Totalitarna ustawa przeszła bez echa, powrót psychuszek? Protest Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Totalitarna ustawa przeszła bez echa, powrót psychuszek? Protest Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Kolejny raz mamy do czynienia ze znanym wszystkim schematem – „problem, reakcja, rozwiązanie”. Tym razem rzecz się ma tak, iż wychodzą zwyrodnialcy ułaskawieni pod koniec trwania komuny.

Z tej okazji państwo uraczyło nas ustawą, która de facto wprowadza instytucje „psychuszki” i przywraca standardy znane z czasów ZSRR i „schizofrenii bezobjawowej”.

Było to możliwe dzięki temu, iż któż z nas by chciał, by tak zdemoralizowani ludzie wyszli na wolność? Typowa strategia neoliberałów: wykreować zagrożenie, a potem – samemu zaproponować rozwiązanie tego zagrożenia, korzystne dla siebie.

Tym razem zagrożenia nie wykreowano, ale umiejętnie wykorzystano. Pod pretekstem dalszego izolowania seryjnych morderców z czasów PRLu, wprowadzono prawo, na mocy którego będzie można każdego opozycjonistę przetrzymywać bezterminowo, bez wyroku sądu.

Wystarczy tylko, iż biegły wyda odpowiednią opinię na mocy nowej ustawy. Przed tego typu prawem ostrzegano wiele razy. Teraz zostanie ono ostatecznie wprowadzone, bo argument się znalazł: dobro dzieci, dobro społeczeństwa. Gdy rząd wprowadza kontrowersyjne czy wręcz zbrodnicze prawo, zawsze tłumaczy je dobrem wspólnym, szczególnie dobrem dzieci.

Bo kto by wystąpił przeciwko dzieciom, bezbronnym i niewinnym? Nie muszę chyba mówić, jak wielka jest to hipokryzja – Mount Everest to przy tej okazji pikuś. Poczytajcie statystyki odnośnie chorób psychicznych u dzieci i młodzieży (skądś się one biorą, nie?), o przemocy domowej, o molestowaniu seksualnym, o dorosłych dzieciach alkoholików (DDA)..

Tak, to truizm powtarzany na mojej stronie z tysięczny raz – ale te straszne rzeczy dzieją się obok nas! I nie potrzeba do tego żadnego Trynkiewicza. Wystarczy 12 milionów osób z istotnym klinicznie problemem alkoholowym (o różnym natężeniu) w Polsce – dane na rok 2012 – by niszczyć psychikę pozostałych.

-Przyp. Jarek Kefir

Zapraszam do przeczytania artykułu źródłowego:

System totalitarny już wkrótce w Polsce?!

Cyt. „Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa o bestiach. Jak alarmuje prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego, prezydent podpisując ją przyzwolił na wprowadzenie prawa charakterystycznego dla systemów totalitarnych. „Została napisana na wzór niemieckiej, lecz z lat 30. XX wieku, gdy modna była eugenika, doktryna zakładająca likwidowanie jednostek społecznie szkodliwych.„

Przeciwko tej ustawie, nazywanej także „lex Trynkiewicz”, zaprotestowało ostro Polskie Towarzystwo Psychologiczne. W swoim apelu do Prezydenta RP władze tej instytucji napisały m.in., że: „Ustawa powstawała przy jednoznacznym sprzeciwie i braku akceptacji nie tylko instytucji psychiatrycznych, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Specjalisty Krajowego ds. Psychiatrii, Samorządu Lekarskiego, lecz także Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Komitetu Helsińskiego oraz wielu innych instytucji i osób, w tym także wybitnych prawników. Mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, w której głos tych, którzy są specjalistami od diagnozy i terapii, jest lekceważony, dezawuowany i pomijany, decydują natomiast ci, których wiedza medyczna i terapeutyczna jest znikoma, fragmentaryczna, najczęściej mało aktualna.„

Kontrowersje wokół tej ustawy wzbudza m.in. jej uniwersalność. Jak zaznacza prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego: „Ustawa została tak napisana, że wobec każdego osadzonego można zastosować bezterminowo środek izolacyjny, czyli zamknąć go w tzw. psychuszce pod pozorem, iż jest niebezpieczny dla otoczenia„. Prof. Płatek zauważa także, że: „ Ta ustawa może być instrumentem do rozprawienia się przez rządzących i aparat przymusu z osobami niewygodnymi. Przez każdą władzę„.

Czy nowe prawo było aż tak potrzebne? Prof. dr hab. Józef Gierowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważa, że: „obowiązująca w Polsce Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego jest aktem prawnym cieszącym się na świecie powszechnym uznaniem, głównie z uwagi na swój kompleksowy charakter, spójność i konsekwencję przyjętych rozwiązań, jasne określenie praw przysługujących leczonym, eksponowanie nie tylko szczegółowych problemów związanych ze stosowaniem przymusu w psychiatrii, lecz przede wszystkim upodmiotowieniem osób przeżywających różnorodne kryzysy psychiczne. Ustawa traktuje zdrowie psychiczne jako szczególnie cenną wartość społeczną i skutecznie jej strzeże. Od trzech lat obowiązuje w naszym kraju wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Konkretyzuje on cele Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, nadaje im jasno określone formy, możliwe do praktycznej realizacji, obliguje liczne pozamedyczne instytucje do aktywnego udziału w realizacji wspomnianych celów. Jest aktem prawnym starannie, perfekcyjnie i kompleksowo sformułowanym. Problem jednak w tym, iż pozostaje on niezrealizowaną deklaracją, co usprawiedliwiać ma trudna sytuacja finansowa państwa.„

Profesor Gierowski dodaje także, że wątpliwym jest rzekomy cel terapeutyczny takiego prawa. Podkreśla również fakt, iż „szeroko rozumiana psychiatria ma leczyć, wspierać i pomagać, kształtować pozytywne postawy wobec osób chorych i zaburzonych psychicznie, zapobiegać stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu, nie zaś zastępować wymiar sprawiedliwości w realizowaniu jego podstawowych celów i zadań, zabezpieczających porządek prawny, w tym także poprzez izolację społecznie niebezpiecznych jednostek”. Określa on jako sprzeczne z fundamentalnymi zasadami państwa prawa i regułami współczesnej terapii, aby rolę instytucji leczniczych sprowadzać do funkcji izolowania niebezpiecznych grup sprawców. Nie wolno tak instrumentalnie traktować instytucji psychiatrycznych, jej pacjentów i pracowników. – dodaje profesor.

Wielu podkreśla, że ta ustawa łamie fundamentalne zasady demokratycznego państwa prawa. Po pierwsze tą, że prawo nie działa wstecz. Przymusowa, bezterminowa izolacja orzekana po odbyciu przez więźnia kary pozbawienia wolności może stanowić naruszenie tej zasady – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zamiast tego, jego zdaniem lepiej byłoby wprowadzić np. dozór elektroniczny. Po drugie, ustawa ta może łamać zasadę, że nie sądzi się nikogo dwa razy za to samo. Jak podkreśla prof. Monika Płatek, według orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jeśli coś, co jest oficjalnie nazywane leczeniem, a de facto staje się pozbawieniem wolności – trzeba to uznać za łamanie prawa.

Aby skazać kogoś na wieloletni pobyt w zakładzie psychiatrycznym, dyrektor zakładu karnego, w którym przebywa dany więzień, będzie musiał wszcząć postępowanie w sprawie jego przeniesienia tamże. Kieruje on wniosek  o uznanie danej osoby za „stwarzającą zagrożenie” do  właściwego sądu okręgowego. Następnie – najpóźniej siedem dni potem – sąd powołuje biegłych psychiatrów oraz biegłego psychologa albo biegłego lekarza seksuologa. Z urzędu ustanawia także pełnomocnika dla osoby, której dotyczy wniosek. Ostateczna decyzja w sprawie oskarżonego musi być wydana najpóźniej cztery tygodnie po tym okresie.

Zdaniem prof. Piotra Kruszyńskiego lex Trynkiewicz może się obrócić przeciwko całemu społeczeństwu. W ustawie, wśród zaburzeń osobowości, z powodu których osoby skazane będą musiały być przymusowo zamykane w  Krajowym Ośrodku Terapii Zaburzeń Psychicznych, są także takie, które nie są uznawane za choroby psychiczne. Chodzi m.in. o osobowość fanatyczną, pieniaczą, histeryczną, lękliwą czy bierną. Cała sytuacja przypomina z jednej strony historię ACTA, kiedy pod pozorem słusznych regulacji, chciano wprowadzić ograniczenia wolności. Z drugiej także założenia psychiatrii represyjnej ZSRR (metody represjonowania przeciwników politycznych w Związku Sowieckim od  lat 50. do 80. XX wieku). Jak to się skończy w Polsce? Czas pokaże.

Na podstawie: dziennikpolski24.pl, ptp.org.pl, gazetaprawna.pl

Źródło: http://parezja.pl/system-totalitarny-juz-wkrotce-w-polsce/

6 myśli w temacie “Totalitarna ustawa przeszła bez echa, powrót psychuszek? Protest Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

 1. Jestem przerażona stanem naszego prawa. Dotychczas uważałam, że prawo w polsce jest dobre, tylko interpretacja i stosowanie pozostaja w niewłaściwych rękach. Mam własne doświadczenia w tym zakresie. Oddawanie wolności bezterminowo opiniom biegłych to skazanie człowieka już w momencie zatrzymania. Miałam osobiście do czynienia z opiniowaniem biegłych w mojej sprawie dotyczącej przestępczej działalności lekarza z profesorskim tytułem (handel zdrowiem i życiem pacjentów na rzecz firmy farmaceutycznej). Już awansem mogę polecić „spolegliwą prof. Alicję Hubalewską-Dydejczyk z Krakowa piszącą opinię na podstawie akt śledztwa; szczególnie na podstawie zeznań potencjalnie oskarżonych, nie widząc na oczy osoby, którą opiniuje. Dokładnie pod „zamówienie” prokuratury i kolegi profesora. Jak zaczynała pisac opinię – była docentem. Jak po pół roku skończyła-w nagrodę koledzy „zrobili” z niej profesora. wierzę, że nasz kraj niestety jest przepełniony „wyznawcami” Hipokratesa pod paragrafem. Od wielu lat czyta się i słyszy na temat bezprawnego niszczenia żdrowia, życia i calłego dorobku. nikogo z decydentów już to nie „rusza”. Obrośli cynizmem, którego szczytem było „objawienie” Pana Premiera jako obrońcy pacjentów przed lobby firma farmaceutycznych .Obrzydzenie ogarnia człowieka. Szczyt upodlenia.

 2. Interesuje sie bardzo polityka.Widze jak po malutku wkraczamy w totalitaryzm.
  To sie dzieje na naszych oczach i nie mamy na to wplywu zadnego.Czy znasz jakakolwiek
  ustawe ktora by prezydent nie podpisal?Jest to czlowiek platforny wiec wszystko zrobi co
  napisza.Mnie juz nie jest nic i nikt zaskoczyc.Zgadzam sie z tym co mowi prof.Piatek i
  Kruszynski.Nikt z ich glosami sie nie liczy.Jezeli ktos mowi ze zyjemy w demokratycznym
  kraju to jest glupcem.Zyjemy w komunie-bis.

  1. Zgadzam się tyle ,że to nie komuna a jakiś inny twór .
   Władza obecnie być mieć w ręku władzę musi mieć i bat ..

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.