Banki i tajna władza

Banki łupią nas z pieniędzy!

Żadna inna gałąź gospodarki w naszym kraju nie generuje tak olbrzymich zysków jak sektor bankowy. W ubiegłym roku banki działające w Polsce (w większości należące do zagranicznych właścicieli) zarobiły na czysto kwotę 16,21 mld zł.

Analitycy szacują, że ten rok będzie jeszcze lepszy (w okresie styczeń-lipiec zyski na czysto były wyższe niż w analogicznym czasie przed rokiem). Nie ma się jednak czemu dziwić jeśli uświadomimy sobie jak drogie jest w Polsce korzystanie z “usług bankowych”.

Banki w naszym kraju zarabiają głównie na wysokim oprocentowaniu udzielanych Polakom pożyczek. Co prawda Rada Polityki Pieniężnej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stopniowo zmniejszała wysokość stóp procentowych (od których uzależnione jest oprocentowanie zwykłego kredytu w banku), ale i tak są one na o wiele wyższym poziomie niż stopy procentowe w krajach Europy Zachodniej.

Wysokie opłaty i prowizje

Po drugie banki zarabiają potężne pieniądze na różnego rodzaju opłatach i prowizjach. Poniżej przykłady absurdalnie wysokich stawek stosowanych przez poszczególne banki działające na terytorium naszego kraju:

 • Wysyłka monitu przypominającego o spłacie zadłużenia: 28 zł
 • Telefon z banku “przypominający o zaległości na niewypowiedzianym kredycie”: 28 zł
 • Opłata za jednorazowe skorzystanie z bankomatu: 7 zł
 • Comiesięczna opłata za posiadanie karty płatniczej: 10 zł
 • Opłata za zamknięcie rachunku bankowego: 99 zł
 • Zastrzeżenie skradzionej karty: 100 zł
 • Zmiana harmonogramu rat: 100 zł
 • Wydanie zaświadczenia o stanie zadłużenia: 300 zł

By żyło się lepiej… Bankom.

Między innymi dzięki wspomnianym powyżej horrendalnie wysokim opłatom banki generują sobie olbrzymie zyski, zdzierając z Polaków mnóstwo pieniędzy. To pozwoliło od początku 2008 roku zarobić “na czysto” sektorowi bankowemu w Polsce astronomiczną kwotę 75,47 mld zł. W ten sposób hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej z 2007 roku zostało zrealizowane. Żyje się lepiej, ale nie zwykłym ludziom, lecz właścicielom Banków.

Na potwierdzenie tych słów warto przypomnieć, że 17/02/2012 partie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka odrzuciły Sejmie projekt ustawy wprowadzającej tzw. podatek bankowy, który miał być liczony od zysków banków działających w Polsce. Widać, że te partie wolą podnosić podatki własnemu społeczeństwu, aniżeli narażać na mniejsze zyski korporacje i banki mające swoje centrale zagranicą Polski.

Zyski netto sektora bankowego w Polsce w latach 2008-2013:

2008 – 13,65 mld zł
2009 – 8,7 mld zł
2010 – 11,67 mld zł
2011 – 15,7 mld zł
2012 – 16,21 mld zł
2013* – 9,55 mld zł
* dane za: styczeń-lipiec

Łączny zysk netto: 75,47 mld zł

Źródło: http://niewygodne.info.pl

11 odpowiedzi »

 1. Czegoś tu nie rozumię…
  Skoro wiadomo wszem i wobec, że banksterzy to złodzieje, to po jaką cholerę ludzie w ogóle korzystają z ich usług i np. biorą kredyty ?
  Dlaczego nie żyją na tyle – na ile ich stać ?
  Czy naprawdę nowe tele-pudło jest tak bardzo potrzebne ?
  Czy nowe auto, czy nowy telefon etc, etc… ?

 2. Przypominam sobie wystapienie w sejmie tego magika od finansow jak rugal PiS-owcow.Dotyczylo to podatku bankowego.Widac po tym
  czyich interesow bronia,napewno nie polskiego.

  • HALLO MARGO. tu ziemia… jedzenie jest od Pana. za darmo…. masz pole albo dzialke – zasadz sobie i bedziesz miala caly rok jedzenia za darmo… po to masz wolna i bujna wyobraznie. uzyj muzgu zamiast uzywac go jako poduszki. pzdr

  • Połóż na pieńku i sieknij siekierą zanim siebie i swoje dzieci wpędzisz z kredyt (czyli niewolę) za talerz ziemniaków.
   Ja nie musiałem sobie obcinać. Dzieci nie mam i raczej się na nie nie zanosi. A jestem w wieku, w którym już raczej człowiekowi przechodzi ochota…
   Ostatecznie nikt przy zdrowych zmysłach nie płodzi dzieci, jak siedzi po uszy w obozie koncentracyjnym, prawda?

 3. Koszty korzystania z usług bankowych to jedno. Największe łupienie odbywa się poprzez tworzenie pieniądza z powietrza. Banki korzystają z „Fractional Reserve Banking” , innymi słowy wystarczy, że jako rezerwy depozytów swoich klientów trzymają jedynie kilka % całej sumy. Dodatkowo każdy depozyt mogą pomnożyć 9 razy i pożyczyć dalej. Tym samym generują pieniądze z palca, co doprowadza do jego inflacji. Polecam sprawdzić aby przekonać się samemu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.