Życie to chwila obecna, nie wczoraj i nie jutro

„Czy w ogóle należy szukać? Poszukujemy zawsze czegoś, co znajduje się na drugim brzegu, w dali zakrytej czasem, do której zmierza się wielkimi krokami. Szuka się czegoś i znajduje to w przyszłości, o tam, tuż za tym wzgórzem. Taki jest istotny sens poszukiwań. Istnieje chwila obecna i coś, co należy znaleźć w przyszłości. Teraźniejszość nie ma w sobie pełni życia, a to, co znajduje się za wzgórzem, jest o wiele bardziej ponętne i upragnione.
Tymczasem życie toczy się w chwili obecnej, nie w cieniu dni wczorajszych ani w blasku jutrzejszych nadziei. By żyć w teraźniejszości, trzeba uwolnić się od przeszłości i od jutra. Poszukiwanie powiększa tylko odległość między tym, co jest, a tym, co należy znaleźć, bez względu na to, jak jest ono przyjemne i pocieszające.

Nieustanne poszukiwanie celu życia jest jedną z osobliwych ludzkich ucieczek.

W żywej teraźniejszości nie ma miejsca dla poezji i wyobraźni. Nie znaczy to, iż odrzuca się piękno, ale, że miłość jest pięknem chwili obecnej, takim, jakiego nie znajdzie się – szukając”

Jiddu Krishnamurti

23 myśli w temacie “Życie to chwila obecna, nie wczoraj i nie jutro

 1. Jest to niestety nieporozumienie. Zarówno przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mamy w chwili obecnej zapisane w sobie. Nic nie należy poszukiwać wszystko mamy w sobie. Wyrzekając się przeszłości to tak jakbyśmy chcieli unicestwić część siebie, wyrzekając się przyszłości to tak jakbyśmy wyrzekli się życia. Ten Pan pod koniec swojego życia powiedział piękne słowa, że tyle lat nauczał a nikomu nie podniósł świadomości. Dla mnie oznacza to jedno, nie warto czytać tych książek sam autor to stwierdził..

 2. Gdyby zycie trwało wiecznie, to faktycznie, życie byłoby chwilą obecną. jednak my mamy przed sobą perspektywę śmierci, do której jakoś musimy się ustosunkować.
  I żyj tu sobie chwilą, jak musisz codziennie się troszczyć, żebyś jutro miał co do gara włożyć…

  1. prawda, smieszne sa te przeintelektualizowane idealistyczne slogany z tanich ksiazek o pozytywnym mysleniu, filozofowanie to najczesciej domena tych co maja na to czas, co nie zmienia faktu, ze czas na rozmyslanie, planowanie nalezy miec, tak samo na sztuke, wpatrywanie sie w glebie siebie, analizowanie wlasnych zachowan

   1. Niestety slogany w obecnych czasach są powszechne. Pozytywne myślenie czasem może nawet zabić a tanich książęk bez jakiejkolwiek wartości jest mnóstwo. Niestety te slogany mają olbrzymi wpływ na nasze życie, nawet jak my ich nie używamy.

    1. zgadza sie, male dziecko moze sie fascynowac przyroda, otaczajacym swiatem bo jeszcze nie wie, ze to wesole miasteczko w ktorym wydaje mu sie, ze jest ,okaze sie wkrotce bezlitosna dzungla. ktos kto nie musi sie zbytnio martwic o utrzymanie sie, moze sie skupic na podziwianiu piekna kwiatow, drzew, ale ten kto musi od wielu lat walczyc o pozywienie, nie widzi piekna kwiata, a tylko wypatruje jakiegos owocu czy zwierzyny, co zaburza percepcje swiata i nastawia na zrealizowanie celu przetrwania. to tak jak wejsc po raz tysieczny do sklepu, kto sie fascynuje kolorem innych opakowan, ma cierpliwosc na dlugie kolejki ? ten kto nie musi sie martwic o byt, a ten ktory musi patrzy tylko kupic to co chce i wyjsc bo nie ma czasu i jego umysl jest w innym trybie. przestawienie sie na tryb radosci i podziwiania swiata odbiera skutecznosc w walce o byt.

  2. Nawet jak troszczysz się o to co jutro do gara włożysz, to i tak robisz to w chwili obecnej. Nie przenosisz się do jutra, jesteś w chwili obecnej.

 3. Teraźniejszość jest konsekwencją przeszłości, a przyszłość jest konsekwencją dnia dzisiejszego. Chodzi tylko o to, że człowiek połowę swego życia traci na rozpamiętywanie przeszłości, której nijak zmienić się nie da, a drugą połowę życia traci na zamartwianie się przyszłością, która rzadko materializuje teraźniejsze obawy.

  1. Myślę, że z tym brakiem zmiany przeszłości to nie tak do końca. Natomiast w obiegu jest wiele sloganów, w których tak naprawdę nikt nie wie o co w nich chodzi. Jednym z takich popularnych powiedzeń jest właśnie zacytowane wyżej. Mam propozycję, może by tak swoimi słowami zacząć pisać jak rozumiesz to znane i wielokrotnie powtarzane powiedzenie.

   1. Zdarzeń z przeszłości nie zmienimy, możemy jedynie zmienić ocenę tych zdarzeń pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, lub własnych przemyśleń. Tylko rozliczenie się z przeszłością i odcięcie się od niej pozwala iść do przodu i cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Dlatego też nie należy się zbytnio przejmować przyszłością i tym co nas złego może spotkać w życiu. Ale faktem jest, że jesteśmy 3in1, czyli przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w jednym. Zdrowe i optymistyczne podejście do tego co za nami i przed nami pozwoli cieszyć się życiem TU i Teraz. 🙂

    1. przeszlosc to wczorajsza terazniejszosc, nawet gdy sie zapomni ten bol, to nie znaczy ze go nie bylo i nigdy nie bedzie. warto uwzgledniac przeszlosc i traktowac ja powaznie, ale nie dac jej wysysac sobie energii

  2. Zgadzam się z tym hasłem. Sam Konfucjusz rzekł: „Opowiedz mi twoją przeszłość, a powiem ci, jaka będzie twoja przyszłość.”

   1. To było dobre na ówczesne czasy-to zdanie , ta myśl- na dzisiaj to w stylu (pokaż mi swój dowód a powiem ci jak się nazywasz) SZARA TO MĄDROŚĆ. A cały temat tak samo jak ten portal tą szarością zionie. Zzz nie doczekał się odpowiedzi. JAK?

  3. Dlatego rozsądnie myślący człowiek nie oszczędza, nie martwi się, za co będzie żył za 30 lat, jak emerytura go dopadnie (znaczy – wiek, kiedy już nie da rady pracować a emerytury, na którą go rabowali przez całe życie – ani grosza). Po co się martwić kacem, kiedy w tej chwili tak fajnie jest przy kielichu? Po co się martwić konsekwencjami ćpania, skoro teraz jest „towar” i jest zajebiście?

 4. ciekawe czy ktos mialby czelnosc czytac slogany o pozytywnym mysleniu i zycia chwila tym co realizuja wyżyłowane kapitalistyczne normy po 12h dziennie za miske ryzu

  1. Dokladnie. Te slogany to iluzja i ucieczka. Życie dniem dzisiejszym to stwierdzenie faktow z przeszłości i ich analiza, wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów, wyeliminowanie błędów i podejmowanie decyzji w dniu dzisiejszym dla lepszego jutra. Bycie w dniu dzisiejszym bez przeszłości i bez przyszłości to bycie biorobotem.

 5. Jeśliby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię.

  Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem.

  Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartość, ale na ich znaczenie.

  Spałbym mało, śniłbym więcej, wiem, że w każdej minucie z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się, kiedy inni śpią.

  Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia, ubrałbym się prosto, rzuciłbym się ku słońcu, odkrywając nie tylko me ciało, ale moją duszę.

  Przekonywałbym ludzi, jak bardzo są w błędzie myśląc, że nie warto się zakochać na starość. Nie wiedzą bowiem, że starzeją się właśnie dlatego, iż unikają miłości!

  Dziecku przyprawiłbym skrzydła, ale zabrałbym mu je, gdy tylko nauczy się latać samodzielnie.

  Osobom w podeszłym wieku powiedziałbym, że śmierć nie przychodzi wraz ze starością lecz z zapomnieniem (opuszczeniem).

  Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi… Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę.

  Nauczyłem się, że kiedy nowo narodzone dziecko chwyta swoją maleńką dłonią, po razpierwszy, palec swego ojca, trzyma się go już zawsze.

  Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł.

  Jest tyle rzeczy, których mogłem się od was nauczyć, ale w rzeczywistości na niewiele się one przydadzą, gdyż, kiedy mnie włożą do trumny, nie będę już żył.

  Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.

  Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę cię śpiącego, objąłbym cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być twoim aniołem stróżem.

  Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy cię widzę, powiedziałbym „kocham cię”, a nie zakładałbym głupio, że przecież o tym wiesz.

  Zawsze jest jakieś jutro i życie daje nam możliwość zrobienia dobrego uczynku, ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym ci powiedzieć jak bardzo cię kocham i że nigdy cię nie zapomnę.

  Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie.

  Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć „jak mi przykro”, „przepraszam”, „proszę”, dziękuję” i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz.

  Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni.

  Prześlij te słowa komu zechcesz.

  Jeśli nie zrobisz tego dzisiaj, jutro będzie takie samo jak wczoraj.

  I jeśli tego nie zrobisz nigdy, nic się nie stanie.

  Teraz jest czas.

  Pozdrawiam i życzę szczęścia!!!

  Gabriel Garcia Marquez, 74 – letni, wybitny pisarz kolumbijski, autor m.in. słynnej powieści „Sto lat samotności”, laureat Nagrody Nobla z 1982 roku – jest chory na raka limfatycznego. Pisarz wycofał się z życia publicznego i do swoich przyjaciół rozesłał pożegnalny list, rozpowszechniany w Internecie.

 6. i moje sentymentalno – ulubione … do przemyśleń ….

  Carpe diem

  Mój przyjaciel otworzył szufladkę w komodzie swojej żony i wyjął z niej mały pakiecik owinięty w bibułkę. To – powiedział – nie jest zwykłe zawiniątko – to jest bielizna osobista. Wyrzucił opakowanie ukrywjaące zawartość i przyjrzał się jedwanej, wykończonej koronką bieliźnie. Kupiłem to jej, kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Nowego Yorku 9 lat temu, nigdy jej nie założyła czekała z tym na jakąś specjalną okazje!
  Więc dobrze – pomyślał dzisiaj zdarzyła się ta odpowiednia okazja. Zbliżył się do łóżka i ułożył bieliznę przy jej głowie, obok innych rzeczy. Niedługo będzie ją ubierać do trumny.
  Po krótkiej chorobie wczoraj zmarła. Potem patrząc się w moją stronę powiedział: Każdy dzień, który przeżywasz jest ta specjalna okazja! Nasze okazje już minęły. Nie warto było zostawiać wszystkiego na potem.

  Te słowa zapadły mi w pamięć, mam je ciągle na myśli – one zmieniły moje życie
  Teraz więcej czytam a mniej sprzątam. Siadam na tarasie i rozkoszuje się urodą okolicy bez poczucia winy, że nie wypieliłem ogródka. Spędzam więcej czasu z moimi bliskimi i przyjaciółmi, a mniej pracując.
  Zrozumiałem, że życie to ciągłość doświadczeń, które trzeba przeżywać w radości, a nie próbować je przetrwać lub ścierpieć. Już niczego nie odkładam na potem, piję codziennie z moich antycznych , kryształowych kieliszków. Zakładam nowe ubranie na zakupy w supersamie, jeżeli tylko zdecyduję, że mam na to ochotę.

  Nie zachowuję moich najlepszych perfum na specjalne imprezy tylko używam ich codziennie, kiedy pragnę poczuć je na sobie.
  Zdania zaczynające się od „pewnego dnia”, „kiedyś” znikają z mojego słownika.
  Jeżeli coś jest warte zobaczenia, usłyszenia lub przeżycia, chcę to zobaczyć, usłyszeć i przeżyć teraz.

  Nie wiem co zrobiłaby żona mojego przyjaciela, gdyby wiedziała, że nie będzie jej tu dzisiaj między nami i przyjmujemy to z taką nieświadomą lekkością, mam nadzieję, że poszłaby zjeść do restauracji chińskiej – jej ulubionej.
  To te malutkie nie zrobione rzeczy najbardziej by mnie bolały gdybym wiedział, że moje godziny są już policzone. Byłbym niepocieszony i smutny, że nie mówiłem wystarczająco często moim braciom i dzieciom jak bardzo ich kocham.
  Od już i teraz nie staram się opóźnić, przeczekać ani wstrzymać niczego co mogłoby wprowadzić mnie w dobry humor, dać powód do radości i śmiechu, i każdego dnia powtarzam sobie, że dzień dzisiejszy jest wyjątkowy.
  Każdy dzień, każda godzina, każda minuta – nią jest!!

  Jeżeli jesteś zbyt zajęty, żeby poświęcić kilka minut na przeczytanie tej wiadomości i powiedziałeś sobie, że zrobisz to za jakiś czas – to znaczy, że szczęście jest daleko od Ciebie i być może nigdy do Ciebie nie przyjdzie. Ta Tantra przyszła z Indii. Bez względu czy jesteś przesądny czy nie, znajdź kilka chwil na jej przeczytanie. Zawiera pożyteczne wiadomości dla Twojej duszy.
  To jest TOTEM TANTRA NA SZCZĘŚCIE i w tej intencji ona powstała.
  Dawaj ludziom więcej niż mogliby się spodziewać i rób to z przyjemnością.
  Naucz się na pamięć Twojego ulubionego wiersza.

  Nie wierz we wszystko co usłyszysz, nie wydawaj wszystkiego co masz i nie śpij tyle ile byś pragnął.
  Kiedy mówisz „kocham” mów to na serio.
  Kiedy mówisz „przykro mi” patrz w oczy rozmówcy. Ożeń się nie wcześniej niż po 6-ciu miesiącach narzeczeństwa. Uwierz w miłość od pierwszego spojrzenia – zapamiętaj to sobie… jak już mówiłem wystarczy tylko chwila.
  Nigdy sobie nie żartuj ze snów innych ludzi.

  Kochaj głęboko i z pasją, możesz zostać zraniony ale to jedyny sposób na spełnioną egzystencję.

  W przypadku nieporozumień bądź lojalny, nie obrażaj. Nie oceniaj innych poprzez pryzmat członków ich rodzin. Mów wolno, ale myśl szybko.
  Jeżeli ktoś zadaje Ci pytanie, na które nie chcesz odpowiedzieć, uśmiechnij się i spytaj ” Dlaczego chcesz to wiedzieć?”

  Zapamiętaj, że wielka miłość i największe sukcesy są obłożone dużym ryzykiem. Zadzwoń do mamy. Powiedz „na zdrowie” kiedy ktoś kichnie.
  Kiedy ponosisz porażkę, nie zapomnij tej lekcji.
  Zawsze pamiętaj o szacunku do siebie samego, do innych i odpowiedzialności za własne czyny.
  Nie pozwól by nieistotna sprzeczka popsuła ważna przyjaźń.
  Jeżeli zorientowałeś się, że popełniłeś błąd natychmiast go napraw.

  Uśmiechnij się odbierając telefon, ten kto do Ciebie dzwoni usłyszy to w Twoim głosie. Zwiąż się z kobietą/mężczyzną, z którym lubisz rozmawiać, na starość umiejętność konwersacji będzie tą najważniejszą.

  Spędzaj trochę czasu w samotności. Otwórz się na zmiany, ale nie rezygnuj całkowicie z twoich przekonań.
  Pamiętaj, że milczenie czasami jest najlepszą odpowiedzią. Więcej czytaj, a mniej oglądaj TV.
  Żyj dobrze i honorowo, później kiedy będziesz starszy, spojrzenie w przeszłość pokaże Ci w jaki sposób możesz cieszyć się nim po raz wtóry.
  Miej wiarę w Boga, ale dobrze zamykaj swój samochód.
  W domu atmosfera miłości jest bardzo ważna, rób wszystko by wykreować wokół Ciebie harmonię i spokój.
  W przypadku nieporozumień z bliskimi niech przeważają względy obecnej sytuacji.
  Nie grzeb się z rozczarowaniem w przeszłości.
  Czytaj między wierszami. Dziel się Twoimi znajomościami ze znajomymi to sposób na nieśmiertelność.
  Bądź dobry dla planety. Módl się. W modlitwie jest zamknięta niewyobrażalna moc.
  Pozwól by okazywano Ci sympatię bez ucinania krótko tego tematu. Nie wtrącaj się do innych.

  Nie wierz kobiecie/mężczyźnie, który całuje Cię nie zamykając oczy. Raz na rok odwiedź miejsce, którego jeszcze nie znasz. Jeżeli dużo zarabiasz pomóż innym dopóki możesz, to jest największa satysfakcja z posiadania szczęścia.

  Pamiętaj, że niespełnienie marzeń bywa czasami łutem szczęścia.
  Naucz się wszystkich reguł, żeby potem którąś pominąć.
  Pamiętaj, że najlepszy jest związek w którym miłość między dwojgiem ludzi przewyższa chęć dominacji.
  Oceniaj swój sukces i pamiętaj jak wiele wyrzeczeń poniosłeś żeby go odnieść.
  Chwytaj miłość i jedzenie bez zachłanności.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.