Tajemniczy budynek skarbca NBP w Rzeszowie [FOTO]

Cyt. ”
Nowy skarbiec Narodowego Banku Polskiego to najbardziej tajemniczy budynek w mieście. Tajne są zabezpieczenia, ale także liczba pracowników i grubość ścian.
oficjalnie nazywany wydziałem zasilania, ma obsługiwać wszystkie komercyjne banki na Podkarpaciu. Będzie zamknięty dla zwykłych klientów. To jeden z pięciu takich skarbców w Polsce.

Architektura skarbca ma ukrywać, a nie pokazywać. Prosta, monumentalna ściana kamiennej fasady kojarzy się z bastionami rzeszowskiego Zamku. To niedostępna twierdza. Taki był zamysł projektanta – rzeszowskiego architekta Stanisława Kokoszki, który podczas konkursu „wykosił” kilku konkurentów z całej Polski. Bankowe skarbce buduje się rzadko. Stąd brak doświadczeń i wzorów. Dlatego niektórzy architekci zaproponowali osobliwe rozwiązania. Na przykład coś w rodzaju Twierdzy Modlin z okienkami strzelniczymi w murach. Wszyscy oni odpadli. Wybrano projekt rzeszowski – najlepszy, dlatego że logiczny i zakorzeniony w miejscowej tradycji.
Do skarbca można wejść lub wjechać. Za świetnie zaprojektowanym wejściem kryje się niewielki, skromniutki hall. Dlaczego taki mały?
– To wejście wyłącznie dla pracowników. Tu nie będzie można przyjść z ulicy i poprosić o rozmienienie 200 zł

W środku stosy worków z grubego, lnianego płótna. W jednym worku 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka – 100 banknotów. Worek pełen dwusetek waży 17-20 kilo. (200 – złotówki są najcięższe), woreczki na bilon od 13 do 25 kg. Wiem tylko, że w jednym worku mieści się 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka – 100 banknotów. Bilon pakowany jest w rulony. Obok worków zwyczajne, szare kartony z numerami i nadrukami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (karton waży 50 kg). To zapasy świeżo wydrukowanej gotówki. Ile pieniędzy jest w jednym pomieszczeniu? Tajemnica bankowa”

Źródło: http://www.skyscrapercity.com/

Zwróćcie uwagę na pewien symbol będący na zwieńczeniu budowli:

skarbiec nbp rzeszow

skarbiec nbp rzeszow 1

nbp skarbiec

nbp skarbiec rzeszow

skarbiec nbp

skarbiec nbp rzeszow

skarbiec rzeszow

NBP Rzeszow

6 myśli w temacie “Tajemniczy budynek skarbca NBP w Rzeszowie [FOTO]

  1. Brakuje jeszcze tylko obeliska na srodku, i bylby Polski Watykan… Kurwa, to w Rzeszowie? Malo im tej „Wielkiej c..y” na srodku?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.