Afery

Dla Szczecinian: kontrowersyjna i oburzająca inwestycja „Szczeciński Szybki Tramwaj”

Dla Szczecinian: kontrowersyjna i oburzająca inwestycja „Szczeciński Szybki Tramwaj”

Wiem, że zajrzy tutaj wielu mieszkańców innych miast by dowiedzieć się, na czym ta dziwna inwestycja polega 😉 Więc streszczę Wam o co w tym chodzi. Szczecin w zasadzie jest podzielony jakby na dwa oddzielne „miasta” mające po kilkadziesiąt dzielnic. Pierwsza część to Lewobrzeże gdzie jest centrum miasta, śródmieście itp. Obie części miasta są oddzielone bardzo szerokimi rozlewiskami rzeki Odra. Są tam bagna, moczary, tereny przemysłowe, łąki i główna pętla przesiadkowa komunikacji miejskiej o nazwie Basen Górniczy.

Aby dojechać liniami zwykłymi z Prawobrzeża na Lewobrzeże, należy wsiąść w autobus na Prawobrzeżu, który zawiezie nas do przystanku końcowego na Basenie Górniczym. A stąmtąd – przesiadka na jedną z trzech linii tramwajowych do Prawobrzeża / centrum. Jednak są też autobusowe linie pospieszne oznaczone literami. Korzystając z nich, dojedziemy z Prawobrzeża do centrum / Lewobrzeża bezpośrednio, bez przesiadek.

I teraz: projekt Szczeciński Szybki Tramwaj to projekt z lat chyba 70-tych lub 80-tych XX wieku. I podług tej koncepcji jest realizowany. Wadą tego projektu jest to, że nad nowo budowanymi torami tramwajowymi, nie ma dzielnic mieszkalnych. Najbliższe dzielnice są 500 m do 2,5 kilometra dalej (Słoneczne, Bukowe, Klęskowo itp). Mieszkańcy tych dzielnic będą musieli dojeżdżać do tego tramwaju 1 do kilku przystanków nowymi, krótkimi liniami autobusowymi (numery od 90 do 100). I o to się tutaj rozchodzi. Na dodatek, władze miasta chcą zawiesić bezpośrednie kursy pospiesznych autobusów i zastąpić je w całości SST.

Szczecinianie i mieszkańcy aglomeracji. Co sądzicie o projekcie Szczeciński Szybki Tramwaj i planowanej likwidacji kursów linii pospiesznych? Ja uważam że można pogodzić oba wyjścia, to znaczy jednoczesne istnienie SST i kursów linii pospiesznych. Z tym, że SST nie ma dublować kursów pospiesznych, bo to nie ma wtedy żadnego sensu, ale dojeżdżać tam gdzie nie jadą pospieszne.

Np jako SST zrobić linie:
1: Głębokie – Plac Szarych Szeregów – Plac Rodła – Prawobrzeże
2: Niebuszewo – Prawobrzeże
4: Pomorzany – Plac Kościuszki – Prawobrzeże
7: Krzekowo – Prawobrzeże
8: Gumieńce – Prawobrzeże

Zaś kursy pospieszne skierować z Prawobrzeża tam gdzie nie docierają tramwaje, np:
A: Bukowe – Plac Rodła – Police (w godzinach szczytu) a kursy poza godzinami szczytu do Studziennej
B: Słoneczne – Plac Rodła – Kołłątaja – Oś Arkońskie – Osów
C: Kasztanowe – Dąbie – Plac Rodła – Urząd Miasta
D: Wielgowo – Struga – Plac Kościuszki – Oś Przyjaźni – Oś Kaliny – Taczaka – Łukasińskiego
E: Bukowe – Plac Kościuszki – Reda – Cukrowa

Zresztą podobne rozwiązanie jest już teraz i to od dawna. Kursy zwykłe (56, 65, 71, 73, a potem tramwaj 2, 7, 8, mający być od kwietnia SST) są dublowane przez kursy pospieszne (A, B, C, D, E, G). Mi chodzi o to, by nowe kursy pospieszne nie dublowały SST, bo wtedy SST nie ma szans z pospiesznymi, ale by jechały gdzie indziej. Pasażerowi, który jedzie z Osiedla Słonecznego do Bramy Portowej, bardziej będzie się opłacąło jechać pospiesznym bez przesiadki. Natomiast pasażer jadący z Bukowego / Słonecznego na Wernychory, będzie wolał podjechać 9x do przystanku tramwaju, i wsiąść w linię nr 7, która zawiezie go do Wernychory. Tak samo Pasażer jadący z Prawobrzeża np do Unii Lubelskiej, będzie wolał wsiąść w 9x, a potem wsiąść w SST – linię nr 1, która dowiezie go do przystanku „Unii Lubelskiej”.

Autor: Jarek Kefir

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.