Bareizmy

Narkomania coraz kosztowniejsza: od Nowego Roku wzrośnie akcyza na tytoń i alkohol etylowy

Cyt. ”
Od stycznia pół litra wódki będzie kosztowało o 2 zł więcej niż obecnie, a paczka papierosów podrożeje co najmniej o złotówkę. Taki noworoczny prezent szykuje nam rząd Donalda Tuska. To efekt zmian w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2014 rok, które przewidują podwyżkę podatku akcyzowego na alkohol i wyroby tytoniowe – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

  • Od nowego roku akcyza na alkohol etylowy, a więc wódkę, wzrośnie o 15 proc., a na papierosy o 5 proc. – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Według Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego zmiana w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów spowoduje nie 5-proc., ale prawie dwukrotnie większy wzrost podatku, ale resort Jacka Rostowskiego twierdzi, że akcyzę na papierosy musi podnosić, bo tego wymagają unijne przepisy.

Kolejny raz okazało się, że rząd Donalda Tuska ma tylko jeden pomysł na łatanie zrujnowanych przez siebie finansów państwa – łupienie obywateli. Na dodatek jest to sposób nieskuteczny, bo poprzednie podwyżki cen spowodowały, że coraz więcej Polaków kupuje tańsze papierosy w szarej strefie. Efekt? W 2012 r. wpływy do budżetu z akcyzy tytoniowej były dużo niższe, niż zakładał minister finansów. Na nieskuteczność coraz wyższych podatków w liście do premiera wskazują też przedstawiciele Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Podają oni przykład krajów bałtyckich, gdzie wysoka podwyżka akcyzy na alkohol doprowadziła do załamania legalnej sprzedaży i mniejszych wpływów do państwowej kasy.

Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”

12 odpowiedzi »

    • Ta podwyżka powinna być znacznie większa, alkohol jest zbyt tani. Co jest znakiem tego, że państwo rozpija naród. Pamiętam czasy, gdy butelka wódki kosztowała ok. 50 zł. dziś ponad połowę mniej. Jest zbyt tania, zbyt łatwo dostępna, stoiska z alkoholem zbyt nachalnie zachęcają do kupna. Nie znam nikogo, kto po alkoholu zachowywałby się lepiej niż normalnie, alkohol to nieszczęście dla wielu, zbyt wielu rodzin i dzieci.
      Polecam film pt. Technologia rozpijania dostępny na YT. Szczególnie warto, by matki zapoznały z treścią tego filmu swoje córki.

  1. Mi w to graj… Ja tam się akcyzą na używki nie przejmuję. Mam własne, bezakcyzowe wino domowe. A znam takich, co znają takich, co już świętują. Bo im zyski wzrosną, całą złotówkę na flaszce bimbru…

  2. I bardzo dobrze ,wrecz doskonale ! Nie pale ,a pijam tylko czerwone wino . Wiem ze takich osob jak ja, jest dzisiaj bardzo ,bardzo duzo. Ich ilosc ciagle wzrasta.Niech gorzala i papierosy kosztuja wiecej ,zdecydowanie popieram !!!

  3. A ja pale ponad dziesiec lat i nie zauwazylem negatywnych skutkow , pije raczej pilem alkohol to to jest dopiero narkotyk . Jaki glupi potrafilem byc po 40 -tu % to szok. A teraz pale i raczej bede palic trawe.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.