Afery

Alarm dla chorych: leki przeciwbólowe stosowane przez miliony ludzi powodują zaburzenia rytmu serca

Alarm dla chorych: leki przeciwbólowe powodują zaburzenia rytmu serca

leki przeciwbolowe i przeciwzapalne skutki uboczne

Swoją drogą, pamiętam aferę leku Vioxx. Lek ten też był z grupy NLPZ. Czyli z grupy tzw. „niesteroidowych leków przeciwzapalnych”. Jak się okazuje, także te leki, szczególnie jeśli są nadużywane (a ludzie jedzą je jak cukierki) też mogą powodować ciężkie skutki uboczne włącznie ze zgonami.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to inaczej:
-kwas acetylosalicylowy (aspiryny, polopiryny, alka selcer, alka prim, etopiryna, itp itd);
-paracetamol (apap, gripex, panadol, talvosilen, antidol / kodeina xD /, itp itd);
-ibuprofen (ibuprom, nurofen, ibum, itp itd);
-naproxen sodu (wiele nazw handlowych, np apo naproxen);
-metamizol (pyralgina – nazywana w USA: „meksykańską aspiryną”)
-wiele leków tylko na receptę, np voltaren, itp;

Są one stosowane w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, gorączki, jako środki przeciwzapalne.

Czasami te leki są wręcz niezbędne, jednak w społeczeństwach zachodnich panuje swoista mania stosowania ich na wszystko, nie tylko na bóle. O ile czasami ogólne rozbicie i ból podczas grypy (kto choruje na grypę ten choruje, ja nie…) nie daje spokoju i wzięcie aspiryny czy ibuprofenu wydaje się uzasadnione, o tyle paranoją jest branie tego codziennie.

Trzeba pamiętać, że przewlekłe zażywanie NLZP może prowadzić do.. zawału mięśnia sercowego. Dowód? Polecam poczytać ulotkę. Na każdej widnieje ostrzeżenie: „może rzadko powodować zawał”. Pytanie: ilu zawałów serca i zgonów można by uniknąć? Ilu zawałów serca nie powiązano z nadużywaniem NLZP przez pacjenta? Odpowiedź domyślna..

Dla przykładu: migrena. Choroba ta wydaje się być efektem zatrucia organizmu toksynami środowiskowymi i z jedzenia. Czytałem w 2008 roku w czasopiśmie Focus eksperymenty, jakie przeprowadzano z rezonansem magnetycznym (fMRI) u osób z napadowymi migrenami. Okazało się, że w powstawanie i rozwój ataku migreny odpowiada szereg nieprawidłowości w mózgu, włączających się raz za razem.

Znaleziono lek, który ten proces przerywa – a więc działa na przyczynę. Ten lek to walproiniany – w postaci kwasu walproinowego, walproinianu sodu, magnezu lub walpromidu. Są to znane dziesiątki lat i tanie jak barszcz leki na epilepsję i różnego rodzaju zaburzenia emocji / psychiki. Jednak dalszych badań, o ile wiem, nie przeprowadzono, choć wyniki były obiecujące. Co to za lek, który w refundacji kosztuje 0 złotych, zaś bez – około 12 złotych? Lepiej sprzedawać nowo opatentowane, bardzo drogie i niezbyt skuteczne „leki na migrenę”, a wiadomo przecież, że jak chory ma atak, to bierze garściami NLPZ. Więc geld (zysk) dla korporacji jest podwójny.

Ale zostawmy tematykę migreny i alternatywnego jej leczenia, a wróćmy do niewdzięcznego tematu NLPZ.

Przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania nad wpływem NLPZ takich jak aspiryna, ibuprofen i innych, na czynność serca. Wyniki przeszły najśmielsze wyobrażenia badaczy i potwierdziły najgorsze przypuszczenia:
-ryzyko rozwoju migotania przedsionków serca zwiększa o 76% w porównaniu do osób, które nigdy lub prawie nigdy nie brały tych leków;
-zaś gdy lek był brany w ciągu ostatnich 30 dni, ryzyko to wzrastało aż do 84%

Oczywiście, jak przy każdych badaniach naukowych niewygodnych dla biznesu farmaceutycznego, także tutaj dodaje się wstawki: „potrzebne są dalsze, kompleksowe badania”. To od Ciebie zależy, czy będziesz narażał swoje zdrowie, a być może i nawet życie, by chwilowo ulżyć gorączce, bólowi głowy czy zęba.

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir

Czy wiesz, że możesz wspomóc finansowo moje inicjatywy uświadamiające? Jest to forma wdzięczności za moją pracę i treści, które były dla Ciebie pozytywne i coś dobrego Ci dały. 🙂 Wsparcie umożliwia też zachowanie niezależności mojej strony.

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

3 odpowiedzi »

  1. Kazdy lek ma skutki uboczne.Rzadko zazywam leki a gdy juz to zawsze dokladnie czytam ulotke.Gdy widze jakie sa przeciwskazania wowczas laduje on w koszu.Dwa razy mialam wstrzas po antybiotykach i zdaje sobie sprawe co moge zazywac a czego mi nie wolno.
    Nie zycze nikomu aby przeszedl to co mnie spotkalo.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.