Ponad 37 proc. dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności!

Według badania opracowanego przez SMG/KRC, aż 37 proc. dorosłych Polaków nie posiada jakichkolwiek oszczędności. Jeśli do tego doliczyć kolejne 24 proc. Polaków, którzy na koncie mają nie więcej niż równowartość dwóch miesięcznych pensji, to okazuje, że ponad 60 proc. społeczeństwa w przypadku jakichkolwiek poważniejszych problemów natychmiast traci płynność finansową.

Z badania SMG/KRC wykonanego na zlecenie Banku Millennium wynika też, że zaledwie 1/3 dorosłych Polaków jest w stanie odłożyć miesięcznie 10 proc. swoich zarobków, jednak tylko 15 proc. jest w stanie robić to regularnie.

Nieliczni Polacy są autentycznie bogaci

Ciekawych informacji dostarczyły także badania BGŻOptimy, z których wynika, że prawie połowa wszystkich depozytów zgromadzonych w bankach działających na terytorium Polski, należy do zaledwie 6 proc. najbogatszej warstwy społeczeństwa. Innymi słowy: wąska grupa ludzi posiada bardzo duże zasoby kapitałowe, a ponad połowa społeczeństwa nie posiada nic, albo bardzo niewielkie środki (do wysokości swoich dwóch pensji).

Kumulacja wielkiego kapitału przez wąską grupę powoduje sztuczne zawyżenie średniej arytmetycznej posiadanych oszczędności na osobę, która co roku jest wyliczana przez Europejski Bank Centralny. Okazuje się, że w 2013 roku było to 3,4 tys. euro, czyli około 14 tys. zł. Niestety to i tak dwa razy mniej, niż przeciętnie na swoich kontach maja Czesi, sześć razy mniej niż przeciętnie posiadają Niemcy i osiem razy mniej niż Belgowie.

Fatalne statystyki GUS

Powyższe dane korelują ze statystykami GUS, z których wynika, że aż 16 proc. polskich rodzin żyje poniżej granicy ubóstwa. To oznacza, że około 6,5 mln Polaków zmaga się na co dzień z biedą, niedostatkiem i poważnymi brakami pieniędzy.

To jednak nie koniec niewygodnych danych GUS: prawie 31 procent Polaków przyznaje, że z trudnością udaje się im przetrwać “do pierwszego”. Co czwarty Polak nie ma pieniędzy na wizytę u lekarza specjalisty. 37% Polaków nie ma pieniędzy na rozrywkę i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, a 42% gospodarstw domowych nie jest w stanie bezproblemowo pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 400-500 złotych! Ponad 800 tys. osób ma w swojej umowie o pracę zagwarantowaną jedynie ustawową pensję minimalną, tj. około 1140 zł na rękę, a około 70 proc. z ogólnej liczby pracujących zarabia mniej niż tzw. średnią krajową (ok. 2600 zł na rękę).

Walka z biedą i niedostatkiem to najważniejsze wyzwania dla polityków

Problem finansowego niedostatku Polaków jest bardzo istotny i nie można go przykrywać innymi tematami zastępczymi. Zbyt wiele osób nad Wisłą nadal cierpi z powodu biedy. Dla zbyt wielu osób nawet minimalny wzrost obciążeń podatkowych jest tożsamy z poważnymi wyrzeczeniami. Dziwi więc postawa rządzących nami polityków i służących im mediów, które ten temat pomijają lub bagatelizują.

Czytaj więcej: Wiemy, że powinniśmy oszczędzać (Ekonomia24.pl)
http://niewygodne.info.pl

Jedna myśl w temacie “Ponad 37 proc. dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności!

  1. a mnie w takim wypadku nie dziwiia wydazenia z marszu niepodleglosci tylko dlaczego puszczono pochod kolo ambasady i to rosji….

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.