Potężna gwiazda Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili, zachodzą na niej gwałtowne zmiany. Konsekwencje dla naszej cywilizacji będą niewyobrażalne

Supernowa Betelgeza i dwa słońca na niebie

„Gwiazda Betelgeza, oddalona od nas o zaledwie 600 lat świetlnych, ma duże szanse na przeistoczenie się w supernową. Wybuch supernowej generuje energię miliardy razy większą niż wybuch najpotężniejszych bomb atomowych. Gdyby ta wielka gwiazda, której masa 20 razy przekracza masę słońca, wybuchł, mogłoby to przynieść niezwykle poważne konsekwencje dla ziemskiej cywilizacji.

Betelgeza to gwiazda w konstelacji Oriona, odległość od niej jest szacowana na od 500 do 600 lat świetlnych (biorąc pod uwagę odległości kosmiczne, jest to zaledwie rzut beretem). Znana jest z tego, że jest gwiazdą zmienną i jej widmo ulega ciągłej zmianie. Przekazy historyczne mówią, że była ona gwiazdą koloru białego lub żółtego, zaś najnowsze badania potwierdzają, że ma kolor czerwony.

Może to oznaczać, że w ciągu krótkiego okresu czasu, zaszły tam bardzo gwałtowne zmiany. Być może wkrótce rozbłyśnie ona jako supernowa i będzie ją można zobaczyć na naszym niebie, nawet w dzień.

Coś podobnego wydarzyło się w 1054 roku, gdy doszło do wybuchu supernowej, która ostatecznie uformowała coś, co znamy dzisiaj pod nazwą Mgławica Krab. To wydarzenie zostało dokładnie opisane w kronikach chińskich. Jasność błysku była tak znaczna, że przez miesiąc można było oglądać jasne źródło światła, które było widoczne nawet po południu. Był to jednak kataklizm w znacznej od nas odległości, 5500 lat świetlnych. Tym razem mówimy o supernowej dziesięć razy bliżej.

Odległość Betelgezy szacowana czasami nawet na 600 lat świetlnych jest wciąż relatywnie niewielka i można zadać sobie pytanie czy coś groziłoby nam lub naszym potomkom? Na podstawie obecnej wiedzy możemy powiedzieć, ze zmiany barwy gwiazdy oznaczają zużywający się wodór. Według obliczeń astronoma, Brada Cartera z University of Southern Queensland w Australii, Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili. Twierdzi on, że jeśli to się stanie nawet w nocy będzie wystarczająco jasno, aby czytać gazetę.

Betelgeza

Naukowiec twierdzi, że zjawisko to będzie widoczne w świetle widzialnym przynajmniej pół roku. Oczywiście oprócz światła zostanie tam wyemitowane dużo innych rodzajów promieniowania. Wybuch supernowej to ogromna ilość energii. Wszystko, co się znajduje w jej okolicy zostaje zniszczone i zmiecione przez eksplodujący wiatr gwiezdny. W odległości 600 lat świetlnych to oddziaływanie będzie ograniczone, ale z pewnością będzie zauważalne i może to być efekt negatywny.

Główny strumień promieniowania gamma, mógłby zniszczyć powłokę ozonową. Aby tak się jednak stało wiązka promieniowania musiałaby być ustawiona na biegunach gwiazdy. Poważne niebezpieczeństwo groziłoby naszej planecie tylko gdyby Ziemia ustawiła się pod jednym z biegunów Betelgezy. Wtedy mogłoby dojść do swoistej sterylizacji Ziemi. Istnieją powody aby przypuszczać, że wydarzenie tego typu spowodowało jedno z wielkich wymierań w prehistorii.

Ze względu na odległość do gwiazdy i wielkość Ziemi prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza jest oczywiście bardzo małe, może jedna miliardowa procenta. Najlepsze jest to, że być może Betelgeza już wybuchła i tylko musi minąć sześćset lat, aby doleciały do nas tego skutki. Co więcej gwiazda ta mogła wybuchnąć już kilkaset lat temu i wtedy wzrośnie prawdopodobieństwo, że zobaczymy to my, a nie nasi potomkowie za trzysta lat.”

7 myśli w temacie “Potężna gwiazda Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili, zachodzą na niej gwałtowne zmiany. Konsekwencje dla naszej cywilizacji będą niewyobrażalne

 1. stary temat już w 2011 na portalu zenobiusz.wordpress.com o tym pisali, po co straszyć ludzi odgrzewanym koletem ?

  1. Strach jest czasami bodźcem do rozwoju.
   Pomyśl co by było, gdyby wybuch tej gwiazdy wydarzył się dokładnie 599 lat temu, i emisje z tego wybuchu dotarłyby do nas np pod koniec tego roku?
   Skutki dla cywilizacji byłyby wręcz apokaliptyczne. Myślę, że ludzie wtedy zastanowiliby się nad swoją postawą – nad swoim materializmem, wyścigiem szczurów, wiecznym zaganianiem, gonieniem chuj wie czego.. Bo w końcu do takich kredyciarzy czy innych grup ludzi, których nie interesuje nawet to, co się dzieje na sąsiedniej dzielnicy – doszłoby to, że wystarczy pstryk i całej cywilizacji nie ma.. Nie ma prądu, gazu, wody, banków, sklepów.. i wszyscy oni w tych swoich mieszkaniach na kredyt są w ciemnej dupie, bo nawet w piecu nie napalą żeby się ogrzać, bo go nie mają. 😀

   1. Jak byłem mały to u babci na wsi jeszcze nie było prądu, haha szło się spać po zmroku, albo siedziało przy świeczce, a ciemno było że hoho,
    ale za to można bylo sobie masełko zrobić własnoręcznie, albo mleko prosto od krowy,
    napić sie znaczy, ale co wy możecie wiedzieć jak to smakuje o braciszkowie mili…
    a i najwyżej radyjko na baterie, dziadek czasem słuchał. Ludzie rozmawiali ze sobą ale nie o meczach i serialach, i nie o tym kto ile wypił nim sie obalił bezprzytomności.

   2. „Strach jest czasami bodźcem do rozwoju” – chyba nie. Strach paraliżuje albo sieje panikę.
    Katastrofa na Ziemi wywołana wydarzeniem w kosmosie nie ma związku z naszym postępowaniem i niczego nas nie nauczy. Nie mieliśmy na to wpływu, to nie nasza wina i będziemy przywracać to co zostało utracone… „pstryk” itd.
    Kiedy już nie będzie roślin, ryb w jeziorach, wody pitnej, przez ludzką głupotę, dopiero wtedy zaczną się niektórzy zastanawiać jak do tego doszło ale może być już za późno.

   3. Wybuchy gwiazd, międzygwiezdne skupiska materii, przez które czasami przechodzi nasz układ słoneczny, wybuchy kalder (super wulkanów), uderzenia asteroid lub komet – na to wszystko nie mamy i nigdy nie będziemy mieli żadnego wpływu. Strach przed tymi zjawiskami nie jest żadnym bodźcem do rozwoju. Jest wręcz przeciwnie ponieważ prowadzi jedynie do poczucia bezradności. Zamiast się onanizować strachem przed tym, na co wpływu nie mamy, powinniśmy się skupić na tym, co możemy zmienić.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.