Bareizmy

GUS: Zatrważające dane. Co trzecie polskie dziecko żyje w skrajnej biedzie

Raport o biedzie w Polsce z Głównego Urzędu Statystycznego.

Dwa i pół miliona młodych Polaków, którzy nie skończyli życia 17 roku życia, żyje w biedzie i korzysta ze świadczeń rodzinnych. Oznacza to, że w domach tych młodych ludzi dochód na jedną osobą nie przekracza 504 złotych. To dokładnie 23 razy mniej niż miesięczne zarobki posła.

Jak podaje Rzeczpospolita: Niemal połowa osób korzystających ze świadczeń, tj. 1,2 mln dzieci, żyje w rodzinach, gdzie dochód jest niższy niż połowa zarobków uprawniających do świadczeń. Zarobki nie przekraczają tam zatem 252 zł (lub 292 zł) na osobę.

Oznacza to, że w Polsce 2013 ludzie mają na przeżycie całego miesiąca tyle ile kosztuje para średniej jakości adidasów.
 Problem ubóstwa jest w Polsce przemilczany? Tak. Tak wynika z najnowszych badań socjologów z PAN opublikowanych w książce “Dyskursy ubóstwa i wykluczenia społecznego” pod red. prof. Elżbiety Tarkowskiej.

Aż 10 mln Polaków zagrożonych, w całej UE 119 mln osób (dane optymistyczne).

Czy Polacy czekają na PRL 2.0?

Źródło: http://nowyekran.wordpress.com/

9 odpowiedzi »

 1. pracy jest dosyć…niech ich rodzice rusza tyli i popracują…, a nie utyskiwują …ja nie mam też tyle, ale nie płaczę i z zasiłków nie korzystam z żadnych…wiele ludzi ma pracę gdzieś i są bardzo roszczeniowi…gdyby im przyszło znieść tyle ile nie mogą udzwignąć to by nie płakali i nie płakano by za nich….

  • To ciekawe, masz w swoim nicku link do portalu „Dla Studenta” czyli za przeproszeniem gówno wiesz o życiu i realiach rynku pracy. Zapewne jesteś wyznawcą niewidzialnej ręki wolnego rynku i Korwina Mikke, prawda? 😉

   Zobaczymy jak skończysz studia i pójdziesz do „wymarzonej pracy” xDDD

   Tutaj link do linka jakiego ma w nicku Patrycja:
   http://naszymzdaniem.dlastudenta.pl/artykul/Natalia_i_zielonooka_zagadka,18242.html

   https://kefir2010.files.wordpress.com/2013/11/korwin-mikke-neoliberalizm.jpg

   https://kefir2010.files.wordpress.com/2013/11/korwin-mikke-zwolennicy.jpg

  • Kobieto nie wiem na jakim swiecie zyjesz.Oderwana jestes od rzeczywistosci.Jezeli uwazasz ze praca jest to podaj namiary.
   Zapewnie nie jedna osoba z tego skorzysta.

  • Super tekst, tylko, że w Polsce może 1/10 bezrobotnych to bezrobotni z wyboru. 2 tygodnie temu odwiozłem na lotnisko mojego przyjaciela. Przez kilka lat po studiach nie mógł w Polsce znaleźć żadnej pracy, nawet fizycznej. Znaczy – znalazłby od ręki, i to nawet nieźle płatną, bo ma łeb 6 na 9, jest niesamowicie kreatywny i jak z nim rozmawiam, to zaczynam widzieć, że nauki humanistyczne też potrafią wnieść coś nowego do naszej wiedzy. Zadziwiło mnie, że chłop potrafi powiedzieć coś, co dla mnie nie było oczywiste (rzadko któremu humaniście to się udaje). Tylko, że on nie miał ochoty pracować przy oszukiwaniu ludzi w agencjach pijarowych (czyli kłamać za pieniądze).
   Kiedyś tez byłem liberałem. A nawet libertarianinem. No, cóż, Jarek ma rację, to trzeba po prostu przechorować.
   Wszelkie ideologie dające „gotowe” rozwiązania problemów społeczno – ekonomicznych przy zastosowaniu prostych reguł (np. komunizm czy liberalizm kapitalistyczny) są siebie wzajemnie warte. To działa na wyobraźnię, zwłaszcza ludzi o umyśle ścisłym, bo tacy ludzie lubią rozwiązania typu „fizycznego” – kilka prostych praw a „załatwiają” całą klasę problemów.
   Rynek jednak to nie układ fizyczny, czy cybernetyczny (JKM jest z wykształcenia cybernetykiem).

   Przestałem wierzyć w jakąkolwiek ideologię, czy system społeczno – ekonomiczny. Nie myślę nad tym. Takiego systemu, który zapewniłby wszystkim szczęście i sprawiedliwość nie ma na tym świecie.

  • Szanowna i kochana Pani,proszę serdecznie doliczyć opłaty za leczenie rodziny z dziećmi i opłaty za leki.W Polsce jest tylko 21 milionów w ZUS.Od lat pomagam społecznie w Niemczech(od 89).Tysiące dzieci w Polsce było by skazanych na śmierć gdyby nie operacje czy leczenie w Berlinie.Bzepłatne.NFZ nie pokrywa operacji za 10 czy 70.000 Euro szanowna Pani.Specjalnie założyłem strony nie tylko na wordpress gdyż mam dosyć haseł i wyroków śmierci w Polsce,w której trwa Holcaust na polskich dzieciach.Mój adowkat jest poinformowany o moich projektach i w ramach jeszcze określonej cenzury w Niemczech i w USA(serwery)będę informować o sytuacji w Polsce aż nastąpią zmiany.Pani dzieci są zdrowe?O.K.Gratuluję.Jak będzie Pani potrzebować pomocy to…moja email czy strony są od 2 miesięcy znane.Dziękuję autorowi i właścicielowi portalu za tolerancję dla moich poglądów.Agenci mogą się też zgłaszać jak im dzieci zachorują.Amen.

 2. Jarek, wiesz, że wszędobylska chemia zżera mózg i myślenie ???? 🙂 więc co się dziwisz różnym wypowiedziom 🙂

  • Co kometujący proponuje?Pytam neutralnie politycznie ale jako humanista.Radykalny humanista….dodam niezbyt skromnie.Media w Polsce są pod kontrolę tak jak top level domeny z pl.Są już wyroki dla komentująch automatycznie z urzędu.Sądy mają w myśl nowych przepisów prawnych w Polsce natychmiast reagować i skazywać na grzywny …..proszę serdecznie o dyplomację.Ja mam domeny poza Polską jak redakcja kefir2010.Jakie propozycje?Moje są znane..Ukłony i pozdrowienia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.