12 niezwykle toksycznych substancji, których nie powinno być w Twoim domu

1. DEET (N, N-Dietylo-m-toluamid) jest najpowszechniejszym aktywnym składnikiem środków odstraszających owady. Jedna trzecia wszystkich Amerykanów używa środka, który okazał się być szkodliwy dla ośrodkowego układu nerwowego. A przecież istnieją naturalne sposoby odstraszania owadów; równie skuteczne okazuje się m.in. rozstawienie w kilku miejscach świec z olejku eukaliptusowego lub olejku cytronelli.

2. Glifosat jest głównym składnikiem wykorzystywanym w produkowanym przez Monsanto środku chwastobójczym Roundup, który został powiązany z wadami wrodzonymi, uszkadzaniem DNA, zaburzeniami hormonalnymi, nowotworami i zaburzeniami neurologicznymi. Nie zaleca się stosowania tego herbicydu. Można skutecznie pozbywać się chwastów w sposób naturalny przy użyciu wrzącej wody, octu, soli bądź wyrywając je ręcznie.

3. Ftalany najczęściej wchodzą w skład odświeżaczy powietrza. Są również obecne w winylu, lakierach do drewna i politurze. Ftalany zakłócają pracę układu wewnątrzwydzielniczego, co może spowodować uszkodzenie układu rozrodczego, a także nerwowego. Należy unikać odświeżaczy powietrza z napisem „aromat” (ang. fragrance), gdyż to może oznaczać obecność ftalanów w składzie. O wiele lepszą alternatywą są ogólnodostępne świece zapachowe.

4. Bisfenol A (BPA), który wykryto w organizmach dziewięciu na dziesięciu badanych Amerykanów, jest stosowany w produkcji pojemników na żywność, butelek dla niemowląt, butelek plastikowych oraz płyt CD. Naukowcy powiązali BPA z zaburzeniami krążenia, cukrzycą i nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, a także z problemami związanymi z rozwojem mózgu i hormonów u płodów i dzieci. Należy pamiętać aby kupować tworzywa bez BPA, z kodami recyklingu 1, 2 lub 5. Produkty oznaczone kodami recyklingu 3 i 7 mogą zawierać BPA lub ftalany.

5. Lotne związki organiczne (LZO) wydzielają się w postaci gazów z pewnych ciał stałych i cieczy. Te niebezpieczne substancje zwiększają zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, przyczyniając się do rozwoju astmy i raka. Farby, lakiery, pestycydy, materiały budowlane oraz sprzęt biurowy mogą być źródłem LZO; jednakże największą winę emisji lotnych związków organicznych w domach ponoszą pachnące detergenty do prania oparte na pochodnych ropy naftowej. Zamiast nich, warto kupować bezzapachowe detergenty piorące na bazie roślin oraz szukać farb wolnych od LZO. Gdy tylko to możliwe, powinniśmy unikać sklejki i płyt wiórowych oraz zminimalizować występowanie LZO poprzez hydroizolację wszelkich mebli ze sklejki używając bezpiecznych produktów uszczelniających.

6. Polibromowane etery difenylowe (PBDE), czyli środki zmniejszające palność, które są odpowiedzialne za zakłócenia pracy hormonów, wady w rozwoju oraz raka, są wykorzystywane przy produkcji mebli i sprzętu elektrycznego. Testy wykazały, że toksyczne chemikalia zmniejszające palność zanieczyszczają organizm 99% kobiet w ciąży. Przy zakupie nowych produktów zawsze należy pytać producentów jakiego rodzaju środki zmniejszające palność stosują.

7. Związki perfluorowane (PFC) są używane w naczyniach z powierzchnią antyadhezyjną taką jak Teflon, jak również w tkaninach odpornych na plamy. Uważa się, że PFC są odpowiedzialne za wady wrodzone i nowotwory oraz wykazano, że występują w dużym stężeniu w mleku matek karmiących. Zamiast tego zaleca się używać naczyń ze stali nierdzewnej lub żeliwnych i unikać zakupu mebli odpornych na plamy.

8. Perchloroetylen (PCE) jest środkiem chemicznym stosowanym do czyszczenia na sucho, którego stosowanie już zostało zakazane w Europie i Kanadzie. PCE powoduje toksyczne zmiany w wątrobie, nerkach i centralnym układzie nerwowym. Obecnie bez trudu możemy znaleźć ekologiczne pralnie, które nie stosują chemii w procesie czyszczenia.

9. Formaldehyd jest stosowany w stolarce, mydłach, detergentach oraz klejach. Formaldehyd jest bardzo toksyczną, rakotwórczą substancją, która została oceniona przez Environmental Working Group jako stanowiąca zagrożenie wysokiego poziomu z powodu wywoływania raka. Aby zmniejszyć ryzyko, powinniśmy kupować meble z litego drewna lub upewnić się, że wyroby z prasowanego drewna są odpowiednio utwardzone.

10. Triklosan jest używany do produkcji antybakteryjnych mydeł, które dodatkowo wzmacniają odporność bakterii na antybiotyki, tworząc tzw. superbakterie. Kiedy triklosan zostaje zmieszany z chlorowaną wodą z kranu, wytwarza się toksyczny gaz – chloroform. Zaleca się nie używać antybakteryjnych mydeł, a w zamian korzystać z naturalnych alternatyw.

11 i 12. Chlor i amoniak są zabójczymi składnikami środków powszechnie stosowanych w gospodarstwach domowych, między innymi w tych do czyszczenia muszli klozetowej oraz tych do czyszczenia piekarników. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdziła, że produkty uboczne chloru są 300 000 razy bardziej rakotwórcze niż chemiczny środek owadobójczy DDT. Zamiast tego, możemy z powodzeniem używać środków czyszczących takich jak soda oczyszczona, sok z cytryny, ocet, nadtlenek wodoru i mydło kastylijskie.

7 myśli w temacie “12 niezwykle toksycznych substancji, których nie powinno być w Twoim domu

    1. Najlepiej juz sobie miejsce na cmentarzu wykupic. Masakra co z nami robia. Najgorsze jest to, ze nie mamy wiekszego wplywu na to wszystko. Pozostaje naglasniac takie sprawy.

  1. Tam się przejmować – każdy i tak wcześniej, czy później umrze. I „my”, i „oni”. O co tu tak naprawdę walka idzie? Chyba nie o kilka lat życia w dobrobycie „onych”?
    To się nie dodaje! Czy właściciel takiej korporacji nie ma świadomości, że choćby nie wiem, jak się wygłupiał i co robił – trafi do piachu – jak każdy wcześniej?
    Pytanie najważniejsze jednak powtórzę: o co naprawdę idzie walka i jaką w niej rolę mają ludzie – władców, dowódców, ofiar, żołnierzy, czy pożytecznych idiotów? A może ci, którym się wydaje, że sa władcami i dowódcami w tej walce – są tylko pożytecznymi idiotami? Jeśli tak, to kto jest tu dowódcą i faktycznym prowodyrem?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.