Narkomania coraz kosztowniejsza: od Nowego Roku wzrośnie akcyza na tytoń i alkohol etylowy

Cyt. ”
Od stycznia pół litra wódki będzie kosztowało o 2 zł więcej niż obecnie, a paczka papierosów podrożeje co najmniej o złotówkę. Taki noworoczny prezent szykuje nam rząd Donalda Tuska. To efekt zmian w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2014 rok, które przewidują podwyżkę podatku akcyzowego na alkohol i wyroby tytoniowe – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

 • Od nowego roku akcyza na alkohol etylowy, a więc wódkę, wzrośnie o 15 proc., a na papierosy o 5 proc. – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Według Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego zmiana w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów spowoduje nie 5-proc., ale prawie dwukrotnie większy wzrost podatku, ale resort Jacka Rostowskiego twierdzi, że akcyzę na papierosy musi podnosić, bo tego wymagają unijne przepisy.

Kolejny raz okazało się, że rząd Donalda Tuska ma tylko jeden pomysł na łatanie zrujnowanych przez siebie finansów państwa – łupienie obywateli. Na dodatek jest to sposób nieskuteczny, bo poprzednie podwyżki cen spowodowały, że coraz więcej Polaków kupuje tańsze papierosy w szarej strefie. Efekt? W 2012 r. wpływy do budżetu z akcyzy tytoniowej były dużo niższe, niż zakładał minister finansów. Na nieskuteczność coraz wyższych podatków w liście do premiera wskazują też przedstawiciele Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Podają oni przykład krajów bałtyckich, gdzie wysoka podwyżka akcyzy na alkohol doprowadziła do załamania legalnej sprzedaży i mniejszych wpływów do państwowej kasy.

Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”

13 myśli w temacie “Narkomania coraz kosztowniejsza: od Nowego Roku wzrośnie akcyza na tytoń i alkohol etylowy

  1. Ta podwyżka powinna być znacznie większa, alkohol jest zbyt tani. Co jest znakiem tego, że państwo rozpija naród. Pamiętam czasy, gdy butelka wódki kosztowała ok. 50 zł. dziś ponad połowę mniej. Jest zbyt tania, zbyt łatwo dostępna, stoiska z alkoholem zbyt nachalnie zachęcają do kupna. Nie znam nikogo, kto po alkoholu zachowywałby się lepiej niż normalnie, alkohol to nieszczęście dla wielu, zbyt wielu rodzin i dzieci.
   Polecam film pt. Technologia rozpijania dostępny na YT. Szczególnie warto, by matki zapoznały z treścią tego filmu swoje córki.

   1. Rozpijanie naszego narodu przez „element obcy” było już typową praktyką dwa wieku temu. Pamiętajmy, że Rosjan rozpił dopiero bolszewizm i że to po drugiej wojnie światowej w tym kraju zaczęto w takiej ilości pić wódkę. W czasach Caratu Rosjanie pili mniej alkoholu niż Anglicy, Niemcy czy Francuzi. Z kolei Amerykanie przed wprowadzeniem prohibicji byli społeczeństwem prawie całkowicie z alkoholizowanym i przez ten alkohol stracono całe przedwojenne pokolenie. Tak jak dziś przez pornografię, seks, alkohol i różne inne narkotyki np. marihuanę tracimy w Polsce moje pokolenie.

 1. Mi w to graj… Ja tam się akcyzą na używki nie przejmuję. Mam własne, bezakcyzowe wino domowe. A znam takich, co znają takich, co już świętują. Bo im zyski wzrosną, całą złotówkę na flaszce bimbru…

   1. Ludzie muszą mieć jakąś używkę na swoje imprezy. Ja wolę by powszechną używką przestał być alkohol etylowy, by była to marihuana. U młodzieży wcześnie spożywającej alkohol etylowy notowano zmiany w mózgu, a u tej palącej marihuanę – nie notowano.

    1. Zmiany w mózgu, to chyba po wszystkim są, co człowiek w siebie jakoś tam aplikuje… Zależy od dawki. Od marihuany tez są zmiany, bo przecież jakby nie zmieniała niczego, to po co brać… Dla mody chyba 😀

 2. I bardzo dobrze ,wrecz doskonale ! Nie pale ,a pijam tylko czerwone wino . Wiem ze takich osob jak ja, jest dzisiaj bardzo ,bardzo duzo. Ich ilosc ciagle wzrasta.Niech gorzala i papierosy kosztuja wiecej ,zdecydowanie popieram !!!

 3. A ja pale ponad dziesiec lat i nie zauwazylem negatywnych skutkow , pije raczej pilem alkohol to to jest dopiero narkotyk . Jaki glupi potrafilem byc po 40 -tu % to szok. A teraz pale i raczej bede palic trawe.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.