Wkrótce fala eksmisji w Polsce

Wyrzucanie na bruk / eksmisje w Polsce

„Przez Polskę wkrótce przetoczy się fala eksmisji, z których spora część może być po prostu wyrzuceniem na bruk. Tylko w 14 największych miastach kraju sądy orzekły nakaz eksmisji ponad 20 tysięcy lokatorów.

W posiadającej ponad 700 tysięcy mieszkańców Łodzi nakazy eksmisji orzeczono w niemalże 6 tysiącach przypadków, o niemal połowę mniej ludny Szczecin wyprosi lokatorów z ponad 3700 lokali, a w stolicy opustoszeje ponad 2700 mieszkań. Prawdopodobnie liczba eksmisji znacząco wzrośnie również w miastach, które dotychczas unikały takich praktyk, jak choćby Poznań, który przez 5 ostatnich lat dokonał zaledwie 161 usunięć lokatorów.

Powodem eksmisji są zazwyczaj długi, których lokatorzy nie są w stanie spłacić, składają się na nie nieopłacone czynsze, odsetki od nich i kary. Wielu z nich to starsi ludzie, którzy stracili pracę i z powodu wieku czy stanu zdrowia nie są w stanie znaleźć nowej, inni nie są w stanie sprostać podwyżkom opłat za mieszkania, jak wielu Warszawiaków, którym miasto podniosło opłaty o 200%.

eksmisje

Nie tylko właściciele kamienic są zainteresowani wyrzuceniem nieopłacalnych mieszkańców. Podobne plany mają też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, a nawet Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Sprawę ułatwia tutaj zeszłoroczna nowelizacja prawa, dzięki której nawet w okresie ochronnym, czyli od listopada do końca marca można już eksmitować ludzi, którzy zajmują dane mieszkania.

Poważnym problemem dla tracących dach nad głową jest nieprzyznawanie im w wielu wypadkach mieszkań socjalnych. Dla przykładu w Łodzi 1804 osoby nie dostały prawa do mieszkań socjalnych, w Szczecinie 1272, w Gdańsku 600.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która weszła w życie 16 listopada 2011 roku, zezwala gminom na przyznawani, im jedynie lokali tymczasowych z obniżonymi standardami. Lokal taki musi posiadać co najmniej 5 metrów kwadratowych powierzchni na osobę, dostęp do wody i dość miejsca na piecyk do ogrzewania i maszynkę do gotowania. Prąd w takich pomieszczeniach nie jest niezbędny.

Lokale tymczasowe to dość często stare hotele robotnicze i opuszczone internaty, ale również przystosowane pomieszczenia fabryczne czy zabudowania społeczno-gospodarcze poza miastem. Co gorsza, takie lokale są przyznawane jedynie na określony okres czasu, minimalnie jeden miesiąc. Jeśli dana osoba nie zacznie uiszczać wymaganych opłat za lokal tymczasowy, zostanie ona z niego wyrzucona na bruk.”

11 myśli w temacie “Wkrótce fala eksmisji w Polsce

 1. Tych, którzy zadłużyli miasta i całą Polskę też należy eksmitować z terytorium kraju z zakazem osiedlania do siódmego pokolenia włącznie. Takie prawo ustanowiłam. Kto przeciw? nie widzę. Ustawa przyjęta. Proszę wprowadzić w życie w trybie natychmiastowym.

 2. Kiedy przychodzą nowe umowy czynszowe to tylko słychać od sąsiadek… O Matko! O Jezu! na chleb nie starczy ;(

 3. Z bezrobotnych i bezdomnych trzeba zacząć formować armię. Nie wszyscy są wykluczeni. To realne wyzwanie. Można zacząć nawet na obczyźnie.
  Jak dotrze – to się nadaje.

 4. i pod drzwiami staną, i nocą

  kolbami w drzwi załomocą –

  ty, ze snu podnosząc skroń,

  stań u drzwi.

  Bagnet na broń!

  Trzeba krwi!

 5. Czyli lepiej wywalić i zostawić pustostan??
  W końcu kto inny go zamieszka jak obywatela na mieszkanie nie stać. bo właśnie wywalili go za długi
  błędne koło

 6. malo mieszkan socialnych czesc przerobic na social sa mieszkania duze w ktorym mieszka jedna lub dwie osoby a moze mieszkac cala rodzina ciezar oplaty rozklada sie namieszkancow itp

  1. To teoria. W praktyce wygląda nie tak prosto. Często są to osoby samotne, staruszkowie lub chorzy. Przyjmie współlokatora to ryzykuje okradzeniem lub nawet życiem. Żeby móc wynająć mieszkanie lub część trzeba mieć pozwolenie od administracji i odprowadzić podatek.
   Są gangi, które korzystają z takich sytuacji i zostaje się gołym i smutnym.

  2. Jest jeszcze kwestia złej woli zarządzających – oni nie chcą pomóc takim ludziom, czasem nawet nie informują o narastającym zadłużeniu i wynikają z tego astronomiczne kwoty.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.