Susza objęła ponad półtora miliona ha gruntów. Sytuacja jest katastrofalna

Susza objęła ponad półtora miliona ha gruntów. Sytuacja jest katastrofalna

susza w PolsceZmiany klimatu coraz bardziej dają się nam we znaki. Wcale nie chodzi tylko o falę nieznośnych upałów, która trwa w niektórych rejonach kraju od miesiąca. Chodzi m.in. o anomalię El Nino, która w tym roku będzie najpotężniejsza w historii pomiarów. W wyniku El Nino zaburzony jest klimat na całej Ziemi. Na północny-zachód od Wysp Brytyjskich uformował się już jakiś czas temu potężny niż. Jednak nie chłodzi on Europy.

Niż ten stoi cały czas w miejscu, kręci się ruchem obrotowym co powoduje zasysanie gorących i bardzo suchych mas powietrza. Atlantyk przestał „wysyłać” w stronę Europy życiodajne, przynoszące ochłodę niże. Nie chodzi przecież o to, że jest upał, bo upał jest praktycznie każdego lata. Chodzi o to, że Atlantyk przestał już chłodzić Europę swoimi niżami.

Pisałem o tym w poniższym felietonie:
Polsce grozi całkowity paraliż sieci energetycznej! Rząd nas okłamuje!

W konsekwencji, mamy najgorszą od lat suszę. Takie wydarzenie nie miało precedensu we współczesnej historii Polski. Susza trwa tak naprawdę, z pewnymi przerwami, od 2012 roku. Zaś intensywniej zaczęła nam doskwierać już w zeszłym, 2014 roku. Więc nie jest to zjawisko całkowicie nowe, ale trwające już jakiś czas. Mieliśmy ciepłą i suchą zimę, jak i kapryśną, i również suchą wiosnę. Teraz mamy anomalne upały i katastrofalną suszę.

Na domiar złego, rzeki wysychają, nie ma czym chłodzić bloków energetycznych w elektrowniach. Obecnie bloki mają zmniejszoną wydajność ze względu na upały, pracują na granicy bezpieczeństwa. Z tego też powodu, uruchamiane są przestarzałe, zdezelowane bloki energetyczne, które trzymane były w pogotowiu, w uśpieniu. Od początków sierpnia najważniejsze zakłady produkcyjne i fabryki mają zredukowaną moc prądu. Kolejne tysiące korporacji i większych firm same z siebie nakładają reżim energetyczny, polecając pracownikom by oszczędzali prąd.

Susza trwa w rolnictwie i nic nie wskazuje na to, że odpuści. Straty, szczególnie na wschodzie i południu Polski, są ogromne. Wiele roślin wyschło na wiór, co widać nawet w miastach po kolorze i kondycji drzew i trawy. Nawet na zachodzi i północy kraju trwa susza, a plony są gorszej jakości. Żywności może zabraknąć i będziemy musieli ją importować.

O anomalnym zjawisku El Nino poczytać możecie w linku poniżej:
NASA ostrzega przed „Godzillą”. Czeka nas anomalna zima

Autor wstępu: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!

__________________________________________________________

Susza objęła milion hektarów gruntów. Najnowszy raport

Cytuję: „Rolnicy zwracają się do rządu z prośbą o wprowadzenie stanu klęski. W niektórych regionach kraju sytuacja jest katastrofalna. Szacuje się, że żywioł mógł dotknąć nawet półtora milion hektarów gruntów. Gdzie jest najgorzej i kiedy spadnie deszcz?

suszaZarówno przedstawiciele Krajowego Związki Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, jak i Izb Rolniczych zwrócili się do rządu o jak najszybsze ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu panującej od wielu tygodni suszy. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ straty, jakie ponieśli rolnicy, uniemożliwiają im egzystencję.

Domagają się więc zwolnienia z płacenia składek KRUS za drugie półrocze, umorzenia podatku rolnego z jego rekompensatą dla samorządów ze strony rządu, dopłat do każdego hektara użytków rolnych czy też zniesienia kar za nadprodukcję mleka.

Rolnicy skarżą się, że rząd oferuje im jedynie doraźną pomoc, tymczasem na niewiele się ona zdaje, potrzebna jest kompleksowa pomoc, bo rolnicy nie są w stanie zaciągać nawet tanich kredytów klęskowych.

el ninoTymczasem straty w zbożach jarych mogą sięgać nawet 50 procent. Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że rozmiary klęski będą znane dopiero na początku września, gdy z wszystkich komisji spłyną raporty. Wówczas zostanie podjęta decyzja w tej sprawie.

To tylko 1/3 artykułu. Czytaj dalej na TwojaPogoda.pl:

Susza objęła milion hektarów gruntów. Najnowszy raport

Jedna myśl w temacie “Susza objęła ponad półtora miliona ha gruntów. Sytuacja jest katastrofalna

  1. Niestety będzie coraz ciekawiej.Miliardy na ograniczenie emisji CO2 poszły się j…w błoto.Nachapali się co niektórzy ,oj nachapali .I co? Nic z tym nie zrobimy bo to skutek precesji Ziemi. Może trzeba będzie znów szukać nowego miejsca na Ziemi.Tak jak nasi przodkowie ok 20 000 lat temu? Wtedy wyemigrowali na półwysep indyjski. Do tej pory podobno pamięć o tym wydarzeniu jest obecna wśród Hindusów. Wtedy to właśnie Bogowie przyszli z Nieba / czyli z Himalajów /

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.