Czuję, więc jestem. Na bezdrożach i pustkowiach racjonalizmu

Czuję, więc jestem. Na bezdrożach i pustkowiach racjonalizmu

emocje i relacjeZauważyłem, że obecna cywilizacja opiera się na dwóch rdzeniach, które są już przestarzałe. Pierwszy z nich to rdzeń religijny (religie monoteistyczne – chrześcijaństwo, judaizm, islam). To jest właśnie to całe negatywne programowanie podświadomości na biedę, cierpiętnictwo, fałszywą pokorę, czołobitność, wstyd, poczucie winy.

Ludzie wiedzą że to nie tak, więc szukają jakiejś nowej drogi. Owszem, racjonalizm (materializm, ateizm) są ten przysłowiowy schodek wyżej. Ale i one nie dają właściwie żadnej odpowiedzi na trapiące ludzkość dylematy – jaki jest sens życia, po co żyjemy, czy ewolucja i natura ma cel, czy po śmierci jest życie?

Racjonalizm pozostawia w tych sferach pustkę, która generuje potężne konflikty w podświadomości. Niemal tak samo negatywne jak te związane z religiami. Mamy więc z jednej strony przedstawienie surowego, konserwatywnego „boga„, który za najmniejsze odstępstwo karze ogniem piekielnym. Z drugiej strony, mamy „wielkie nic” z teoriami, domysłami i dogmatami – czyli wielkim i grząskim polem domysłów.

Pewną nadzieję dają doktryny new age. Jest to zmodyfikowane rdzeń gnostycki tak, by był w miarę strawny dla ogółu. O dylematach związanych z new age pisałem w artykułach poniżej:

Czy racjonalna logika płata figle? „Człowiek się totalnie zagubił”
Demaskuję szokujące fakty o new age! Felieton który zszokuje wielu
Czego jeszcze nie wiesz o kobietach?

Zapraszam do przeczytania poniższych trzech cytatów.

Wstęp: Jarek Kefir

Proszę o rozpowszechnienie tego materiału!


Cytuję: „Przez wiele wieków dezawuowano znaczenie emocji w życiu człowieka, wynosząc na wyżyny rolę rozumu. To właśnie słynne kartezjańskie „Cogito ergo sum” miało zapewnić człowieka o jego istnieniu, żadna inna bowiem czynność ludzka nie miała takiej rangi jak „cogito”. Najwyższy czas na korektę dotychczasowego myślenia. 26 maja 2015 r. we wrocławskiej siedzibie SWPS odbył się wykład dr. hab. Rafała Ohme, prof. Uniwersytetu SWPS pt. Czuję, więc jestem: ukryta moc emocji i intuicji. Wstęp wolny.
Link: http://www.moznainaczej.com.pl/Download/Konwersatoria/Rok_2015/R.Ohme_Czuje_wiec_jestem.pdf

„Nie” dla „szkiełka i oka”, czyli o tematyce wykładu

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy kierują się w życiu emocjami: mózg został stworzony nie do myślenia, ale do odczuwania. Emocje wyprzedzają myślenie, a nie odwrotnie. O roli i znaczeniu emocji porozmawiamy z dr. hab. Rafałem Ohme, prof. SWPS, ekspertem w dziedzinie psychologii emocji, komunikacji i badań nad mózgiem.

-„Czuję, więc jestem” – oto prawdziwa natura człowieka. Intuicja, a nie rozum stanowi najlepszy instrument odczytywania tego, co dzieje się między ludźmi. Wiek XX był epoką rozumu i informacji, a XXI emocji i relacji. Nadchodzą czasy przyjazne dla empatii i uczuć.”
Źródło:
http://www.moznainaczej.com.pl/ohme-czuje-wiec-jestem


Cytuję: „Po pierwsze nie widzę wroga w KRK. Tam też są Polacy. Inaczej zaprogramowani, ale to nasi rodacy. Sam mam kolegę z ławy szkolnej, który został księdzem KRK. Nie wojujmy zatem z walącą się budowlą. Biada temu kogo jej upadek przygniecie, biada temu kto na ów KRK upadnie. Uświadamiajmy ludzi. I pamiętajmy, że przyroda nie znosi próżni. Po KRK trzeba sferę ludzkich umysłów dobrze zagospodarować. Bo inaczej zrobi to za nas ktoś inny.

Walka jedynie wzmocni KRK. Jak przy jego powstaniu. A zatem nie walka. Tylko co? Mamy być bez nienawiści do KRK. Dziś są to obiekty sakralne i kapłani. Czy wzorem bolszewików mamy zburzyć owe obiekty? Czy jak za Rewolucji Francuskiej, W ZSRR, czy bolszewickiej Hiszpanii lat 30 tych mamy również mordować kler? Nie tędy droga.

Kler zostawmy w spokoju. Te gmachy też. Niech stoją dotąd, aż się zawalą. I pozostaną ruiny. Niech służą potomnym ku nauce. Tak się kończy kult obcych „bogów”. Kler bez naszego indywidualnego wsparcia będzie musiał żyć w jezusowym ubóstwie. Bez przemocy musimy robić swoje. Tylko co i jak? Pomysły?”

__________________________________________________________

Cytuję: „Czy zastanawialiście się kiedyś jakby wyglądał nasz świat gdybyśmy zostali pozbawieni zdolności wyrażania uczuć? Emocje wnoszą do życia jednostki tak wiele, że stają się nieocenionym składnikiem jej funkcjonowania.

Spróbujmy ujrzeć oczami wyobraźni zawodnika drużyny sportowej, który nie szaleje z radości po zdobyciu upragnionych punktów. Albo przywołajmy wizję rodziców nowo narodzonego dziecka, którzy wyczekiwali długimi miesiącami na swego potomka, a teraz kiedy witają go już na świecie – nie ronią łez wzruszenia. Albo córkę, która straciła ukochaną matkę, lecz nie odczuwa smutku. Też uważacie, że to niemożliwe? Można przywoływać wiele takich wizji tworząc nieskończenie długą listę przykładów sytuacji kiedy odczuwanie emocji jest nieuniknione.

Chłopaki nie płaczą

Ludzie bardzo różnie wyrażają emocje. Nie bez znaczenia jest tutaj wpływ wychowania, uczenia się czy też krąg kulturowy, z którego wywodzi się jednostka (np. Japończycy uśmiechają się, by pokonać negatywne emocje). W toku socjalizacji uczymy się znaczenia i okazywania emocji. To rodzice jako pierwsi pokazują dziecku pewien wzorzec ich wyrażania. Uczą swoje dziecko czy i jakie emocje w ogóle wolno mu jest wyrażać (np. dziewczynkom nie wolno się złościć, chłopom odbiera się prawo do okazywania smutku poprzez płacz) lub z jakim nasileniem okazywać własne odczucia (np. nie wolno głośno się śmiać, bo to niegrzeczne; nie wolno wpadać w gniew; nie wolno okazywać zazdrości; nie wolno okazywać nadmiernej radości, bo to głupio wygląda albo jest dziecinne). W ten sposób szanse na to, iż dziecko nauczy się nazywać i wyrażać prawdziwe emocje staje pod znakiem zapytania. Jeśli rodzice nie aprobują pewnych zachowań emocjonalnych, dziecko nabywa umiejętność maskowania swoich prawdziwych uczuć.

Taki dorosły, któremu zakazywano ujawniania pewnych emocji bądź nakazywano tłumienie intensywności swoich odczuć nakłada sam sobie maskę, by ukryć się za nią. Nabywa też zdolność symulowania nieprawdziwych emocji, szczególnie w sytuacjach kiedy ujawnienie szczerych odczuć nie jest społecznie aprobowane np. pracownik, który zezłościł się na swego pracodawcę, w obawie przez nieprzyjemnymi konsekwencjami np. utratą pracy, stłumi gniew w kontakcie z nim a nawet zamieni go w przygnębienie. Zastępowanie autentycznie odczuwanych emocji staje się nawykiem, ponieważ zmniejsza lęk przed odrzuceniem z powodu okazywania nie mile widzianych emocji. Takie długotrwałe maskowanie, tłumienie i samookłamywanie nie likwiduje potrzeby wyrażania autentycznych uczuć i może prowadzić do powstawania poważnych chorób np. kobieta nauczona już w dzieciństwie, że nie wolno jej pokazywać rozgniewania zacznie zastępować go bardziej akceptowanym smutkiem, który w formie pogłębionej przybrać może niebezpieczne dla jej zdrowia stany depresyjne. A czy nie bez przyczyny uzależnienia nazywane są chorobami emocji?

Czy złość piękności szkodzi?

Zwykło się przyjmować, że istnieje sześć podstawowych emocji. Dysponujemy gniewem, strachem, radością, wstrętem, zdziwieniem i smutkiem. Jednak lista ta nie ma charakteru zamkniętego, ponieważ każdy człowiek intuicyjnie tworzy własne indywidualne klasyfikacje odczuć. Ludzie lubią dzielić emocje na przyjemne (dobre) i nieprzyjemne (złe). Zatem emocje odczuwane jako pozytywne np. radość z powodu zdanego egzaminu czy wzruszenie wywołane narodzinami potomka zwykle lubimy i ich pożądamy. Natomiast te, które niosą negatywny ładunek emocjonalny np. smutek z powodu utraty bliskiej osoby, złość na nieuprzejmego sprzedawcę, wolimy przeżywać mniej intensywnie bądź krócej albo w ogóle ich unikać.

Podział na tzw. złe i dobre emocje bywa utrudniającym życie nawykiem. Warto przyjrzeć się funkcjom jakie spełniają emocje i zamiast odrzuć te nieprzyjemne jako bezużyteczne, spróbować znaleźć dla nich miejsce w swoim życiu. Odrzucana zazdrość niesie informacje, że ktoś posiada coś czego my pragniemy. Dlaczego by nie wykorzystać tej informacji i nie podjąć próby zaspokojenia własnych potrzeb, realizacji marzeń? Złość, której tak unikamy może okazać się bardzo pomocnym stronnikiem. Czuję złość, czy ktoś aby nie narusza moich praw? Czy nie wkracza na teren dla niego niedostępny? Złość pomoże się obronić, dzięki niej naruszający prawa dowie się, że nie wolno mu tego robić. Kiedy czuję smutek wiem, że coś tracę. Może warto poświęcić czas na pożegnanie się z tym co przemija. A może smutek uświadomi mi, że nie chcę czegoś utracić i podejmę próbę by odzyskać to czego pragnę.

Życie z emocjami jest barwne. Życie bez ich udziału byłoby nudną i monotonną egzystencją. Zakochani tkwiliby w obojętności wobec siebie. Kolejne sukcesy w pracy nie robiły na nikim wrażenia. Piękny film czy koncert nikogo by nie porwał, nie wzruszył. Bylibyśmy wciąż żyjącymi istotami, przynajmniej w biologicznym sensie, lecz bez udziału emocji w naszym życiu odbieranie i przetwarzanie informacji byłoby bardzo ograniczone i niepełne, po prostu ubogie. Bylibyśmy zaprogramowanymi maszynami.”
Autor:
Asia Urbańska
Źródło: http://www.wpsychoswiecie.pl/2015/06/czuje-wiec-jestem.html

10 myśli w temacie “Czuję, więc jestem. Na bezdrożach i pustkowiach racjonalizmu

 1. Znajome… W ogóle powiedz o obcej rasie i kosmitach to Cię w kaftan zawiną i do pokoju bez klamek. Wszelkie takie informacje są postrzegane jako fikcja.

 2. Klęczy pod figurą, a ma diabła za skórą. Maska, maska, maska. A pod maską ukryta prawdziwa twarz. Pod przykryciem prawdziwa natura człowieka. Gdyby tak analizować każdego po kolei można by dojść do wniosku — człowiek to brzmi nędznie. Kto doprowadza nas do aż takiej nędzy? Kler KRK każący głosować na Solidarnych i paczka kolesi ancien regime. I przyzwolenie społeczne. Nie tylko Zbyszek Stonoga dostał po dupie od rządzących. Osądzono go aby przez najbliższe 10 lat nie mógł kandydować. Potem mogą go i uniewinnić. Poza tym kolego Stonoga zebrałeś tyle głosów ilu ludzi obejrzało twój program. Nie dali ciebie do sieci, a w internecie? Wiedz, że najwyżej co czwarty widz zagłosuje na ciebie. Co drugi z tych, którym uściśniesz rękę. Musisz się Zbyszek jeszcze wiele nauczyć. Porwałeś się z motyką na słońce. Przed tobą jeszcze daleka droga. A ten nieszczęśliwy kraj i ten ogłupiony nieszczęśliwy naród ma rozum małego dziecka. Nic tu nie da złość na tych zaprogramowanych ludzi. Są tacy jacy są.

  Mnie te sprawy nie interesują. Na wybory z zasady nie chodzę. Nie mam telewizora, a nowi władcy much już chcą abym płacił abonament za nieoglądany program. Ponoś dopiszą mi to do prądu. Narzucają mi konsumpcję, której sobie nie życzę. Naruszają tym nie tylko moją wolność, ale i moją godność. Ale prawie każdy człowiek zaczyna dziś zasługiwać na to /ze mną włącznie/, aby go lać po mordzie i patrzeć, czy równo puchnie. Kiedy wreszcie obudzicie się śpiochy?

  1. ,, Klęczy pod figurą, a ma diabła za skórą. Maska, maska, maska. A pod maską ukryta prawdziwa twarz. Pod przykryciem prawdziwa natura człowieka. Gdyby tak analizować każdego po kolei można by dojść do wniosku — człowiek to brzmi nędznie. ”

   Czy winić za to tego człowieka? To nie człowiek, to stworzona na lękach i obietnicach konstrukcja.

   Pozwolisz, Ajkawbenorkaw, że użyję twojej osoby do moich przemyśleń [bez żadnych podtekstów 🙂 ]

   Wyobraź sobie, że urodziłeś się cztery lata temu.
   Dziś w przedszkolu pani w czarnej, długiej sukience zaczyna tłumaczyć ci co to grzech, że jesteś grzeszny [to nic, że rodzice uważają cię za mistrza świata].
   Pani w czerni zaczyna twoje radosne życie rozkładać na dobro i zło.
   Gdy przywaliłeś Filipkowi w głowę samochodzikiem, zanim będziesz z nim pogodzony, masz zapamiętać, że to co zrobiłeś koledze, nazywa się grzechem, ponieważ ty jesteś grzeszny.
   Już dawno zapomniałeś o zajściu z Filipkiem, już się z nim pięknie bawisz, ale w twojej podświadomości zostało zasiane ziarenko poczucia winy, której towarzyszy lęk przed karą ze strony Bozi.

   Przez kolejne lata dowiadujesz się, że słowem grzech można nazwać wiele innych twoich i rówieśników zachowań. Z jednej strony grzechu jesteś ty, z drugiej krzywda, jaką wyrządziłeś.
   Nie wiesz co z tym zrobić. Nie chcesz myśleć o tym, że jesteś zły, że kogoś lub coś krzywdzisz. Nie potrafisz czuć się winny, to złe samopoczucie.
   I w tym momencie pani w czarnej sukience mówi, że jest wspaniały sposób, aby pozbyć się ,,grzechów”, aby poczuć się niewinnym, aby Bozia cię nie ukarała.

   Masz wszystkie swoje grzechy opowiedzieć dla pana w czarnej sukience, który na tę okoliczność siedzi w takiej małej, drewnianej klatce.
   Obawa przed panem w czarnej sukience staje się niczym w stosunku do strachu przed gniewem Bozi.
   Odchodzisz od drewnianej klatki radosny! Nie masz już grzechów!
   Z czasem orientujesz się, że możesz walić po głowach kogo chcesz i czym chcesz, bo pan w czarnej sukience jest czarodziejem. Bliżej nie zrozumiałymi dla ciebie ruchami rąk i jakimś szeptem [pewnie zaklęciem] powoduje, że znikają wszystkie grzechy, a wraz z nimi twój lęk i poczucie winy.
   Nie masz zielonego pojęcia o tym, że najpierw wtłaczano w ciebie lęk, abyś poszukiwał ,,wyzwoliciela”, z którym zwiążesz się na całe życie.

   W szkole i w życiu dorosłym karany jesteś za tylko te ,,grzechy”, które były widoczne lub wykryte.
   Ale ty już wiesz, że nikt, nawet sam Bóg nie ukarze cię za złorzeczenie, obmawianie, pychę, chciwość, zazdrość, nienawiść, egoizm i wszystko to, co nie zostaje ujawnione. Zawsze możesz ,,oczyścić się” przed panem w czarnej sukience.
   Nawet dobrze, że on jest. Kilkoma chwilami monologu kupujesz sobie wewnętrzny spokój, brak poczucia winy i możesz, … i możesz działać od nowa …

   To dlatego uważasz, że jedyną odpowiedzialnością za twoje ,,tajemne grzechy” jest opowiedzenie o nich dla człowieka w sutannie.
   Ani przez myśl ci nie przejdzie, że krzywda wyrządzona nie otrzymała zadość uczynienia.
   Co tak samo złe, albo i gorsze, nikt ci nie mówi, że twoje negatywne myśli i uczucia niszczą ciebie i innych bardziej czasem niż czyny.

   Inni mogą cię postrzegać jako kogoś, kto ma diabła za skórą. Po pierwsze rzadko się o tym dowiadujesz, [bo ci, którzy złorzeczą przeciwko tobie nie muszą ci o tym mówić], a jeśli już, to nie masz z tym większego problemu, ponieważ człowiek w sutannie wypędza go[diabła] co jakiś czas.
   Przez całe życie masz przeświadczenie, że człowiek rodzi się grzeszny, ma prawo więc popełniać grzechy, ale też ma prawo wyzbyć się ich przed człowiekiem w sutannie.

   Jak to wszystko wygląda? No, nędznie. Nędznie dla samego ,,grzesznika”.

   Dla swojej wygody nie chce wiedzieć, że PO SPOWIEDZI UCZYNIONE PRZEZ NIEGO KRZYWDY NADAL ISTNIEJĄ, że zadośćuczynieniem jest wybaczenie pokrzywdzonego, naprawa krzywdy, a jeśli to niemożliwe, czynienie dobra, aby w ten sposób próbować zrównoważyć zło, którego źródłem stał się ,,grzesznik” – piękny człowiek, jakiemu wpojono, że rodzi się zły i ma żyć w lęku przed Stwórcą, którego umiejscowiono gdzieś tam, daleko w niedostępnym niebie.

   Ten piękny człowiek nie wie, że spowiedź wymyślił kler z początkiem XIII wieku dla własnych celów – krótko mówiąc pozyskiwania informacji.
   Ale przy okazji stało się coś o wiele bardziej gorszego.
   Ten piękny człowiek nie musiał przyznać się do winy przed pokrzywdzonym, przestał prosić o wybaczenie swoich złych czynów, przestał pytać jak mógłby naprawić wyrządzone zło. Nie widział łez i cierpienia, jakie zadał.
   JUŻ NIE BYŁO TAKIEJ POTRZEBY, BO NAMIESTNIK KOŚCIELNY ROZGRZESZYŁ.

   Ten piękny człowiek żyje w takim przeświadczeniu do dziś.

   Czy ktoś z nas po spowiedzi i rozgrzeszeniu sprawdził, że chociaż jeden zły czyn zniknął? Że chociaż trochę zmniejszyło się cierpienie człowieka, któremu wyrządziliśmy krzywdę?
   Czy przytłoczony naszym złorzeczeniem sąsiad rzucił się z radością na naszą szyję w godzinę po tym, jak odeszliśmy od konfesjonału?
   Czy zbite dziecko i przeklęci przez nas członkowie rodziny nagle przestali się nas obawiać?

   Człowiek jest słabą istotą, popełnia błędy.
   Czyńmy zadość wyrządzanym krzywdom, bo wiele z nich może do nas wrócić i to w chwili, w której najmniej się tego spodziewamy.

   Serdecznie pozdrawiam.

   1. Krysiu bardzo realistycznie to opisałaś,ja bym tylko to w formie ulotki wręczyła każdemu katolikowi wychodzącemu w niedzielę z kościoła,może po przeczytaniu 50% przejrzałoby na oczy,chociaż nie wiem czy byłoby to 50%,większość z nas woli nie znać prawdy,byleby mieć spokój.Pzdr Anna

   2. ,, Rozsądna Anna pisze:
    30 Październik 2015 o 19:01

    Krysiu bardzo realistycznie to opisałaś,ja bym tylko to w formie ulotki wręczyła każdemu katolikowi wychodzącemu w niedzielę z kościoła,może po przeczytaniu 50% przejrzałoby na oczy”

    Z całym szacunkiem dla ciebie, Aniu, ale myślę, że nie o to chodzi.
    Pięknie i mądrze napisał jeden z forumowiczów, którego Jarek zacytował w swoim arcie.

    Cytuję: „Po pierwsze nie widzę wroga w KRK. Tam też są Polacy. Inaczej zaprogramowani, ale to nasi rodacy. Sam mam kolegę z ławy szkolnej, który został księdzem KRK. Nie wojujmy zatem z walącą się budowlą. Biada temu kogo jej upadek przygniecie, biada temu kto na ów KRK upadnie. Uświadamiajmy ludzi. I pamiętajmy, że przyroda nie znosi próżni. Po KRK trzeba sferę ludzkich umysłów dobrze zagospodarować. Bo inaczej zrobi to za nas ktoś inny.” …

    Bylibyśmy hipokrytami, gdybyśmy nie przyznawali się do tego, że 90% nas to katolicy.
    Zostaliśmy ochrzczeni, chodziliśmy na religię, biegaliśmy do kościoła, braliśmy w nim śluby, chrzciliśmy dzieci. Po dziś dzień obchodzimy boże Narodzenie i Wielkanoc.
    To spuścizna po naszych dziadach i ojcach. Gdyby nie ona, nigdy nie dowiedzielibyśmy się, że istnieje ktoś taki jak Bóg, Stwórca.

    Niektórzy z nas powoli, stopniowo podjęli próbę weryfikacji wierzeń [ wierzenie to uznanie za prawdę to, co się usłyszało lub przeczytało, co nie ma nic wspólnego z wiarą].
    Inni przeżywali szok, mając poczucie walenia się świata.
    Poznawaniu faktycznej historii KRK, studiowaniu biblii, poszukiwaniu innej literatury dla wielu z nas towarzyszyły pytania: ,,To jak to? Boga nie ma? To nie możliwe! Gdzie jest mój Bóg?”
    Poddawanie pod wątpliwość niektórych poczynań KRK, jako instytucji zarządzanej przez ludzi – w historii i dziś – niebezpiecznie równoważyło się z nieistnieniem Boga, Stwórcy, Źródła Wszechrzeczy.
    Wielu z nas odczuwało[odczuwa] próżnię, pustkę, coś, czego nasz umysł nie znosi najbardziej. Chaos graniczący prawie z obłędem.

    Gwałtowne wyrywanie wierzeń – potężnego, starego drzewa z korzeniami – grozi zapadliskiem, z którego wydostanie się nie jest łatwe.
    Potrzebujemy liny, sznura, drabiny zbudowanych z innej, nowej – współgrającej z intuicją, sumieniem i wibracją serca – prawdą, która w żadnym wypadku nie pozbawia nas uczucia miłości i jedności ze Źródłem.

    Naturalnym jest , że nie wszyscy dojrzeli do miejsca, w którym my jesteśmy, tak jak nam daleko do tych, którzy już dawno wycinali chaszcze w dżungli niewiedzy idąc przed nami.

    Piszę o tym wszystkim po to, abyśmy pamiętali, że każdy z nas jest inny i znalazł się na tej Ziemi w bardzo istotnym, wiadomym dla naszej duszy celu.

    W połowie jesteśmy uczniami i w połowie nauczycielami, z tym, że ci ostatni również uczą się od uczniów wyzbywania się pychy, zarozumiałości, pewności siebie, wyższości.
    Możemy odkrywać nieprawdę, uświadamiać, prowokować do zadawania pytań, zastanawiać, otwierać bramy, za którymi jest dalsze poznanie.
    Nie możemy jednak czynić tego walką i gwałtem, wszak sami tego nie jesteśmy w stanie znieść.
    Przed nami wiele jeszcze bram i ogrodów, które naszą drogę czynią celem w samym sobie.

    Serdecznie pozdrawiam.

  1. Ajk….w tak trzymaj ,słuchaj prawdy swojego serca i nie poddawaj się.Prawda serca nas wyzwoli,każdego,trzeba się tylko obudzić z letargu niewoli.Ty jesteś duszą obudzoną,dlatego jest Ci ciężko żyć w dzisiejszym świecie.Nie masz innego wyjścia,jak tylko czekać,aż lemingi się obudzą,a to następuje bardzo wolno .Najważniejsze jest dla Ciebie,że Ty już żyjesz w prawdzie i to jest piękne.Stwarzaj sobie piękny świat najpierw w swojej małej społeczności ,rodzina,sąsiedzi itd. a zobaczysz wkrótce jak pięknie,kolorowo i spokojnie jest wokół Ciebie.Ty nie odpowiadasz za innych,każdy z nas ma takie życie jakie sam sobie stwarza i to jest w tym dzisiejszym chaosie najpiękniejsze.Staraj się czasem nawet zło oceniać pozytywnie,to pomaga.Pzdr Anna

 3. Witam.
  Mam tutaj pewną uwagę ogólną do artykułu. Jeśli mówimy o emocjach to faktycznie ich istnienie jest niezbędne, jest to „paliwo” ludzkiej psychiki. Natomiast problem w tym że emocje to niższa oktawa uczuć. Sądzę ,że emocję same w sobie mają tę cechę że z natury są „nieracjonalne”, „nieprzemyślane” itp.. Oznacza to że często mają negatywne skutki. Sądzę, że droga ku wyrażaniu emocji to droga do „wojny”, myślę że jedyny azymut to zamiana emocji na uczucia. Uczucia są pocgodne emocji , natomiast podlegają zasadą ematii, a w każdym razie mogą podlegać czemukolwiek.

 4. W Czechach nie ma istotnie tak wpływowego KRK jak w tym kraju. Ale za to jest Kościół Jana Husa. Ideologia tak samo ogłupiająca, bo oparta na Nowym Testamencie. Niepodległość wobec Watykanu jest iluzoryczna. Bo i Kościół J Husa i KRK mają podobną siłę ogłupiającą społeczeństwo południowych Słowian. Wychowanie chrześcijańskie równie ogłupia i tych z KRK i innych wyznawców kultu Jezusa z Nazaretu.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.