Psychologia i pop-psychologia

Życie to chwila obecna, nie wczoraj i nie jutro

„Czy w ogóle należy szukać? Poszukujemy zawsze czegoś, co znajduje się na drugim brzegu, w dali zakrytej czasem, do której zmierza się wielkimi krokami. Szuka się czegoś i znajduje to w przyszłości, o tam, tuż za tym wzgórzem. Taki jest istotny sens poszukiwań. Istnieje chwila obecna i coś, co należy znaleźć w przyszłości. Teraźniejszość nie ma w sobie pełni życia, a to, co znajduje się za wzgórzem, jest o wiele bardziej ponętne i upragnione.
Tymczasem życie toczy się w chwili obecnej, nie w cieniu dni wczorajszych ani w blasku jutrzejszych nadziei. By żyć w teraźniejszości, trzeba uwolnić się od przeszłości i od jutra. Poszukiwanie powiększa tylko odległość między tym, co jest, a tym, co należy znaleźć, bez względu na to, jak jest ono przyjemne i pocieszające.

Nieustanne poszukiwanie celu życia jest jedną z osobliwych ludzkich ucieczek.

W żywej teraźniejszości nie ma miejsca dla poezji i wyobraźni. Nie znaczy to, iż odrzuca się piękno, ale, że miłość jest pięknem chwili obecnej, takim, jakiego nie znajdzie się – szukając”

Jiddu Krishnamurti

20 odpowiedzi »

 1. Jest to niestety nieporozumienie. Zarówno przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mamy w chwili obecnej zapisane w sobie. Nic nie należy poszukiwać wszystko mamy w sobie. Wyrzekając się przeszłości to tak jakbyśmy chcieli unicestwić część siebie, wyrzekając się przyszłości to tak jakbyśmy wyrzekli się życia. Ten Pan pod koniec swojego życia powiedział piękne słowa, że tyle lat nauczał a nikomu nie podniósł świadomości. Dla mnie oznacza to jedno, nie warto czytać tych książek sam autor to stwierdził..

 2. Gdyby zycie trwało wiecznie, to faktycznie, życie byłoby chwilą obecną. jednak my mamy przed sobą perspektywę śmierci, do której jakoś musimy się ustosunkować.
  I żyj tu sobie chwilą, jak musisz codziennie się troszczyć, żebyś jutro miał co do gara włożyć…

  • prawda, smieszne sa te przeintelektualizowane idealistyczne slogany z tanich ksiazek o pozytywnym mysleniu, filozofowanie to najczesciej domena tych co maja na to czas, co nie zmienia faktu, ze czas na rozmyslanie, planowanie nalezy miec, tak samo na sztuke, wpatrywanie sie w glebie siebie, analizowanie wlasnych zachowan

   • Niestety slogany w obecnych czasach są powszechne. Pozytywne myślenie czasem może nawet zabić a tanich książęk bez jakiejkolwiek wartości jest mnóstwo. Niestety te slogany mają olbrzymi wpływ na nasze życie, nawet jak my ich nie używamy.

    • zgadza sie, male dziecko moze sie fascynowac przyroda, otaczajacym swiatem bo jeszcze nie wie, ze to wesole miasteczko w ktorym wydaje mu sie, ze jest ,okaze sie wkrotce bezlitosna dzungla. ktos kto nie musi sie zbytnio martwic o utrzymanie sie, moze sie skupic na podziwianiu piekna kwiatow, drzew, ale ten kto musi od wielu lat walczyc o pozywienie, nie widzi piekna kwiata, a tylko wypatruje jakiegos owocu czy zwierzyny, co zaburza percepcje swiata i nastawia na zrealizowanie celu przetrwania. to tak jak wejsc po raz tysieczny do sklepu, kto sie fascynuje kolorem innych opakowan, ma cierpliwosc na dlugie kolejki ? ten kto nie musi sie martwic o byt, a ten ktory musi patrzy tylko kupic to co chce i wyjsc bo nie ma czasu i jego umysl jest w innym trybie. przestawienie sie na tryb radosci i podziwiania swiata odbiera skutecznosc w walce o byt.

  • Nawet jak troszczysz się o to co jutro do gara włożysz, to i tak robisz to w chwili obecnej. Nie przenosisz się do jutra, jesteś w chwili obecnej.

 3. Teraźniejszość jest konsekwencją przeszłości, a przyszłość jest konsekwencją dnia dzisiejszego. Chodzi tylko o to, że człowiek połowę swego życia traci na rozpamiętywanie przeszłości, której nijak zmienić się nie da, a drugą połowę życia traci na zamartwianie się przyszłością, która rzadko materializuje teraźniejsze obawy.

  • Myślę, że z tym brakiem zmiany przeszłości to nie tak do końca. Natomiast w obiegu jest wiele sloganów, w których tak naprawdę nikt nie wie o co w nich chodzi. Jednym z takich popularnych powiedzeń jest właśnie zacytowane wyżej. Mam propozycję, może by tak swoimi słowami zacząć pisać jak rozumiesz to znane i wielokrotnie powtarzane powiedzenie.

   • Zdarzeń z przeszłości nie zmienimy, możemy jedynie zmienić ocenę tych zdarzeń pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, lub własnych przemyśleń. Tylko rozliczenie się z przeszłością i odcięcie się od niej pozwala iść do przodu i cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Dlatego też nie należy się zbytnio przejmować przyszłością i tym co nas złego może spotkać w życiu. Ale faktem jest, że jesteśmy 3in1, czyli przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w jednym. Zdrowe i optymistyczne podejście do tego co za nami i przed nami pozwoli cieszyć się życiem TU i Teraz. 🙂

    • przeszlosc to wczorajsza terazniejszosc, nawet gdy sie zapomni ten bol, to nie znaczy ze go nie bylo i nigdy nie bedzie. warto uwzgledniac przeszlosc i traktowac ja powaznie, ale nie dac jej wysysac sobie energii

  • Zgadzam się z tym hasłem. Sam Konfucjusz rzekł: „Opowiedz mi twoją przeszłość, a powiem ci, jaka będzie twoja przyszłość.”

  • Dlatego rozsądnie myślący człowiek nie oszczędza, nie martwi się, za co będzie żył za 30 lat, jak emerytura go dopadnie (znaczy – wiek, kiedy już nie da rady pracować a emerytury, na którą go rabowali przez całe życie – ani grosza). Po co się martwić kacem, kiedy w tej chwili tak fajnie jest przy kielichu? Po co się martwić konsekwencjami ćpania, skoro teraz jest „towar” i jest zajebiście?

 4. ciekawe czy ktos mialby czelnosc czytac slogany o pozytywnym mysleniu i zycia chwila tym co realizuja wyżyłowane kapitalistyczne normy po 12h dziennie za miske ryzu

  • Dokladnie. Te slogany to iluzja i ucieczka. Życie dniem dzisiejszym to stwierdzenie faktow z przeszłości i ich analiza, wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów, wyeliminowanie błędów i podejmowanie decyzji w dniu dzisiejszym dla lepszego jutra. Bycie w dniu dzisiejszym bez przeszłości i bez przyszłości to bycie biorobotem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.