tego konsekwencje.

  2. Przypomniala mi się jeszcze na noc ksiazka która kiedyś czytałam Moralnosc Pani Dulskiej..Może nie zbyt pasuje do sytuacji ale wiele mowi o podwojnej moralności ludzi.Niektorzy z nas sa jak pani Dulska,jak kameleony zmieniają twarz co sezon w zaleznosci od okoliczności,sytuacji i potrzeb…Robi się niedobrze…

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.