Ciekawe

Naukowcy odkryli dodatkowy, sekretny kod ukryty w ludzkim DNA

Naukowcy odkryli dodatkowy, sekretny kod ukryty w ludzkim DNA

transformacja dna 2014

Grupa badaczy dyrygowana przez dr Johna Stamatoyannopoulosa z Uniwersytetu w Waszyngtonie, powiedział, iż odkryto drugi kod w ludzkim DNA. Ten drugi, ukryty kod ma w sobie dane, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki badacze patrzą na instrukcje zawarte w kodzie DNA, i jak tłumaczą mutacje powodujące konkretne choroby.

Zespoły naukowe przypuszczają, że nowo odkryty kod pomoże w sprawniejszej diagnostyce, jak i w przygotowaniu nowych form terapii. Odkryto to w ramach działania projektu ENCODE, który miał za zadanie szczegółowe zbadanie, jakie części ludzkiego DNA są ważne dla przechowywania danych odnośnie funkcji biologicznych, zawartych w ludzkim kodzie genetycznym.

Wcześniej, gdy udało się pierwszy raz odczytać kod genetyczny, uważano, że odpowiada on tylko za zapisywanie informacji odnośnie białek. Obecnie jednak wiadomo, że w DNA jest ukryty drugi język. Pierwszy z nich faktycznie odpowiada za białka, a drugi z nich mówi komórkom, jak kontrolować poszczególne geny. Te języki są napisany jedne nad drugim stąd przez tak długi czas ten drugi pozostawał tajemnicą.

To szokujące odkrycie jest nowym dowodem na to, że kod genetyczny jest niezwykle istotnym „urządzeniem” do zbierania danych, którym niezwykle chętnie i umiejętnie posługuje się nasza natura. Jednocześnie zauważono, iż kod DNA jest zadziwiająco podobny do informatycznych języków programistycznych.

Fakt, że kod genetyczny może jednocześnie zapisać dwa rodzaje informacji oznacza też, że wiele zmian w DNA na tym poziomie zapisu danych może tez prowadzić do powstawania chorób poprzez zaburzenia kontroli genetycznej nad komórkami.

Źródła:

https://www.sciencemag.org/

http://www.washington.edu/

Źródło polskie:

http://tylkomedycyna.pl/

transformacja dna drugi jezyk nauka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.