Pszczoły giną w zastraszającym tempie, ostatni rok był rekordowy

Wklejam poniżej artykuł o tzw apokalipsie pszczół – czyli zjawisku masowego wymierania rodzin pszczelich. Nie dotyczy to tylko pszczół, ale także np trzmieli. Zjawisko to zostało nazwane „Colony collapse disorder” – CCD. Od 10 lat co roku w prawie każdym kraju umiera miliony pszczół, i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się nasilał.

W niektórych rejonach Chin i Francji wyginęło już 100% pszczół. W Chinach rośliny muszą być zapylane przez ludzi, co jest strasznie niewydolne, powolne i kosztowne. Co jest przyczyną ginięcia pszczół? Jako przyczyny podaje się pestycydy, najczęściej stosowane w rolnictwie GMO, stacje bazowe telefonii komórkowej (fale GSM), zanieczyszczenia powietrza. Ale także systematyczny wzrost częstotliwości Schumanna, czyli ziemskiego „zegara” dostrajającego życie na powierzchni Ziemi.

Wzrost częstotliwości Schumanna ma odpowiadać za wymieranie nie tylko pszczół. Bowiem od kilku lat notuje się ogromne, masowe pomory innych zwierząt na całej Ziemi. Giną często miliardy zwierząt – ptaków, homarów, krabów, ryb, waleni, i innych. Wiele organizmów ma nie wytrzymywać zwiększającego się od końca lat 80-tych XX wieku „pulsu Ziemi”, czyli częstotliwości Schumanna.

Przeczytaj także o „apokalipsie pszczół” i nie tylko:
Upadek globalnych ekosystemów trwa. Liczba masowych pomorów zwierząt rośnie – giną miliardy i rodzą pytania
Miliardy martwych zwierząt w 2013 roku. „Masowy pomór się nasila, obecny rok to absolutny rekord”
Raport: na północy Europy ginie najwięcej pszczół

Cytuję: „W tym systemie za uczciwość nic nie ma, w tym systemie z uczciwości i prawdy się szydzi i śmieje, traktuje się ja jako niedojrzałość. Ale to nie wszystko, w tym systemie należy też, będąc psychopatą udawać, że wszystko jest świetnie. Ten świat jest już od dawna skończony, ale brakuje kropki nad „i” w postaci globalnej katastrofy.”

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

pszczoły giną

W USA, zginęło ponad 40% rodzin pszczelich – pszczoły giną również latem

Cytuję: „W Stanach Zjednoczonych nadal dochodzi do masowych zgonów pszczół. W ubiegłym roku, negatywny trend nie tylko utrzymał się, ale przybrał na wielkości, co bardzo martwi zarówno pszczelarzy, ekologów jak i rolników, których plony często są zależne od owadów zapylających.

Według opublikowanych danych w okresie od kwietnia 2014 roku do kwietnia 2015 u około pięciu tysięcy pszczelarzy zginęło 42,1% ich kolonii. To znacznie więcej niż 34,2% zarejestrowane w tym samym okresie rok wcześniej. Specjaliści zainteresowali się faktem, że liczba martwych owadów dramatycznie wzrosła w lecie.

Zwykle śmierć kolonii pszczół następuje w zimie, ponieważ jest to okres znacznie bardziej problematyczny dla owadów. Dlatego szokuje fakt, że liczba zabitych owadów rośnie ostatnio w lecie, czyli w idealnym okresie dla pszczół gdy pożywienia powinno być aż nadto. Mimo to część naukowców uważa, że przyczyną śmierci pszczół w lecie może być po prostu brak nektaru.

Inne czynniki brane pod uwagę, które można uznać za dominujące, to wpływ śmiertelnych pasożytów i przede wszystkim pestycydów. Jakiekolwiek jednak są przyczyny fakty są takie, że aktualnie w Stanach Zjednoczonych dochodzi do wymierania pszczół. Dzieje się to również w Europie i w innych krajach używających neonikotynoidów, środków przeciwko szkodnikom, które porażają układ nerwowy pszczół.

Zdrowie i odpowiednia liczebność tych owadów jest przyczyną głębokiej troski w amerykańskiej branży rolniczej. To poważna sprawa bo usługi zapylania szacuje się na 10-15 mld dolarów rocznie. Przypomnijmy, że zjawisko zmniejszania liczby rodzin pszczelich zwane „syndromem zniszczenia kolonii” (Colony collapse disorder – CCD) pustoszy już ule od przynajmniej dekady.

Wygląda to mniej więcej tak, że pszczoły, jak co dzień, wylatują rano na zbiór po czym w poszukiwaniu pyłku trafiają na pole z obecnym pestycydem, dochodzi do porażenia ich układu nerwowego i nie są w stanie wrócić do ula umierając poza nim. Bez robotnic taka kolonia jest przeważnie skazana na wyginięcie.

Problem polega na tym, że trudno przewidzieć skutki dla środowiska gdy zabraknie pszczół. Nie wiadomo jakie inne łańcuchy pokarmowe się zawalą. Ludzie może poradzą sobie jakoś w uprawach stosując środki zapylające. Będzie jeden oprysk więcej, ale co z innymi zwierzętami? Brak pszczół z pewnością wpłynie na cały dziki ekosystem w stopniu podobnym jak na nasz, ludzki.”

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-usa-zginelo-ponad-40-rodzin-pszczelich-pszczoly-gina-rowniez-latem

15 myśli w temacie “Pszczoły giną w zastraszającym tempie, ostatni rok był rekordowy

 1. przerazajace jest to, ze tak malo osob zauwaza niepokojace zjawiska a tak ogromna ignoruje.

  pozdrawiam tak trzymaj

 2. Nie pamiętam już gdzie, spotkałem się z teorią, że to jest właśnie za sprawą neonikotynoidów, którymi są zaprawiane nasiona właśnie w celu owadobójczym. Warstwa pokryta rośnie wraz z rośliną, a kwiaty zawierają nikotynę, która powoduje wręcz eksplozję w żołądkach insektów. Oczywiście kto za tym wynalazkiem stoi? M.in. słynne Mossanto.

  Dzięki ustawie o GMO w Polsce także mają w pełni otwarte drzwi do sprzedawania swoich opatentowanych nasion. Ciekawe za ile kupili tą ustawę 😉

  Jeżeli chodzi o rozwiązania GREENPEACE proponuje projekt Adoptuj pszczołę. http://www.adoptujpszczole.pl/ Chodzi o zbudowanie prostego prowizorycznego ula.

  Panie Kefirze, jeżeli Twoja cenzura nie może przepuścić pewnych sformułowań (np. o kupowania ustaw w naszej Bannana Republic of Poland, które kosztuje ok 1M USD) proszę o wykasowanie części przez […], a nie usuwanie całości.

 3. Jarku, popełniasz podstawowy błąd. Mylisz częstotliwość z amplitudą.
  To, co okresowo ulega gwałtownym zmianom, to a m p l i t u d a (Амплитуды), częstotliwość (Частоты) – oscyluje na poziomie 7,8 Hz.

 4. Jarku, jak widzę te ruskie literki na jednostkach to się o Ciebie boję… I jeszcze ten wpis rybol’a. To jest tak dla podgrzania atmosfery?? Prawda?

   1. Może by tak coś bardziej merytorycznie, na temat i bez dygresji. A plucie to kwestia kultury osobistej oraz rozpaczliwych prób pozbycia się nadprodukcji ślinianek 🙂

    1. Rybko w potrawach z warzywami… Smakujesz… Hmm… Ohydnie!!! Wiesz, mam znajomego lekarza, to może Ci te ślinianki wytnie przy okazji przerośniętych migdałków…

     1. Niegrzecznie jest się wtrącać do rozmowy, szczególnie gdy rozmawiają dorośli. Skoro masz znajomego lekarza, niech Ci machnie lobotomię, to wyluzujesz.
      PS
      Z luzowaniem też nie przesadź, żeby Ci zwieracze nie puściły 🙂

 5. Rozbóchany przemysł rozgniata przyrodę ! Ale kto żywy buduje dom, kupuje nowe kafelki, tony wyposażenia ! Wszystkie te piękne rzeczy wytwarza brudny przemysł którego kominy przetwarzają naszą atmosferę w trujące wyziewy/gazy ! Głupia cywilizacja głupich ludzi.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.