Banki i tajna władza

„Bezbronnych, chwiejnych, słabych system zjada na miejscu”

„Bezbronnych, chwiejnych, słabych system zjada na miejscu”

kapitalizm i korporacjonizmPrzedstawiam Wam dziś krótki artykuł który odpowiada na jeden z argumentów neoliberałów – wyznawców Janusza Korwina Mikke i ideologii „wolnego rynku”. Od dawna moim ulubionym powiedzonkiem jest to, że owszem, „niewidzialna ręka wolnego rynku” istnieje, ale tą ręką ktoś konkretny dyryguje. W oficjalnym nurcie przedstawia się ową „niewidzialną rękę wolnego rynku” jako cudowny i pozbawiony wad mechanizm. Ma on wyregulować w jakiś niezwykły sposób wszystkie wady, które panują w obecnej wersji kapitalizmu neoliberalnego.

Jest to oczywiście kolejna niezbyt zdrowa utopia, jakich obecnie wiele. Wszak ideologii do wyznawania jest bardzo dużo i ciągle powstają jakieś nowe ich mutacje. Ci, którzy tym sterują (jeśli tacy istnieją) lubią co jakiś czas dokładać siary do tego naszego globalnego, piekielnego kotła. Czyli dodawać nowe parametry do systemu i usuwać stare, zdezaktualizowane.

Powtarzam zawsze w takich artykułach, że świat się owszem zmienia, ale pozornie, powierzchownie. Powstają nowe technologie. Pojawiają się a potem znikają państwa, imperia, cywilizacje, ideologie, religie. Ale zasady i schematy ogólne, czyli to co ja nazywam „rdzeniem” – nie zmienia się od zarania dziejów. System lubi przywdziewać tysiące najróżniejszych masek. Miał ich już na przestrzeni tysiącleci miliony. Ale to zawsze jest jeden i ten sam system, zmienia się wyłącznie powierzchowne „opakowanie”.

Obecny korporacyjny kapitalizm i jego priorytety, bardzo przypominają „programy” jakie są zakodowane w „matce naturze”. Wiem że nazwa „matka natura” nie jest do końca trafiona. Chodzi mi o zbiór zasad i reguł jakie obowiązują na tej planecie. Owa „matka natura” to nie tylko zachowanie się zwierząt i ich proste zdawałoby się czynności, jakie od zawsze wykonują. To także to, co mamy zakodowane w naszych mózgach / umysłach – struktury zwane ID, ego, superego, podświadomość. Wiele struktur systemowych które tworzą ludzie, bardzo przypomina „rdzeń” matki natury.

Taką strukturą jest m.in. dzisiejszy kapitalizm. Przyjrzyjmy się temu bliżej (wiem że to powtórki, ale czasami trzeba 😉 ). Celem „matki natury” jest: przetrwanie, jak najszersze rozmnożenie gatunku, zajęcie przez niego jak największych terytoriów, zdobycie jak największych zasobów (pożywienia, partnerów itp).

Bliźniacze cele ma kapitalizm: przetrwanie, zdobycie jak największych zasobów (kontraktów, surowców, pieniędzy itp itd), zdobycie jak największych terytoriów (np obszarów bogatych w surowce, czy jak najszersza ekspansja korporacji). U ludzi dochodzi jeszcze jedna sfera, która ma nas rzekomo odróżniać od świata zwierząt – a więc dążenie do zdobycia jak najszerszej władzy, jak najszerszych stref wpływów. To dlatego powstały m.in. polityka, psychomanipulacja, PR, reklama, marketing, statystyka, plotka i inne synonimy wora bez dna o nazwie „kłamstwo”.

Oba omawiane tutaj struktury – matka natura i kapitalizm – mają jeszcze inne bardzo ważne elementy wspólne. Otóż matka natura to macocha wyrodna, wręcz okrutna. Ale tylko z naszego, XXI-wiecznego punktu odniesienia. Celem matki natury jest przeżyć, zająć zasoby, obszar i rozmnożyć się, za wszelką cenę. Nie zna ona takich pojęć jak: „moralność”, „etyka”, „zasady”, „dobro”, „zło”. Nie obchodzi jej szczęście powołanych do życia osobników.

Ba, szczęście jest dla natury czymś negatywnym, bowiem jednostka szczęśliwa nie chce się rozmnażać, podbijać nowych terytoriów i realizować innych odwiecznych „programów” natury. To dlatego ewolucyjnie sprytnie zainstalowała nam w umyśle strukturę, którą można nazwać tylko jednym słowem – „generator cierpienia”. Ta struktura to właśnie wymienione wyżej ID, ego, superego, podświadomość.

Poprzez wywoływanie ciągłego niespełnienia, niezaspokojenia (czyli cierpienia) wymusza na nas aktywność. Idąc dalej: natury nie obchodzi nawet los urodzonych na tym łez padole istot. Nawet jeśli 10% – 30% z nich zginie (tak było także wśród ludzi, jeszcze w XX wieku, zanim nastała profilaktyka i higiena), to i tak „program” został wykonany na ocenę celującą. Bowiem przetrwały i rozmnożyły się najsilniejsze osobniki.

Ten obraz matki natury jest dalece odmienny od wyidealizowanego wyobrażenia, wyznawanego przez natchnionych „eko” stylem życia, często wyznawców new age. Poruszam ten temat w artykule o kapitalizmie, bo uważam (możliwe że błędnie), że „rdzeń” tego nieludzkiego ziemskiego systemu to nie polityka, ani nie potajemne zawierane „dile”, a właśnie taka a nie inna konfiguracja matki natury.

Tymczasem zapraszam do przeczytania poniższego artykułu. Odpowiada on w prosty sposób dlaczego wielka korporacja zarabiająca miliardy dolarów rocznie, nie zapłaci pracownikowi nawet złotówki więcej niż określona ustawą pensja minimalna. Czemu tak mało płaci? Bo może. Wprowadzenie ideologii wolnego rynku proponowanego przez Korwina, jeszcze bardziej pogłębi ten mechanizm. Korwinistom czasami dobrze wychodzą matematyczne i ekonomiczne rachunki, wykazują się też dobrą znajomością ideologii.

Ale nie biorą oni pod uwagę innych, poza-matematycznych czynników. Nie wszystko w życiu można obliczyć, zmierzyć, sklasyfikować. Życie uczy wręcz, że najważniejsze wartości i rzeczy to właśnie te niemożliwe do pojęcia „ścisłacką” logiką. Korwiniści w swoich modelach nie biorą np czynnika psychologicznego – a więc ludzkiej chciwości, i ogólnie ludzkiej natury, która jest zła. Szef korporacji będzie wolał kupić dwudziesty jacht albo podpalać cygara banknotami o najwyższym nominale, niż zapłacić choćby złotówkę więcej robotnikowi.

Kolejna zasada kapitalizmu która jest bliźniacza z matką naturą to ta, że im bardziej czegoś potrzebujesz i pragniesz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo że to dostaniesz. Przecież taka sama zasada panuje w opartej na prastarych mechanizmach ewolucyjnych damsko-męskiej grze – uwodzeniu. Chęć „zrobienia wszystkiego” dla drugiej osoby, chęć bycia w związku za wszelką cenę – czyli emocjonalna i seksualna desperacja – jest bardzo odpychająca. Kobiety wybierają takich facetów, którzy jasno pokazują, że nie są od kobiet uzależnieni, że nie są zdesperowani seksualnie (bo seks mogą mieć w każdej chwili).

Wszystko w artykule poniżej.

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Cytuję: „Pracujesz w korporacji, masz rodzinę, właśnie urodziło ci się dziecko i wziąłeś kredyt hipoteczny na mieszkanie? Nie licz na podwyżkę. Żeby nie wiem jak cię cenili nie dadzą, bo wiedza, że jesteś uwiązany koniecznością płacenia rat i nie zaryzykujesz odejścia i poszukiwania pracodawcy, który bardziej cię doceni. Podwyżkę dostanie singiel, może nie aż tak sprawny zawodowo jak ty, ale wolny i wystarczająco cenny dla firmy, aby zechciała zapobiec jego odejściu podwyższając mu pobory.

W kapitalizmie korporacyjnym im mniej czegoś potrzebujesz tym chętniej ci to dadzą. Niech no jednak wyczują, że jesteś w potrzebie, że ci zależy, a dostaniesz figę z makiem a może i kopa. Moja siostra jest osoba zamożną i kupuje w najdroższych sklepach z 70 procentowym upustem. Stać ją na zapłacenie pełnej ceny, ale ponieważ jest sławna i bogata dostaje taniej, niż ci, którzy często oszczędzają miesiącami, żeby spełnić jakieś swoje marzenie o luksusie i elegancji. Zamożni, jeżeli już muszą pożyczać pieniądze, to uzyskują kredyt na o wiele korzystniejszych warunkach niż ubodzy. Miliony ludzi, tych najbiedniejszych jest wręcz skazanych na pożyczanie u lichwiarzy, bo banki pożyczają tylko tym, którzy mają więcej.

W Rzymie w dzielnicach robotniczych ceny w sklepach są wyższe niż w położonych na obrzeżach miast centrach handlowych. Sterani wielogodzinną pracą fizyczną ludzie nie mają siły a często i możliwości jeżdżenia po zakupy gdzieś dalej i przepłacają w sklepach pod domem.
Supermarket udziela rabatu tym, którzy zrobią zakupy za co najmniej tyle i tyle. Jeżeli nie masz, jeżeli kupujesz tylko niezbędne do przeżycia produkty nie ma dla ciebie prezentu.

Zamożni lubią mówić, że „nie stać ich na kupowanie tanich rzeczy”. I w jakiejś mierze mają rację. Nie w tym, że ich nie stać, ale w tym, że taniocha okazuje się często najdroższa. Tanie skarpetki okazują się produktami jednorazowego użytku i bardzo szybko trzeba kupować następne.

Podczas gdy kupienie tych droższych pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy ze względu na ich trwałość. To samo dotyczy bardzo wielu innych produktów. Żeby jednak kupować optymalnie, to co się bardziej opłaca, trzeba mieć w kieszeni odpowiednio dużo gotówki, albo kartę płatniczą, której nie połknie od razu bankomat.

Wielu ludzi, w tym klientów Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej sądzi, że ich cierpienie i krzywda, której doznają wzruszy decydentów. Dlatego często rozpłakują się albo pałają świętym oburzeniem podczas rozmów z wierzycielami, bankowcami, administratorami budynków czy pracownikami pomocy społecznej. Nic z tego. Okazywanie emocji to słabość. Słaby jest ten kto krzyczy i ten kto płacze i błagalnie spogląda na rozmówcę, od którego decyzji zależy jego los.

Bo w tym kapitalistycznym świecie liczy się tylko siła. Trzeba więc raczej nadrabiać miną, wykazywać spokój i opanowanie, bo one świadczą o tym, że trzeba się z nami liczyć, i że być może będziemy się jeszcze umieli skutecznie bronić przed eksmisją, licytacją, zajęciem komorniczym, wyrzuceniem z pracy, odmową leczenia czy tym podobnymi rozkoszami wolnego rynku. Bezbronnych, rozhisteryzowanych, chwiejnych system zabija na miejscu. Nikt się tu nie cacka ze słabszymi. Dlatego chodzimy z nimi do sądów, na negocjacje, do banków, urzędów, pracodawców itd.

Kiedyś spóźniłem się na samolot z Paryża do Warszawy. Wszystkie franki zdążyłem już wydać. Nie miałem nawet na metro do miasta. Poskarżyłem się francuskiej pracowniczce odpraw, że chyba zamieszkam na lotnisku, bo na dobre utknąłem. Wzruszyła tylko ramionami dając mi wyraźnie do zrozumienia, że nic jej to nie obchodzi. Na szczęście nawinął się agent LOT-u starej daty i bardzo szybko załatwił przebukowanie nieważnego jak mi się zdawało biletu i miejsce w następnym samolocie do Warszawy.

Z nową kartą pokładową klasy biznes znalazłem się w strefie dla VIP-ów. Ku mojemu zdumieniu mogłem jeść krewetki, pić najlepszą whisky i szampana, nic nie płacąc. Wszystkich obecnych w tej oazie dobrobytu stać było na kupowanie czego dusza zapragnie, wiec dostawali to za darmo. To był istny komunizm. Bezgotówkowy raj.

W jednym z największych koncernów papierniczych na świecie, konsultantka kupuje na prezenty dla VIP-ów pióra po kilka tysięcy euro sztuka, ale koncern nie „może” podnieść nawet o złotówkę głodowych pensji magazynierów. Nic nie jest zbyt drogie, kosztowne dla tych na górze i każdy grosz wydany na polepszenie losu maluczkich to „karygodne marnotrawstwo”.

Te feudalne stosunki w ramach których „szlachta” nie płaci nic albo mało, a „plebs” płaci podwójną cenę, wynikają z coraz większego rozchamienia kapitału, który uzyskał tak wielką przewagę nad pracą, że już nawet nikt nie udaje, że mamy tu jakąś demokrację.”

Autor: Piotr Ikonowicz, FB

8 odpowiedzi »

 1. Świetny artykuł, przy okazji chciałem zwrócić uwagę jak ciężko jest obecnie przeprowadzić normalną dyskusję na tematy polityczne, bo w większości tych rozmów nie chodzi o dążenie do prawdy, wymianę poglądów bądź przekonanie kogoś do swoich racji, a o pokazanie kto jest lepszy, „mądrzejszy”, pokonanie przeciwnika i zdobycie poklasku słuchaczy. Stąd jest uznawane za słabość i bardzo źle widziane przyznanie się do błędu(a powinno to być normalne, bo każdy czasem się myli, lub dysponuje małą ilością informacji i może być do czyjejś racji przekonany), a jak się komuś wytknie błąd logiczny, to wielka radość, bo „lewak zmasakrowany”, „zaorane” itp. Dlatego bardzo ciężko jest przeprowadzić dyskusję z typowym fanem JKM, jednak nie uważam, żeby większość z nich to byli psychopaci, jak pisałeś gdzieś wcześniej, po prostu ludzie są rozczarowani obecną sytuacją polityczną i na siłę szukają jakichkolwiek alternatyw.
  Pozdrawiam

  • z tym błędem bądź porażką to po wielu latach zauważyłem że miałem od dzieciństwa sklejone razem z popełnieniem błędu lub porażką uczucie poniżenia czy upokorzenia tak nas uczą w domu i w szkole od dzieciństwa że później się śmiertelnie boimy popełniać błędy że nawet wolimy nic nie robić niż podjąć ryzyko i narazić się na „poniżenie” – a wielu ludzi takie błędne programowanie ma i sobie nie zdaje z niego sprawy i myślą sobie „oooo taki już jestem” chuja prawda tak cię wytresowano !

 2. „Nic nie jest zbyt drogie, kosztowne dla tych na górze i każdy grosz wydany na polepszenie losu maluczkich to „karygodne marnotrawstwo”.” – podobnie mówi „mesjasz” wolngo rynku i kapitalizmu ozjasz kuśke-mućke „lepiej wyrzucić pieniądze w błoto niż dać bezrobotnemu” tłumacząc się tym że dawanie ludziom którzy nie pracują pieniędzy jest ich demoralizacją 🙂

 3. Wbrew temu co przekazuja ksieza:
  „Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” (Mt 25,28-30)
  „Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma.” (Łk 8,18)

 4. Prawda jest taka, że na świecie nie ma już nigdzie kapitalizmu. Wszędzie panuje oligarchia (powiązanie biznesu z polityką). Obecny system podatkowy, który teoretycznie ma wyrównywać poziom życia, robi coś zupełnie na odwrót. Największą daninę na rzecz państwa płacą właśnie najmniejsze przedsiębiorstwa, bo wielkie korporacje albo uciekają do rajów podatkowych albo przekupią urzędników. Krew mnie zalewa jak słyszę te narzekania na kapitalizm, chociaż mogę się założyć że nikt w kapitalistycznym państwie nie był (niektórzy nawet myślą że Polska to kapitalistyczny kraj!)

 5. Ciekawy artykuł. Media zagraniczne coraz częściej przyznają, że polska transformacja powinna być przestrogą dla innych państw i doktryna neoliberalizmu nie sprawdza się , lobby korporacyjne i media głównego nurtu nadal lansują niewidzialną rękę rynku jako jedyny niezastąpiony system ekonomiczny.

 6. Czas ma tu kapitalne znaczenie.
  Ktoś wcześniej od innych uświadomił sobie, że może dla pozostałych stworzyć kontrolowaną świadomość, perfekcyjnie przypominającą im ich własną. Usypiając przy tym myślenie samodzielne.

  Nie ma innej opcji jak tylko cofanie się z tej drogi do punktu wyjścia, w którym ludzie pozbędą się fałszywej świadomości [ nie muszą wszyscy – za właściwie przewodzącym idą masy].
  Zbiorowa, nastawiona na godność człowieka świadomość ma ogromną siłę. Jest w stanie zmieniać rzeczywistość, najpierw na poziomie mentalnym, a następnie materialnym.

  Niech człowiek zacznie zmieniać swoje myślenie od stwierdzenia a następnie przekonania, że TAK NA PRAWDĘ NIKT NA ZIEMI NIE MA NAD NIM WŁADZY.

  To początek właściwej świadomości, za przyczyną której w codziennym życiu zaczynają się dziać dziwne, dobre rzeczy.

  W zamierzony sposób rozbity na tysiąc kawałków walczysz z tym co na zewnątrz, utwierdzając się w coraz większej niemocy. To błąd.
  Jeżeli wmówiono ci i masz takie odczucie, że nic nie znaczysz, to dlaczego ty nie możesz wmawiać sobie swojej siły i niezależności?

  Jeżeli czujesz się jak owca w zagrodzonym stadzie, to równie dobrze możesz poczuć, że jesteś poza tym ogrodzeniem. Jedynie jest kwestią czasu, a znajdziesz się po za nim w rzeczywistości.
  Kontrolerzy robią wszystko, abyś tak nie myślał i nie odczuł. W tym właśnie tkwi tajemnica psychomanipulacji, której zadaniem jest wtłaczanie ci przekonania szczęścia, że tylko zżerana trawa może cię zadowolić.
  Jeśli tak nie jest, to powiedz dlaczego nie żyjesz tak jak kontrolerzy, nie masz tyle co oni, nie możesz tyle co oni?

  Twoja głowa jest na twoim karku.
  Dlaczego zezwalasz, aby ktoś inny rządził twoimi myślami? Czy nie wolno ci poczuć co jest dla ciebie dobre? Czy ktoś ci zabrania wmawiać sobie aż do przekonania, że jesteś silny, niezależny i wyjątkowy? Zauważ, że tym kimś możesz być tylko ty.

  Powiesz, że pieprzę banialuki. Jeśli tak, to dalej czuj się bezsilny, to dalej miej przeświadczenie władzy nad sobą. Dalej udawaj, że jesteś sobą i że wszystko jest w porządku.

  A może jednak wolisz nie oszukiwać samego siebie?

  Serdecznie pozdrawiam.

  • Za pomoca pieniedzy (jedzenia, ochrony) i strachu kontrolowano masy ludzi od tysiecy lat, a dysydentow odstrzeliwano, albo sami to robili lub gineli na pustelni. New age’owska sciema o latwosci i trwalosci przebudzenia jest dobra dla ludzi na rencie czy emeryturze, a nie dla prekariatu. Budzic ludzi trzeba, ale bez sprzedawania im bajek rodem z dzien dobry tvn.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.