Mistyfikacja na ogromną skalę. Media oszukane przez fałszywych ekspertów!

Cyt. ”
Strony internetowe takich renomowanych francuskich mediów jak „Le Figaro”, „Le Nouvel Observateur”, czy „L’Express” padły ofiarą mistyfikacji na wielką skalę ze strony fałszywych ekspertów, którzy na ich łamach promowali marki i lobbowali na rzecz różnych firm.

Nicolas Arpagian z portalu internetowego „Le Journal du Net” (JDN) ustalił w toku wnikliwego śledztwa, że w rubrykach, gdzie zaproszeni eksperci swobodnie wypowiadali się na różne tematy, pojawiła się podejrzana i powtarzająca się promocja kilku firm, co wskazuje na zorganizowane działanie agencji PR-owskich, czy działalność lobbingową.

– Mistyfikacja na wielką skalę – jak ją określa Arpagian – dotyczy również takich stron i portali internetowych jak „Les Echos”, „Economie Matin”, „Le Huffington Post”, czy sam JDN, który ujawnił proceder.

Fałszywi eksperci pisali korzystnie o różnych markach, przedsiębiorstwach, instytucjach, ideach, czy krajach w starannie zredagowanych artykułach pełnych poważnych linków i odnośników – pisze „Le Journal du Net”.

JDN sporządził nawet listę 11 najczęściej pojawiających się nazw cytowanych przez fałszywych ekspertów; wśród nich znalazły się takie instytucje jak: francuskie stowarzyszenie producentów żywności (ANIA), Publiczny Bank Inwestycyjny, Bank Saint Olive, Klub Motoryzacyjny AMTT, czy międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego KPMG.

JDN pisze, że rzekomi eksperci występowali pod przybranymi nazwiskami, a ich artykułom towarzyszyły zdjęcia przypadkowych osób, czasem ściągnięte z internetu. Autor występujący jako Nicklas Boden, który zachwalał m.in. firmę telekomunikacyjną Numericable, opatrywał swoje teksty zdjęciem szwedzkiego tenisisty Nicklasa Kultiego. W celu uwiarygodnienia swej tożsamości, niektórzy fałszywi eksperci zadawali sobie wiele trudu, tworząc swoje internetowe profile na różnego rodzaju portalach i stronach.

Źródło: PAP

3 myśli w temacie “Mistyfikacja na ogromną skalę. Media oszukane przez fałszywych ekspertów!

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.