Bareizmy

Facebook: narzędzie globalnej tyranii?

Facebook: narzędzie globalnej tyranii?

facebook szpiegujeW tym artykule pozwolę sobie puścić nieco wodze fantazji. Świat za 10 lat, i hipotetyczna, orwellowska rola portalu facebook w nim.

Służby specjalne USA w pewnym momencie doszły do wniosku, że robienie teczki każdemu obywatelowi jest zbyt czaso- i zasobochłonne. Obywatel powinien dostać takie narzędzie, i być tak zachęcony, by sam na siebie tworzył „teczkę”, którą potem przechwycą służby i ich superkomputery. Tak powstały portale społecznościowe. Ale jaka może być rola facebooka za te 10 lat?

Wyobraź sobie taką oto sytuację. Po zmianie prawa, posiadanie konta na facebooku jest co prawda nieobowiązkowe, ale konieczne, jeśli będziesz chciał skorzystać z usług jakiegokolwiek operatora internetowego. Bez tego nie wejdziesz do internetu – nie zalogujesz się na nim, nie wykonasz tam żadnego kroku.

Ale to nie wszystko. Facebook będzie zintegrowany z Twoim dowodem osobistym, ubezpieczeniem, kontem w banku. Każde forum dyskusyjne typu PHP BB, każdy system blogowy, każdy portal będzie musiał mieć integrację z facebookiem. Każdy portal z demotywatorami, „memami”, każdy czat, każda nawet najbardziej zapyziała platforma internetowa, na której jest możliwość komentowania, interakcji, będzie musiała mieć integrację z facebookiem. Nie zalogujesz się już na portalu o zdrowiu jako „Anonimowy_Mściciel” i nie napiszesz prawdy np o szczepionkach, medycynie. Nie nawciskasz już Korwinowi Mikke, bo zaraz dopadną Cię ci z Twojej rodziny, którzy go popierają, będą Cię upominać, grozić, a nawet nachodzić w miejscu zamieszkania, pracy.

Konto to będzie zawierało komplet danych z dowodów osobistych: imię, nazwisko, adres zamieszkania, stan cywilny, PESEL, NIP. Będzie musiało mieć zawarte powiązania rodzinne – rodzice, rodzeństwo, małżonkowie, dzieci. Będą tam zawarte takie szczegóły, jak miejsce pracy, szkoły, poglądy, głosowanie w wyborach. Będzie dołączony wymóg aktualizowania zdjęcia profilowego co miesiąc, by zawsze było aktualne. Zdjęcie to będzie musiało być robione przez fotografa, według standardów, jakie obecnie panują przy zdjęciach do dowodów osobistych. Moderatorzy facebooka będą odrzucać zdjęcia nie spełniające standardów.

Ale to nie wszystko! Bowiem integracja facebooka z życiem realnym pójdzie dalej. Specjalne promocje, upusty, wyprzedaże, będą tylko dla tych, którzy dodali odpowiednią ilość zdjęć, wydarzeń ze swojego życia, informacji o sobie. Tak, by teczka była większa i potężniejsza, by służby miały „haki”. Owszem, nie będziesz musiał dodawać zdjęć z każdej imprezy, z każdego miejsca które odwiedziłeś. Nie będziesz musiał dokumentować każdego poglądu, każdego przemyślenia, itp.

Ale staniesz przed wyborem: albo dodawać mnóstwo informacji o sobie i mieć upusty, promocje, darmowe karty klubowe / rabatowe do sklepów ze wszystkim, albo płacić 7 zł za chleb, 10 zł za jogurt, 1000 złotych za spodnie.

Oczywiście, zbyt rzadkie aktualizowanie facebooka będzie niemile widziane przez:
-bankowców jeśli zechcesz wziąć kredyt, założyć konto, lokatę;
-operatorów TV, internetowych, telefonicznych jeśli będziesz chciał u nich abonament;
-ubezpieczycieli zdrowotnych, samochodowych, itp;
-szefów firm i korporacji, jeśli będziesz szukał zatrudnienia (już teraz brak facebooka często jest powodem dyskwalifikacji pracownika);
-służbę zdrowia, jeśli będziesz starał się o: sanatorium, operację, psychoterapię, itp;
-przez państwo, które zacznie nasyłać na Ciebie urzędników, np tych od spraw dzieci, by sprawdzić, czy nie jesteś aspołecznym typem, który zaniedbuje dzieci. W skrajnych wypadkach, państwo będzie robić to, co robi od lat w celu szantażu niepokornych – odbierać prawa rodzicielskie;

Czy powyższa wizja jest całkowicie nierealna? Patrząc na obecne ograniczenia prywatności, nie można tego wykluczać..

Autor: Jarek Kefir
Największa ironia – poniżej umieszczam link do swojego facebooka.

Chcesz wspomóc to co robię i sprawić, by tego typu wpisy pojawiały się z regularną częstotliwością? Aby to zrobić, kliknij tutaj.

 

11 odpowiedzi »

 1. masakra:)ale ja nie mam nigdzie konta i cale szczescie, nie mam samochodu, nie biore kredytow, nie korzystam z lekarzy, nie ogladam tv:)ubran nie niszcze, odzywiam sie roslinkami ktore dostepne sa na zewnatrz:)owoce zreszta tez:)zawsze im bede uciekac:)

 2. Mam tam konto, ale dość mało danych i np. brakuje miasta, w którym mieszka. Więc Facebook postanowił, że mieszkam w Warszawie, skoro w Polsce. Tylko dlatego, że pozwoli mu to na kolejne rozsyłanie reklam. A może Facebook wróży z fusów, bo skąd takie informacje to nie wiem. ; ) Duża dawka inteligentnej ironii ; )

 3. Biorąc artykuł poważnie – dlaczego Facebook nie będzie tym serwisem?
  1. Za duża fragmentacja państw (Facebook jest amerykański, więc najprawdopodobniej tylko tam by był takim narzędziem) uniemożliwia stworzenie takiego systemu. Państwa (a przynajmniej niektóre) nie lubią się dzielić danymi wrażliwymi swoich obywateli.
  2. Taki system nie powstanie w ciągu najbliższych dwóch lub więcej dekad. Za dużo biurokracji (to da się ominąć) oraz byłoby to zbyt kosztowne do wprowadzenia i czasochłonne do stworzenia.
  3. Nie ma co ukrywać – światowy trend pokazuje, że Facebook traci popularność (w Polsce JESZCZE zyskuje). Twórcy są świadomi, że ich serwis jako platforma społecznościowa swoje czasy świetności ma już za sobą, więc próbują inwestować w nowe, inne rzeczy (jeden z popularniejszych przykładów: zakupili Oculus Rift). Facebook po prostu umiera ze starości (offtopic: sam go traktuję w 90% jako źródło informacji ogólnych/branżowych/ciekawostek itd., a nie jako tablicę, gdzie widzę, że mój znajomy wrzucił zdjęcia z Węgier, a znajoma urodziła dziecko – większości znajomych „nie obserwuję” i nie widzę tych wszystkich pierdół. Ba! Nie widziałem ani jednego wyzwania Ice Bucket Challange, choć wiem, że co najmniej kilku znajomych w tym uczestniczyło.).

 4. Nierealne i niedorzeczne. A jak ktoś się nie dostosuje (czyli wszyscy – takiej głupoty już nikt by nie wytrzymał) to co? Zamkną wszystkich?

  Ja to się zastanawiam po co ludzie ostatnio wymyślają tylko jakieś wizje upadku świata na milion sposobów? Takich historii gdzie wszystko trafił szlag jest pełno. Czemu nikt nie wymyśli czegoś pozytywnego?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.