GDY UPADA CYWILIZACJA. KAPITALIZM I RACJONALIZM ZAWIODŁY!

Film „Szczurzy król” – gdy upada cywilizacja

Polecam Ci fenomenalny film „Szczurzy król”, który celnie podsumowuje upadek systemu. Od dawna łączę zjawisko kapitalizmu, dogmatycznego racjonalizmu (materializmu), jak i zjawisko polityki. Szereg systemów zdawałoby się nie powiązanych ze sobą, tworzą jedną, spójną całość. Tworzą świat drapieżników, chylący się ku upadkowi.

W filmie jest mowa o destrukcji dwóch ważnych sfer – moralności (tej prawdziwej, nie religijnej) związanej z instynktem, jak i intuicji związanej z duszą. Współczesny świat niszczy te dwie sfery na korzyść racjonalnej logiki. Owa racjonalna logika jest obecnie wychwalana gdzie tylko się da. Ogromne rzesze ludzi nazywają siebie „racjonalistami”, „wierzącymi w naukę” itp, itd.

Trzeba jednak pamiętać, że sama racjonalna logika, bez odpowiedniego połączenia z „poza-racjonalną” sferą, jest albo kalectwem, albo.. psychopatią. Popatrzcie na wypowiedzi racjonalistów naukowych którzy chcieliby podać zastrzyki z wiadomymi produktami wszystkimi i zakazać medycyny naturalnej. Są one zimne, cyniczne, pełno w nich „beki”, szyderstwa, robaczywego slangu, negatywnych emocji.

upadek systemu

.

(Nie)moralność kapitalizmu

Taką samą rolę pełni nowa, zwyrodniała „moralność” lansowana przez kapitalistów i liberałów. Uważają oni, że „chcącemu nie dzieje się krzywda”, że skoro człowiek jest słaby, to niech choćby umrze na umowie śmieciowej. Uważają oni, że każde zachowanie w biznesie jest dopuszczalne, bo, cytując jednego z nich: „w kapitalizmie rekin zjada leszcza i to jest normalne”.

Nie chodzi tylko o racjonalizm i kapitalizm. Choć to racjonaliści i kapitaliści wiodą ten świat do ekologicznej, cywilizacyjnej, ekonomicznej i każdej innej zapaści. Racjonaliści, odurzeni mrzonkami rodem z filmów SF, mówią o świetlanej epoce nas czekającej, o tzw belle epoque, o wspaniałych perspektywach rozwoju nauki. Mówią oni, że świat ma się całkiem dobrze.

A ja przedstawię przykład ze swojego życia. Już na początku lat 90-tych, „za gówniarza”, czytałem książki o nauce. Była tam też mowa o futurologii. O wspaniałych możliwościach, jakie czekają naukę. O epokowych odkryciach, jakie nas w ciągu 10, 20, 30 czy 50 lat czekają. Nieśmiertelność? Teleportacja? Zlikwidowanie potrzeby snu? A proszę bardzo, minie 20 lat i to osiągniemy!

Minęło ponad 20 długich lat. Na świecie nie dzieje się najlepiej. Przyszłość jawi się nam w czarnych barwach. Problemy światowe wydają się absolutnie nierozwiązywalne, często proponowane rozwiązania są gorsze od stanu tej permanentnej choroby.

duchowość (4)

.

Te same obietnice co zawsze

Otwieram więc jakieś modne czasopismo w stylu „XXI wiek” czy inne, leżące na stole. I co tam widzę? Ten same obietnice. Już w latach 90-tych XX wieku zapowiadano, że nowe modele behawioralne i postępy w neurobiologii kognitywnej raz na zawsze dadzą kres „duchowym mrzonkom”, jak to określili budowniczy współczesnej wieży Babel.

Tymczasem nauka nadal wie niewiele. Wszelkie hipotezy dotyczące najbardziej podstawowych zjawisk (myśl, emocja, świadomość, mózg, piorun, trzęsienie ziemi, padaczka, prehistoria, słońce, kosmos, atom, kwark, itp itd) to tylko i wyłącznie domniemania. To grząski teren dogmatów zakładanych a priori, których prawdziwości nie da się zbadać. Bo nie mamy takiej technologii, wiedzy, ani aparatury pomiarowej.

Czy nawet rezonansem magnetycznym zbadasz naturę emocji, myśli i świadomości? Nie, zbadasz nim ruch cząstek elementarnych wprowadzonych w rezonans. Nie zajrzysz tak komuś do głowy, nie znajdziesz tak odpowiedzi na pytania, które nurtują ludzkość od zarania dziejów. Choć wielu żądnych pieniędzy i władzy tego by chciało. Nie uda im się to, nigdy – i o tym właśnie opowiada żydowski mit o wieży Babel.

nauka

.

Jeszcze słowo o społeczeństwie

Jeśli człowiek jest dziełem Boga, to społeczeństwo jest dziełem jego przeciwnika (diabła). Wniosek jest prosty. Jak leczy się znerwicowane i sfrustrowane psy? Ano daje się je na kilka tygodni do dobrze ułożonego stada piesków pod wodzą silnego człowieka. Takie eksperymenty prowadził Cezar Milan. A więc „społeczeństwo” (stado) psów ma działanie terapeutyczne.

U ludzi jest wręcz odwrotnie. W środowisku kanalii zdemoralizuje się albo zwariuje każdy porządny człowiek. I odwrotnie. Już jedna kanalia może całkowicie zdestabilizować życie 40 osobowej, dotąd dobrze ułożonej i funkcjonującej społeczności. Np szkolnej klasy. Już kilka złoczyńców tworzących np islamski gang, może całkowicie zdestabilizować i zagrozić bezpieczeństwu szkoły liczącej tysiące spokojnych uczniów. Ludzkie społeczeństwo (stado) nie pełni funkcji terapeutycznej jak u zwierząt, ale często jest wręcz destrukcyjne.

Macie jakieś swoje wnioski?

Polskie tłumaczenie filmu: Treborok

Czy zależy Ci na tym, by wartościowe informacje i demaskatorska wiedza były przekazywane dalej? Ty też możesz pomóc! A wiesz, że tylko jedna na 4000 osób odwiedzających moją stronę wspiera jej utrzymanie darowizną finansową? Jeśli cenisz moje publikacje, możesz to zmienić i wspomóc uświadamianie i docieranie z wiedzą do większej liczby ludzi! Poniżej masz informację, jak to zrobić. Dziękuję!

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

8 myśli w temacie “GDY UPADA CYWILIZACJA. KAPITALIZM I RACJONALIZM ZAWIODŁY!

 1. Racjonalizm? To z czym mamy do czynienia to Irracjonalizm, dyletantyzm i schematyzm w myśleniu i działaniu.

  Spróbujcie wykonać racjonalnie skrzypce.
  Niezbyt skomplikowane urządzenie w porównaniu z telefonem komórkowym.
  Wartość ich zależna będzie od jakości dźwięku jaki wydadzą.
  Racjonalizm to bardzo wnikliwa analiza i synteza.
  Kolejne próby, błędy, poprawki i wreszcie po wielu latach sukces. Skrzypce grają tak, jak powinny. Długą drogę się przechodzi i bada każdy krok.

  Racjonalizm to zarazem logika klasyczna, rozmyta a także eksperyment, badanie sprzężeń i zależności obiektu, ocena i wnioski. Natomiast, to co nazywasz racjonalizmem a wiedzie do błędu i destrukcji, zaburzenia równowagi, racjonalizmem być nie może (chociaż tak bywa nazywane współcześnie przez ociężałych umysłowo).
  Ratio – rozum, sąd, proporcje, racja (słuszność).

  Bronię racjonalizmu, bo nastąpiło pomieszanie pojęć.
  Wiele dziedzin życia i działania ludzkiego także pozbawiono etosu jaki był przez wieki – zatruto je.
  Dla mnie ewolucja tego pojęcia od czasów Heraklita jest wielka
  Wkurza nadużywanie tego pojęcia a bardziej jeszcze wkurza cynicznie zoptymalizowana moralność z nastawieniem na maksymalizację zysku nazywana racjonalizmem, plusy dodatnie i ujemne, kobieta, jako mężczyzna i mężczyzna jako kobieta bez rodziców ale z osobami 1 i 2.
  Tak, jakby sól traciła smak.

  1. to poczytaj Racjonalista.pl
   Jarek o tym właśnie mówi.
   To powinno się nazywać Scjentysta.pl lub Materialista.pl

 2. Kiedyś rozmawiałem z człowiekiem, który przeszedł ciekawą drogę.
  Był muzykiem, grał z metalowcami i obyczaje od nich przejął udawał, że jest diabłem, chlał, narkotyzował się itd.
  Ale jakoś się z nimi pokłócił i go wygonili.
  Przeszedł odwyk i zafascynował się sektą w rodzaju New Age ale po dwóch latach też go wygonili.
  Pod wpływem swojej wybranki zaczął seanse medytacyjne, chwalił Krysznę, porzucił nałogi i odbył wycieczkę do Indii.
  Po kilku latach z panienką się rozstał i z Kryszną tak samo.
  Za jakiś czas z Mormonami zaczął się spotykać i chodzić na spotkania a po pewnym czasie Jehowi go od tego odwiedli.
  Umarł papież Polak i wtedy zapragnął się ochrzcić. Chrzest wodą się przyjął ale też nie na długo, bo bardzo pospierał się w „Rodzinie rodzin” o jakieś dogmaty, zaczęto go omijać, jak prowokatora i osobę, którą diabeł przysłał.

  Teraz pracuje w teatrze, akompaniuje, Nie przynależy do nikogo.

  Nigdzie nie został zaakceptowany, bo ma jedną fatalną cechę nie nadaje się do prowadzenia na smyczy i poddaje wszystko własnej ocenie.

  1. A może warto stanąć przed lustrem i przyjrzeć się smyczom założonym na szyję.
   Ech, zawsze można ubrać golf, udawać, że żadnej smyczy nie ma i czekać na swoją kolej, wiedząc, że jest się słabym żywym szczurem.

 3. Chińskie przysłowie powiada, że jedna mucha może zepsuć całą beczkę oliwy. Kilkoro dzieci w szkole może istotnie zdestabilizować szkołę. Może ale nie musi. Można ucznia przenieść do innej szkoły. Tyle tylko, że tego się z jakichś powodów nie stosuje. Albo niezmiernie rzadko. Głupotą naszych czasów jest założenie, że każdy musi się uczyć. A potem brakuje ludzi do poszukiwanych zawodów. Władcy tego świata doszli do wniosku, że inwestowanie w naukę jest bardzo opłacalne. Nie charytatywne. Opłacalne. Tu masowo przymusowo zaczęto kształcić dzieci po 1945 roku. Zwalczono analfabetyzm. Naprawdę zwalczono? Moim zdaniem trwa on do dziś. Niewielu młodych ludzi rozumie treść tego co czyta. Nie chodzi mi o pisma urzędowe. Te są niezrozumiałe nawet dla zawodowców. Chodzi o zwykły przeciętny tekst. Tworzy się całe armie niedouczonych magistrów, którzy poza tym czego nauczyli się w swojej specjalności niewiele wiedzą o innych dziedzinach wiedzy. Obecny system można nazwać superkorporacjonizmem, bo z pierwotnym kapitalizmem ma on niewiele wspólnego. Jest jeszcze bardziej krwiożerczy. Globalizacja powinna służyć ludziom, a nie wybranej grupie społecznej, która dla swojej pazerności niszczy środowisko naturalne Ziemi i tym samym pośrednio ludzi. Atom okazał się wielkim rozczarowaniem, ale w tym kraju dalej chcą elektrowni atomowych. Może kiedyś, jak powstaną nowe technologie, energia z reakcji termojądrowych przedłuży agonię tej cywilizacji. Może. Energie odnawialne to poza słońcem lipa. Gdyby nie wysokie dopłaty, to już dawno padłyby elektrownie wiatrowe, tak jak stało się to w USA. Na ich miejscu pozostały kikuty wież, w których smętnie wygrywa wiatr. Obecnie wciska się ludziom kit o globalnym ociepleniu. CO2 to tylko 5% przyczynku człowieka. Reszta to zmiany autonomiczne, na które na razie nie mamy żadnego wpływu. Aerosole produkowane masowo ochładzają nieco klimat półkuli północnej. Dewastujemy znaczne obszary lądowe, a szczególnie te w tropikach. Morza dawno zniszczone. Co dalej? Depopulacja tu niczego nie zmieni. Zahamowanie wzrostu ludzkości? Mity. Ponoć są sukcesy w Chinach i Indiach. Ale i tam przybywa. Chrześcijanie też zbytni się nie mnożą. Pozostaje islam. Tu nie ma mowy o jakiejkolwiek antykoncepcji, dlatego też muzułmanów tak szybko przybywa. Kto i jak skłoni ich do ograniczenia liczby potomstwa? Nie wiem.

 4. Obejrzałem film. Niby o szczurach, a pokazuje społeczeństwo ludzkie. Ludzie jako bardziej inteligentni powinni stworzyć jeszcze wspanialsze społeczeństwo. Nie stworzyli. Dlaczego? Ten film wskazuje tylko początek drogi do wyzwolenia ludzkości. Ile w tym winy zwykłego, pojedynczego człowieka, a ile jego rodziców, nauczycieli, kleru, kierowników zakładów pracy, polityków — nie mnie to oceniać. Do tego wkraczają rozmaitego rodzaju środki masowego rażenia. No i rozmaitej maści manipulatorzy społeczni. Do wszystkiego przyzwyczaja się ludzi stopniowo. Bazuje się na ich najniższych instynktach. Do gry wkracza nauka. Cybernetyka społeczna. Psychologia społeczna. Socjologia społeczna. I pozostałe nauki i wiedza praktyczna. Z człowieka robi się zwierzę społeczne. Stado bydła, owiec, kur etc. Jeden wniosek nasuwa się tu nam na najbliższą przyszłość. Idąc na wybory, na wynik których nie mamy realnego wpływu niejako popieramy rządzących. legitymizujemy ich działania. A po wyborach mówią nam ,,wybraliście nas frajerzy, a zatem mata co chceta”. Jak odmienić ten obecnie zastany bałagan? Nie wiem. Jarek czeka na pomysły. Bo i po co by nam przedstawiał objawy choroby? Po to abyśmy wspólnie znaleźli przyczynę i lekarstwo.

 5. Jarku, troche w tym filmie socjalizmu a on jest druga strona medalu kapitalizmu. jedno i drugie nie dziala bo jest sprzeczne z prawami natury. zainteresuj sie naturalnym porzadkiem gospodarczym wg Silvio Gesell. ujemne odsetki. mozg to wypiera ale system finansowy musi byc oparty na prawach przyrody. nawet malzonka po jakims czasie wymaga remontu nie mowiac o lazience czy beemce wiec i pieniac musi „gnic”. to System w ktorym nie trzeba krasc pierwszego miliona bo jest bardzo latwy do zarobienia a kazdy nastepny ciezej. nasz nowotworowy system pieniadza dluznego od pewnego pulapu kapitalu staje sie samograjem i trudno bronic sie przed kolejnymi milionami. dziala jak lotto-odkurzacz pchajac sile nabywcza od pilnych/pracowitych/punktulanych itp. do posiadajacych ekwiwalent uniwersalny bedacy defakto dlugiem. minus na banknotach nie jest wydrukowany ale on tam jest. wiem … trudno to zlapac bo musza przebudowac sie sieci neuronalne wiec na dzis tylko tyle napisze.
  Badz zdrow!
  PS. a co do kobiet to zalapales, ze trzeba im troche masochizmu zafundowac aby zupa nie byla za slona. jestes na sciezce i kursie .-)

 6. Aby wpłynąć na świadomość zbiorową np. Polaków należy zacząć od samego siebie. Bhagawan Sri Ramana Mahariszi powiedział ,,dopomóż najpierw sobie, a tym najbardziej pomożesz światu. Inaczej rzecz ujmując, zmień siebie, a zmienisz całe twoje otoczenie. Świadomość społeczeństwa również. Sto lat temu powstało pojęcie superumysł. Chodzi tu o wspólną działalność określonej grupy ludzi. Taka grupa powinna liczyć do 12 członków. Z czy wam się to kojarzy? Wynika z tego, że ta zasada znana była już ponad 2 000 lat temu esseńczykom. Taki układ 12 mózgów tworzy coś na kształt kolektywnego komputera — kolputer. Nie znam systemu organizacji superumysłu szczurów. Nie o to chodzi. Każdy z nas jak zechce może zbudować taki superumysł. Ciekawi mnie, jak działa superumysł bandy łajdaków i czy w ogóle działa. Takie działanie bandy przestępców prędzej czy później prowadzi do degeneracji jednostek z bandy, a ponadto degenerują oni całe otoczenie. Jak to zmienić? Tego trudnego dzieła nie skończyli całkowicie, ani Jezus, ani inni twórcy religii i ideologii.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.