Piosenka, której słowa mówią wiele! Artyści widzą i wiedzą więcej

Piosenka, której słowa mówią wiele! Artyści widzą i wiedzą więcej

Bajm O Tobie przesłanieProponuję analizę słów piosenki Bajm – O Tobie. Czy piosenka ta ma głębsze przesłanie? Spróbujmy.

Dwa pierwsze wersy: „Może wszystko już wiesz, Może wszystko już masz” – to nic innego jak dążenia ludzkiego ego. Które nierozjaśnione, przejmuje niczym wrogi wirus kontrolę nad człowiekiem. Filmową metaforą człowieka sterowanego przez prymitywne programy ego jest postać zombie, z zachowanymi wyłącznie podstawowymi funkcjami życiowymi. A jak jest u człowieka który swoją realizację widzi wyłącznie w ego?

Jaranie, chlanie, ćpanie, seks, impreza, muzyka, sport, jedzenie – i tak w kółko, aż do zerzygania. Nie sądzicie, że to trochę mało opcji? Niczym filmowe zombie, tylko z emocjonalnym fajerwerkiem. Ego w swojej próżności uważa, że wszystko już wie. Jak i chce mieć wszystko. Jeden z czołowych piewców neoliberalnego kapitalizmu też to zauważył pisząc, że pierwotnym dążeniem człowieka jest sprawowanie kontroli nad całym światem niewolników.

Trzeci wers: „Jesteś pewny że to szczęście” – gdy duch śpi, a podrasowane emocjami ego szaleje, to owszem, uważa się taki stan uśpienia, upadku, „ciemnej nocy zmysłów” za szczęście. Choć jest to tylko iluzja, namiastka szczęścia. Bardzo często z takiego wiecznie pijanego, ekstatycznego snu, wybudzają człowieka tragiczne wydarzenia i rozmaite traumy, przeszkody. To typowy ziemski program uczący, choć bolesny.

W psychologii głębi Junga zostało to dokładnie opisane jako proces spotkania się a następnie przepracowania swojego „cienia„. Następne wersy: „Nie masz czasu na sen, Nie masz czasu na seks, Wciąż od życia chcąc więcej” – w istocie tak jest, że ludzkie ego żąda wciąż nowych i nowych wrażeń, emocji, ekscytacji, wciąż świeższych, silniejszych, mocniejszych.

Dalej jest równie ciekawie: „Zachłanna jest ta gwiazda, Dla której gubisz radość chwil” – taką ciemną, zachłanną gwiazdę która zmienia nas w „zombie” i wysysa z nas siły życiowe, ma każdy z nas w sobie. Ta ciemna gwiazda to właśnie ego. To dla realizacji wciąż nowych i nowych zachcianek, pragnień i oczekiwań ego, tracimy radość dnia codziennego, i w konsekwencji zamiast spodziewanego szczęścia, jest coraz większe rozczarowanie i rozgoryczenie.

Liczy się wciąż niepewność, Którą przynoszą dni” – i rzeczywiście tak jest, życie to jedna wielka niepewność i niewiadoma. Nie znamy sensu życia, nie wiemy po co tu jesteśmy i skąd się wzięliśmy. Nie znamy prawdy, a obowiązujące systemy wierzeń (ideologie, religie, modele społeczne) są pełne zakłamania i hipokryzji aż do przesady. Ciągle niepewni jesteśmy też jutra. Utrata pracy, narażenie na przestępstwo, wypadek, kataklizm naturalny, wojnę, rewolucję, krach, bankructwo. Do tego czyhają na nas niezliczone miliardy miliardów bakterii, wirusów i innych patogenów które są wszędzie.

No i nie wiemy czy aby nie mamy jednej z kilkudziesięciu tysięcy chorób, bo musielibyśmy robić kilkaset albo nawet kilka tysięcy badań (krew, mocz, kał, usg, rtg, tk, mri itp itd) co 12 godzin. By tę pewność mieć. Pewność, bezpieczeństwo i stabilność jest więc iluzją, i to iluzją za którą przerażona i zagubiona jednostka jest w stanie zapłacić najwyższą cenę. Historia wielokrotnie pokazywała, że najgorszych łajdactw popełniano w imię czy to posłuszeństwa wobec autorytetu, czy to w imieniu właśnie bezpieczeństwa.

Wersy kolejne piosenki Bajm – O Tobie, to słowa: „Nie uciekaj od słów, Najprostszych tych – wiesz, Które płyną, lecz nie z Tobą„. No tak, w końcu prawda jest prosta i można przekazać ją prostym językiem. Te proste słowa oznaczają też prastare, odwieczne wartości, które w pędzie realizacji zachcianek i kariery po trupach, zwyczajnie umykają.

Nie uciekaj od miejsc, Najpiękniejszych tych – wiesz, Które zawsze są gdzieś obok” wersy kolejne to świetne podsumowanie człowieka, który uważa, że trawa po drugiej stronie płotu, u sąsiada, jest zawsze bardziej zielona. Osoba taka robi różne rzeczy, odwiedza właśnie najróżniejsze miejsca, miasta, kraje. Ale co się okazuje? Miejsce, gdzie człowiek jest szczęśliwy tu i teraz, zawsze jest „gdzieś obok”. Bo choćbyś pojechał na wakacje na same Seszele do luksusowego hotelu – to jedziesz Ty.

A razem z Tobą – Twoja głowa, i psychika. A w niej? Ciągłe pragnienia, zachcianki, żądania, oczekiwania. Ale też: ciągłe lęki, kompleksy, niepewności, złe emocje, cierpienie. Od naszej smutnej rzeczywistości możesz uciec choćby do oszałamiająco rozwijającej się jak na Afrykę Botswany i żyć tam dobrze za kilka dolców. Ale od tego, co mamy w głowach – nie uciekniemy nigdy, choćbyśmy pojechali do najpiękniejszego miejsca na świecie.

Słów: „Otwórz oczy i patrz,  Każdy dzień jest jak cud” – chyba nie trzeba specjalnie interpretować, tak są dosłowne. Gdy nie mamy oczu otwartych tylko śpimy snem ego, nie dostrzegamy tego, co jest najważniejsze. Tego, że cudem jest każdy dzień i wiele wydarzeń w nim zachodzących. Nie trzeba palić, pić, ćpać. Nie trzeba uprawiać przygodnego seksu ani wiązać się z nieodpowiednimi osobami. Nie trzeba skakać na bungee, uprawiać sportów ekstremalnych, nie trzeba dostarczać sobie coraz mocniejszych wrażeń. Bo cud jest tu i teraz.

Ostatnie wersy, to wersy zwątpienia: „Może wszystko już wiesz, Może wszystko już masz, Może to właśnie jest szczęście„. A co, jeśli to my robimy źle, bo chcemy dotrzeć do prawdy, bo interesujemy się rozwojem? A co, jeśli to ludzie nazywani przez nas „zombie” mają rację? I zamiast medytować, powinniśmy jarać, chlać, ćpać, bzykać się, robić kariery, na maxa konsumować?

Na koniec – pełen tekst piosenki Bajm – O Tobie, i link do nagrania video z You Tube:

„Może wszystko już wiesz
Może wszystko już masz
Jesteś pewny, że to szczęście
Nie masz czasu na sen
Nie masz czasu na seks
Wciąż od życia chcąc więcej
Zachłanna jest ta gwiazda,
Dla której gubisz radość chwil
Liczy się wciąż niepewność,
Którą przynoszą dni

Nie uciekaj od słów
Najprostszych tych – wiesz,
Które płyną, lecz nie z Tobą
Nie uciekaj od miejsc
Najpiękniejszych tych – wiesz,
Które zawsze są gdzieś obok
Zachłanna jest ta gwiazda,
Dla której gubisz radość chwil
Liczy się wciąż niepewność,
Którą przynoszą dni

Ref.:
Ile jesteś wart?
Kto Twoją cenę zna?
Ile jesteś wart?
Z kim o swe życie grasz?

Zapamiętaj ten sen,
Który przyśni się dziś
Nim odpłynie gdzieś swą drogą
Musisz wiedzieć, że nic
Nie powtórzy się już
Otwórz oczy i patrz
Każdy dzień jest jak cud

Ref. (2x)

Może wszystko już wiesz
Może wszystko już masz
Może to właśnie jest szczęście”

Autor analizy piosenki: Jarek Kefir
Autor omawianej piosenki: zespół Bajm / Beata Kozidrak itp, itd

Popierasz ideę strony Jarka Kefira? Podobają Ci się moje artykuły, wklejane linki, informacje, filmy, obrazki? Dołącz do grona dobroczyńców i pomóż moim niezależnym kanałom informacji! 🙂 Link z informacją, jak to zrobić, poniżej:
https://atomic-temporary-22196433.wpcomstaging.com/wsparcie/

 

8 myśli w temacie “Piosenka, której słowa mówią wiele! Artyści widzą i wiedzą więcej

 1. Panie Jarku jaka jest prawda czy racjonalistyczni trolle wiedzą o szkodliwości szczepionek czy nie wiedzą o tym pracując dla rządów i korporacji za kasę bo raz pan pisze tak raz tak?

  1. No i Areckir, materialista, chce zepsuć jakże piękną, choć ulotną chwilę romantyzmu.
   Praca potrzebuje odpoczynku, a cóż dopiero walka …
   Oj, Areckir, Ty to zawsze musisz …
   Jarku, nie daj się!!

 2. Jarku, czy Ty zlikwidowałeś rubrykę ,,najnowsze komentarze”, czy to u mnie się coś pochrzaniło?
  Bez tej rubryki trudno prowadzić dyskusję.

  Serdecznie pozdrawiam.

  1. Dzięki, początkowo wydawało mi się, że ich nie ma. To był dzień z wielkimi burzami, a mój komp ,,chodził” jak po głębokiej kałuży. Pewnie się ,,kompał” 🙂

 3. WIELE piosenek z mainstreamu ma jakieś tajne, kluczowe teksty, które odsłaniają prawdę, tylko ludzie tak śpią, że nie wiedzą, że przykładowo Will.I.Am ma rację śpiewając „I’ll kill you with my lyrical”.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.