Zakazano palenia węglem w Krakowie. Kto na tym zarobi? Czy to wstęp do zakazu ogólnopolskiego?

Szokujące kulisy zakazu palenia węglem w Krakowie!

Dlaczego tak oszczędni ludzie, jak mieszkańcy Krakowa, tak łatwo dali sobie odebrać tyle kasy?

Autor: dr Jerzy Jaśkowski

„Piana z pysków jest smarem demokratycznych społeczeństw”

~Nicola Gomez Davila

Ostatnie tygodnie zdominowała w prasie sprawa zakazu opalania węglem własnych mieszkań w mieście Krakowie. Znowu górę wzięła cywilizacja azjatycka. „Dla dobra ogółu jednostka musi się poświęcić”. Dla mnie ciekawe były argumenty przytaczane w prasie. Głównie dominowała, jak zwykle w takich sprawach, ochrona zdrowia. Może nie dosłownie, ale zwolennicy zakazu twierdzili: „My to wszystko głupi ludku robimy w twoim interesie. Dbamy o twoje zdrowie”.

Taka tradycja i liczba uczelni w jednym miejscu powinna skłonić „wybrańców” do dokładnej analizy podejmowanych decyzji. Niestety, w artykułach prasowych i wypowiedziach radnych zupełnie tego nie znajdujemy.

I tak po pierwsze: zdziwienie ogromne budzi fakt, że uchwałę podjął sejmik wojewódzki a nie Miasto! Przecież to jest samorząd miejski, uchwała dotyczy miasta! a nie całego województwa. Czyli jawna sprzeczność prawna, a nie wiadomy czy też nie konflikt interesów.

Po drugie: podstawową argumentacją podawaną przez zwolenników zakazu spalania węgla w piecach domowych była walka z zanieczyszczeniami.

Ale w okresie od 2000 roku do 2012 roku liczba mieszkań opalanych węglem spadła z 90 000 do ok. 30.000, a zanieczyszczenie wzrosło. Tak więc argument o konieczności ograniczenia tzw. niskiej emisji był co najmniej naciągany, jeżeli nie wręcz kłamliwy.

Po trzecie: wysuwano argumenty, że to lobby węglowe jest przeciwne zakazowi, a naciska rzekomo lobby gazowe, wiatrowe itd. Argument całkowicie chybiony, ponieważ ta ilość, którą spalają mieszkańcy, to tzw. miał, czyli najtańszy węgiel. A ilość jego w porównaniu z 7 – 8 milionami ton spalanymi przez elektrociepłownie stanowi ułamek promila i jest bez znaczenia.

Pan wojewoda dodatkowo argumentował, że najbiedniejsi  nie zostaną w żaden sposób poszkodowani, ponieważ zabezpieczono odpowiednie kwoty na dopłaty dla nich.

I tutaj zaczyna się pierwszy problem. Wojewoda decyduje, ile samorząd miejski ma przeznaczyć na dopłaty ze swojego budżetu? Dziwne! I jak to załatwili za biurkiem? Czyli faktycznie wychodzi na to, że wojewoda rządzi budżetem miasta, nakładając na mieszkańców dodatkowy podatek. Widać wyraźnie, że Kraków jest bardzo bogatym miastem i nie wie, co robić z kasą.

Poza tym wymieniona kwota 135.000 złotych, przeznaczonych na dopłaty, rocznie starcza z trudem na 250 rodzin, a piece istnieją jeszcze w ok. 30 000 mieszkań. Czyli z góry wiadomo, że reszta, czyli 99% poszkodowanych nie dostanie ani grosza.

Jak wszyscy z wyjątkiem Rządu wiedzą [oprócz p. Vicenta Rostowskiego, który przezornie szybko ewakuował się na, z góry upatrzoną pozycję, do Anglii] kryzys zbliża się pełną parą. I ŻADEN rozsądny człowiek nie może powiedzieć, jakie będą jego finanse za rok, czy dwa. A tutaj zaplanowali aż do 2022 roku te dopłaty nie znając budżetów na kolejne lata,  ani cen energii! Wróżbici?

Do wypowiedzi pana wiceministra T. Tomczykiewicza nie będę się ustosunkowywał, ponieważ generalnie wiadomo, że ministrowie mówią co wiedzą, a nie wiedzą co mówią. Stąd częste zmiany.

Po czwarte: ciekawe jest porównanie cen ogrzewania średniego mieszkania przy pomocy różnych nośników energii, podane na stronie związku zawodowego „WZZ Sierpień 80”. I tak, ogrzewanie węglem to koszt roczny ok. 1600 złotych. Przy ogrzewaniu za pomocą sieci ciepłowniczej koszt ten wzrasta do ponad 2500 rocznie. Przy ogrzewaniu elektrycznym, aż do 5800  złotych.

No to pomnóżmy, część mieszkań będzie można podłączyć do sieci ciepłowniczej, powiedzmy, że 80 %. tzn. ok. 20.000 pomnożone przez 2500 daje kwotę 50.000.000. To znaczy, że do kieszeni „ciepłownika” będzie wpływało 50 milionów rocznie. Te pozostałe mieszkania będą musiały korzystać powiedzmy z gazu i elektryczności czyli 10.000 mieszkań pomnożone przez 5800 zł. daje sumę 58.000.000, czyli kolejne ponad 50 milionów.

Widzimy więc wyraźnie, że ktoś nałożył na Krakusów, pod pozorem dbania o zdrowie,  podatek rzędu 100 milionów rocznie.

Tyle chce z nich wydoić. I jak widać oni się na to dobrowolnie zgadzają! I taki prezent na gwiazdkę komuś zrobiono..

Zgodzisz się ze mną Szanowny Czytelniku, że szalenie ciekawe jest więc, kto będzie beneficjentem takiej ustawy? Otóż Kraków eksploatują dwie firmy jak to się mówi, nie nasze.

Jedną z nich jest grupa EdF, czyli teoretycznie Francuzi.

Na stronie internetowej tej Firmy znajdujemy następujące informacje:

„EDF Polska odział w Krakowie  zajmuje się produkcją ciepła i energii elektrycznej, dostarczanych do większości krakowskich mieszkań, firm i instytucji”. Wychodzi na to, że ok. 60% energii w Krakowie jest produkowanych przez EDF. Pozostałą część produkuje  na potrzeby Krakowa, także nie polska, bo czeska firma CEZ.

Najciekawsze jest to, że CEZ  jest firmą państwową, jak to podaje na swojej stronie internetowej, w 67.6%. Wynika więc, że tymi głupimi 100 milionami rocznie, podzielą się w odpowiedniej proporcji dwie firmy niepolskie. Innymi słowy te 33 miliony dolarów rocznie opuszczą nasz kraj. Jak to się stało, że zazwyczaj tak oszczędni dusigrosze, jak Krakusy, dali się tak łatwo wydymać?

To już nie jest pytanie do mnie.

Najciekawsze w tym wszystkim jest jeszcze to, że tzw. niska emisja nie ma praktycznie żadnego znaczenia zdrowotnego. Pospolita sadza ulatniająca się z kominów jest tak duża, że praktycznie nie wchodzi to do układu oddechowego, co najwyżej może pranie pobrudzić. Wpływ na zdrowie mają elektrofiltry z dużych elektrociepłowni. Wielkość cząstki emitowanej przez taki filtr jest ok. 1-2 nm i to właśnie one, obdarzone ładunkiem elektrostatycznym, uszkadzają układ oddechowy.

Dodam, że Kraków chce jeszcze sobie zafundować spalarnie śmieci, czyli zwiększyć w sposób istotny ilość pyłu zawieszonego nad miastem. Właśnie geograficzne położenie Krakowa, w niecce, powoduje „brak wietrzenia” i utrzymywanie się smogu. Spalarnia ma ruszyć już w 2015 roku  i spalać  340 000 ton śmieci.

Po drugie, jak twierdzi p. dr. inż. Krystyna Kubica, wiceprzewodnicząca Zarządu Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych Paliwa Stałe – [uch, jaka długa nazwa, może by to skrócić p. doktor?]. „Aktualnie dostępne na rynku kotły c.o.  krajowej produkcji z automatycznym zasilaniem stałym paliwem, w tym z filtrami pyłu, mogą konkurować z kotłami olejowymi pod względem benzo(α)pirenu, lotnych związków organicznych i pyłu”.

Na marginesie EDF podało, że zamierza kosztem 550 milionów euro  modernizować elektrociepłownie w Polsce. Zaplanowane przedsięwzięcia w samym Krakowie pochłoną do 2016 roku  530 milionów złotych. Tak więc ta modernizacja odbędzie się kosztem opodatkowanych Polaków, a nie z zysku. Innymi słowy, podobne uchwały  będą podejmowane przez inne miasta.

Francuska EDF jest największym producentem energii elektrycznej  i cieplnej  w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Zielonej Górze, a więc na terenach, które wg konstytucji niemieckiej są czasowo przekazane Polsce. Czyżby czas zwrotu się zbliżał?

PS. Nieznajomość historii powoduje, że łatwo ją powtarzać. Nie jest to  bowiem pierwszy sposób naciągania ludzi pod pretekstem zdrowia. W ten sam sposób w latach 30-40 ubiegłego wieku zlikwidowano uprawę konopi. Konopie były niezwykle cennym surowcem do produkcji papieru. Nawet karoserię do samochodów produkowano z konopi, co pokazywał na filmach reklamowych sam Ford, próbując rozbić młotkiem karoserię takiego auta. Papier produkowany z konopi był ponad 10 krotnie tańszy i lepszej jakości, aniżeli z celulozy. Drzewo rośnie ok. 100 lat, aby było gotowe do produkcji, a konopie rok. Karoserie były także łatwe do produkcji. Nastąpiła więc zmowa producentów papieru i blach. Początkowo próbowano podnieść podatek na konopie. Nie udało się. Co zrobiono? Pod pretekstem ochrony zdrowia zaliczono marihuanę do narkotyków i wprowadzono zakaz upraw. Proste!

PS2. Wszelkie sugestie o jakiekolwiek niecne i pozamerytoryczne działania kogokolwiek są niedopuszczalne. Wyraźnie widać, że była to czysta samodzielna decyzja Krakusów!

Podobnie jak w kolejnych miastach będzie to samodzielna decyzja radnych.

Nie po to od czasów genseka E.Gierka [ pierwsza reforma 1974 r.], systematycznie obniżano poziom edukacji aby nie mieć z tego profitów.

PS2. Tak się zastanawiam, czy przyczyna nie leży w genach. Wiadomo, że od XIX wieku odbywały się masowe deportacje ekonomiczne ludności Małopolski. Najpierw w 1846 roku była Rabacja i fizyczna likwidacja elit. Potem nieznani ludzie [ opisy księży z parafii] namawiali do wyjazdów do Ameryki Południowej, Argentyna, Brazylia. Trwało to jeszcze w okresie międzywojennym. Wyjeżdżali najbardziej rzutcy, przedsiębiorczy. Ze szkolnych podręczników natomiast wymazano o tym wszelkie informacje. Kto z młodych wie co to Parana? Natura nie znosi próżni. Austriacy masowo sprzedawali tytuły szlacheckie tzw. hrabiom galicyjskim tworząc nowe „elyty”.  Czyli  pozostali mierni, bierni.???

Rozpowszechnianie wszelkimi możliwymi sposobami jest jak najbardziej wskazane.

Kontakt: jjaskow@o2.pl

5 myśli w temacie “Zakazano palenia węglem w Krakowie. Kto na tym zarobi? Czy to wstęp do zakazu ogólnopolskiego?

 1. Zgadzam się z zakazem palenia paliwami stałymi w dużych miastach nie żyjemy w XIX w .
  Tam gdzie jest odpowiednia „infrastruktura gazowa ” i możliwość taniego podłączenia się do tego paliwa powinno się z tego skorzystać . Natomiast nie może być to zrobione kosztem biednych ludzi a już zupełnie w głowie się nie mieści zastępowanie jednego g…drugim czyli podłączenie do sieci ciepłowniczej ponieważ one też są opalane przeważnie węglem a na dodatek na przesyle są też straty ciepła . Moim zdaniem każdy budynek powinien być zaopatrzony w swoją kotłownię gazową z uwzględnieniem urządzeń wspomagąjących podgrzewanie np .c.w.u w okresach kiedy da się wykorzystać energię z natury czyli słońce i powietrze . I najlepiej żeby te urządzenia były produkowane w Polsce . Na tą chwilę nie są to już dobra luksusowe jak było jeszcze kilka lat temu technologia też nie jest kosmiczna a ceny przystępne . Zestaw kocioł plus wspomagająca pompa ciepła wewnętrzna powietrzna lub solar . To się szybko zwróci tyle że to się może nie opłacać tam na górze , tym tłustym szujom .

 2. W artykule napisano, że spadła ilość mieszkań opalanych węglem …. tak,to prawda, ale znacznie wzrosła ilość DOMÓW na obrzeżach Krakowa (zarówno jeszcze w granicach miasta, jak i w gminach ościennych) , a tam dają do pieców wszystko….. Proszę się przejechać wieczorem, jesienią lub zimą, np. do Zielonek.
  Zakaz w Krakowie ma sens, ale pod warunkiem zakazania palenia paliwami stałymi w okolicznych gminach.

  1. Znam ten temat! U mnie, w pobliżu mojej dzielnicy, bogacze w swoich domkach do kominków i pieców wrzucają wszystko i wieczorami niesie się po okolicy tak straszny smród, że nie da się wytrzymać.

   A jeśli nie węglem – to czym? Dzięki polityce rządu – lizania dupska USA – gaz mamy najdroższy w Europie.

 3. Panie Jarosławie, minęło już kilka lat od wprowadzenia tego przepisu i czy można dowiedzieć się jak on się sprawdził ” w życiu”?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.