Bareizmy

Obniżenie emerytur i ponowne podniesienie wieku emerytalnego już w przyszłym roku?!

Zapewnienia o wypłacalności państwowego ubezpieczyciela są nieprawdziwe i oparte na fałszywych przesłankach – twierdzą zgodnie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacja Republikańska. Ich zdaniem ZUS zbankrutuje w ciągu najbliższych 5-8 lat.

Rząd mija się z prawdą w swoich oficjalnych prognozach, twierdząc, że system emerytalny jest wydolny, a wypłaty świadczeń możliwe. Wprowadza obywateli w błąd czyniąc nierealne, a wręcz bajkowe założenia – przekonywali na konferencji prasowej eksperci obu organizacji. w przygotowanym raporcie o sytuacji ZUS autorzy kwestionują np. założenie stałego wzrostu gospodarczego do 2060 r., bez uwzględnienia cyklów koniunkturalnych.

 • Nigdy w historii nie zdarzyło się 50 lat nieustannego rozwoju, a rząd coś takiego zakłada – podkreśla Cezary Kaźmierczak – prezes ZPP.

Inne nierealne założenia, na których oparto wyliczenie wypłacalności ZUS to spadające i utrzymujące się na jednocyfrowym poziomie – bezrobocie, stały wzrost wynagrodzeń szybszy od wzrostu PKB oraz nieuwzględnienie ryzyka emigracyjnego.

ZUS zbankrutuje

 • Brak realizmu w założeniach powoduje, że w zależności od sytuacji gospodarczej i przy istniejących progach zadłużenia bilansowanie systemu może stać się niemożliwe w perspektywie 5-8 lat – twierdzą eksperci. Oznacza to po prostu bankructwo ZUS-u.
 • Z pustego nawet Salomon nie naleje. ZUS przejmuje coraz więcej zobowiązań, a nie ma na ich pokrycie pieniędzy – tłumaczy Marcin Chłudziński, prezes Fundacji Republikańskiej. – W perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego, bądź zwiększonej presji fiskalnej, co w efekcie zabija polską gospodarkę.

 • Największą cenę za socjalistyczne wymysły z przeszłości będzie musiało niestety zapłacić pokolenie wchodzące obecnie na rynek pracy – dodaje Cezary Kaźmierczak.

Eksperci zapowiedzieli, że w styczniu zaproponują szczegółowe scenariusze wyjścia z obecnej sytuacji, jednak już teraz wskazali kilka najbardziej prawdopodobnych rozwiązań.

 • Nie uda się uciec od trzech elementów: wydłużenia wieku emerytalnego, obniżenia wysokości świadczeń i wypłacania emerytur z budżetu – uważa Cezary Kaźmierczak. W jego opinii środki na wypłatę emerytur z budżetu znalazłyby się po obniżeniu opodatkowania pracy i jednoczesnym wzroście podatków konsumpcyjnych. (!! – przyp. Jarek Kefir)

Źródło: finanse.wp.pl

6 odpowiedzi »

 1. Polski ZUS powinien zastosować WARIANT Niemiecki ,- tam np. poszkodowane osoby w wypadku samochodowym są leczone na koszt Ubezpieczyciela AUTA itd.

 2. ident.sytuacie sa na calym swiecie to tylko tak ladnie wyglada ze zachod jest ok.zachod od lat znal ta sytuacie dlatego wpuscili turkow i inne narodowosciszybki upadek komuny zastal ich nieprzygotowanych ale teraz. traktoja polske jak wylegarnie mlode kurczaki odkarmione wyuczone ida za lepsza pasza ale z czasem kurnik podupada kury i kogoty starzeja sie niedaja tylu jajek a jesc chca co z nimi zrobic ? ROZDAC NIESMIERTELNIKI ZAMKNAC W DOMACH STARCOW ZWOLNIC MIEJSCA DLA MLODYCH MdM PRZEJAC EMERYTURY Z TEGO FINANSOWAC KORPORACIE FINANSUJACE MdM-y .MdM-y rozmnoza siie stwierdza ze niestac ich na utrzymanie domu splate odsetek od odsetek POJADA ZASILIC ZACHODNI SYSTEM EMERYTALNY ITP.ITD. NIBY KOLO ALE JEST JEDNAK WYJSCIE ZAWSZE MOZEMY IM PODZUCIC ptasia grype nasze wspaniale mlodziezowki lewakow prawakow jedni wprowadza inkwizycie a drudzy ordnung w kurnikach……..prawie sf

 3. Przyczyn niewydolności systemu emerytalnego widzę kilka;
  Po pierwsze utrzymywanie 2-ch niezależnych systemów; KRUS i ZUS. Składki rolników od 345 zł kwartalnie (również prowadzących działalność) do KRUS-u, a od samozatrudnionego 1000 zł miesięcznie do ZUS-u. W obydwu przypadkach brak powiązania składki z wysokością dochodów. Do tego dochodzą grupy ustawowo zwolnione z opłacania składek ubezpieczeniowych (np.; sędziowie, wojsko, policja). Jest też bardzo pokaźna kwota dopłat do ZUS za polski kler.
  Kto osiągnie dochody 111.360 zł w skali roku, to powyżej tej kwoty jest zwolniony z opłat do ZUS-u. Natomiast samozatrudniony niezależnie od osiąganych dochodów, lub ponoszonych strat musi co miesiąc zapłacić składkę minimum 1000 zł. Tak wysoka składka jest poważną przeszkodą w prowadzeniu legalnej działalności, bezpieczniej jest pracować w szarej strefie.
  Przeprowadzona reforma miała w założeniu każdej ubezpieczonej osobie przypisać subkonto na które miały wpływać jego składki. Tymczasem wyszedł z tego kogel-mogel. Administracja rośnie jak ciasto na świeżych drożdżach, pałace ZUS-u porażają swym przepychem
  http://www.zlikwidujzus.com/photogallery.php?album_id=3
  , a biurokracja pożera wpływy na swoje bieżące utrzymanie i wdrażanie wciąż nowych pomysłów „Ile można jeszcze zabrać tym, komu najmniej narazimy się w przyszłych wyborach”. W ten sposób dopracowaliśmy się karykatury ubezpieczeń społecznych, która bardziej przypomina system opresyjny niszczący drobnych przedsiębiorców po to, by utrzymać przywileje wybrańców.
  Faktycznie, długo taki system nie ujedzie, gdzie najbiedniejsi muszą utrzymywać bogatych.
  A można by prościej. Zlikwidować ten cały węzeł gordyjski i wprowadzić emerytury obywatelskie w wysokości zapewniającej minimum socjalne (projekt od dawna leży głęboko schowany w szufladzie). Wyższe emerytury obywatele mogliby sami sobie zapewnić opłacając składki w prywatnych funduszach.
  Tylko, co by się stało z biednymi biurokratami? Bezrobocie by podskoczyło i niektórym konfitury by się skończyły.

  • + – 90% gospodarstw to poniżej 5ha.
   Różnica w opłacie zaczyna się dopiero od 50ha bo mafia z warsiawskiej „wsi” siedzi w krusie!

 4. Kasa się znajdzie, zawsze się znajdowała. Ile razy już był wrzask i kasandryczne prognozy, że już za chwilę, już za moment będzie krwawa rewolucja i totalny upadek wszystkich instytucji państwowych, plądrowanie sklepów i takie tam standardowe zjawiska. Znam takiego libertarianina, co od 5 lat wieszczy rewolucję „już najbliższej jesieni”.
  Nie wiem, na jakiej zasadzie to działa, ale skoro działa, to niech działa. I tak obracanie papierowym pieniądzem płukanym z powietrza jest tym samym, co gra w „Monopoly” a.k.a. „Eurobiznes” i to wszystko.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.