Wyciekł tajny raport MFW: „Długi Grecji są niespłacalne”

Wyciekł tajny raport MFW: „Długi Grecji są niespłacalne”

Grecja i grexitZastanawia mnie to, czym niemieccy i francuscy bankierzy zastraszyli premiera Grecji Ciprasa, że zgodził się na wprowadzenie ekstremalnie kapitalistycznego, neoliberalnego planu demontażu struktur państwa. Plan ten dla żartu nazywany jest „reformami” i żywo przypomina to, co zrobiono z Polską w latach 90-tych na polecenie Sachsa i Balcerowicza.

Propozycje, które zaakceptowały Ateny, oznaczają rabunkową, wręcz gangsterską wyprzedaż mienia narodowego. Tak radykalnego planu nie narzucono Grecji jeszcze nigdy wcześniej. Pamiętajmy że instytucje takie jak MFW, EBC, BŚ, nie są instytucjami charytatywnymi.

Są to międzynarodowe kartele przestępcze, których głównym celem jest zadłużanie, destabilizacja a następnie przejmowanie za bezcen całych krajów. Łącznie z ich majątkiem, terytorium i zasobami naturalnymi. W Grecji wprowadzanie tego rabunkowego planu jest szczególnie bolesne, bo tam ludzie mieli jakiś poziom życia.

U nas natomiast ludzie „od zawsze” są przyzwyczajeni do biedy, a resztki państwa są właśnie wyprzedawane przez rządzących oligarchów z PO-PSL. To, czym zaszantażowano Grecję, musiało być naprawdę mocnym i ostatecznym argumentem. Jakim? Czy byłoby to „nagłe i niespodziewane” trzęsienie ziemi o sile 9,0 w okolicach Aten i aktywacja jednej z greckich kalder wulkanicznych? Żarty żartami, ale tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. A są na świecie rzeczy, które nawet filozofom się nie śniły..

Podsumowując: radykalnie lewicowy i prospołeczny premier Grecji, Cipras, popełnił polityczne samobójstwo. Zdradził swój program polityczny, swoją partię i wyborców, a także swój kraj i naród. Historia i polityka rozliczy go bardzo radykalnie. Przecież Cipras przyjął plan który jest najgorszą emanacją rabunkowego, neoliberalnego kapitalizmu. Ustrój ten od wielu dekad niszczy państwa i narody, i powoduje transferowanie kapitału ku szczycie piramidy społecznej.

Przeczytaj też koniecznie poniższe artykuły by zrozumieć, w co gra Berlin, Bruksela, Paryż i Moskwa:
Zbliża się IV rzesza niemiecka? Martin Schulz: „Potrzebujemy europejskiego rządu”
Niemcy realizują tajny plan podboju Europy
Czy czeka nas upadek światowej ekonomii? Deutsche Bank na skraju bankructwa
Zamiast czołgów, banki. Gra toczy się o nowy germański porządek świata

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Strajk pracowników wściekłych na premiera Grecji

Cytuję: „Redukcja należności, trzydzieści lat na ich spłatę i bezzwrotna pomoc ze strony państw członkowskich – informacje pochodzące z tajnego dokumentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie pozostawiają wątpliwości – instytucja przyznaje, że dotychczasowa polityka wobec Grecji była błędna.

Tymczasem MFW po raz kolejny w ciągu ostatnich kilkunastu dni poddaje krytyce drakońską kurację oszczędnościową, do której Ateny zostały zmuszone przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i MFW. „Taka instytucja jak MFW musi umieć przyznawać się do błędów. Okazało się, że restrykcyjna polityka budżetowa zdusiła wzrost gospodarczy bardziej, niż przewidywaliśmy” – mówiła 24 czerwca Christine Lagarde, szefowa funduszu. Wczorajszy wyciek potwierdza, że nawet część międzynarodowej finansjery zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany. „Dramatyczne pogorszenie sytuacji zadłużeniowej Grecji sprawia, że skala redukcji długu będzie musiała wyjść daleko poza dotychczasowe plany i to, co zostało zaproponowane przez Europejski Mechanizm Stabilności” – czytamy w raporcie.

Z dokumentu opublikowanego przez Reuters wynika, że specjaliści MFW zalecają redukcję zadłużenia do poziomu, który urealniłby możliwość jego spłaty. Autorzy zaznaczają również, że dotychczasowe oczekiwania wierzycieli były całkowicie oderwane od rzeczywistości. Dług Grecji w obecnej formie i kondycji gospodarki jest bowiem niespłacalny. Dlatego też konieczne jest wydłużenie terminu jego spłaty do trzydziestu lat. Zalecane jest również dostarczenie Atenom bezpośrednich i bezzwrotnych zastrzyków finansowych do budżetu państwa.

MFW zwraca uwagę na pogorszenie się kondycji greckiej gospodarski w wyniku trwających od 29 czerwca kontroli przepływów kapitałowych i zamknięcia banków. Spowodowało to obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego z 2,5 proc. do 0 proc.

Ateny nie spłaciły również raty pożyczki z MFW o wartości 500 mln dolarów. Termin jej uregulowania minął w nocy z 13 na 14 lipca. Grecja nie ma również środków na pokrycie kolejnej należności wobec EBC w wysokości 3,5 mld euro. Eurogrupa rozważa w związku z tym przyznanie Atenom pożyczki pomostowej w wysokości 7 mld euro.

Przypomnijmy, że w poniedziałek premier Grecji Alexis Tsipras zgodził się na proponowany przez Komisję Europejską plan kolejnych neoliberalnych reform. Ateny mają przeprowadzić błyskawiczną prywatyzacje na niespotykaną dotąd skalę (50 mld euro), podwyższyć podatek VAT, obciąć płacę w budżetówce, ograniczyć prawo do strajku związkom zawodowym, zmniejszyć pulę środków przeznaczanych na emerytury i uelastycznić rynek pracy. W zamian mają trzymać kolejny pakiet pożyczek o wartości 82-86 mln euro. Aby umowa weszła w życie, musi zostać zaakceptowana przez grecki parlament. Tsipras prawdopodobnie zdoła zgromadzić większości, mimo, że stracił poparcie ok. 30 deputowanych swojej partii i posłów koalicjanta – Niezależnych Greków.

Tymczasem związek zawodowy pracowników sektora publicznego (ADEDY) postanowił wyrazić strajkiem pracowników sektora publicznego swój sprzeciw dla porozumienia zawartego przez premiera Tsiprasa w Brukseli.

Dzisiaj w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad przyjęciem poniedziałkowego porozumienia w sprawie pakietu oszczędnościowego dla Grecji. Na tę okoliczność związek pracowników sektora publicznego wydał następujące oświadczenie: „Wzywamy do 24-godzinnego strajku w czasie głosowania nad antynarodowym porozumieniem i do manifestacji o godz. 19.00 (godz. 18.00 w Polsce) na placu Syntagma”. Protest zapowiada również pracowników komunalnych POE-OTA.

Grecy są wściekli na premiera za zlekceważenie wyników referendum i podpisanie porozumienia z Brukselą pomimo jasnego komunikatu obywateli, iż pragną porzucić strefę euro i wolą bankructwo od spłacania zabójczego kredytu MFW.

„W porozumieniu jest mowa o gwarancjach wartych 50 mld euro, w skład których wchodzi mienie publiczne, jest mowa o zmianie przepisów, włącznie z (zezwoleniem na) konfiskatę domów (…). Nie możemy się na to zgodzić” – powiedział Panos Kammenos, minister obrony i lider Niezależnych Greków – koalicjanta SYRIZY. Partia zapowiedziała, że nie poprze porozumienia w parlamencie, wszystko wskazuje jednak na to, że głosami opozycji ma ono szansę zostać przyjęte. Niezależni Grecy nie zamierzają zrywać koalicji, jednak sprzeciwia się reformom Tsiprasa, zakładającym m.in. podwyżkę VAT i przebudowę systemu emerytalnego.

Ronald Janssen, doradca ekonomiczny z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, domaga się obniżenia płacy minimalnej dla Greków, chce również w imieniu wierzycieli ograniczenia im prawa do strajku. Uważa, że dla odbudowy greckiej gospodarki konieczne jest, by strajkujący informowali pracodawców o planowanym porzuceniu stanowisk na 48 godzin przed rozpoczęciem akcji. Wokół związków zawodowych znów zacieśnia się pętla. Trzecia część pakietu ratunkowego przewiduje dalsze wzmacnianie presji wywieranej przez pracodawców.”

Autor: PN (1-6), WK (7-11)
Źródło: Strajk.eu
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net

3 myśli w temacie “Wyciekł tajny raport MFW: „Długi Grecji są niespłacalne”

  1. cipras to podstawiony koles podobnie jak tusk i inne marionetki grecja jest cenna wiec wszystko zydosaksony rzuca na szale zeby tylko ja wykupic oczywiscie wszystkim steruje jak zawsze mongolsa hyper loza hong

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.