Kategoria domyślna

W tym roku został nakreślony kierunek przyszłych światowych przemian

sol-invictus-szczodre-gody-boze-narodzeniePrzesilenie zimowe przypada na dzień 21 grudnia. 24 grudnia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia, a wiele wieków (tysiącleci?) przed chrześcijaństwem, był to Szczodry Wieczór. Dnia 21 grudnia jest najdłuższa noc w roku. Następuje chwilowy triumf ciemności nad światłością, symboliczna „śmierć” Słońca. Przez trzy dni Słońce jest w pozornym bezruchu. Dopiero po trzech dniach Słońce wstaje minimalnie dalej, a dzień jest minimalnie dłuższy. Następuje triumf światłości, „zmartwychwstanie” Słońca, „nowy Bóg się rodzi.” Ta tradycja pochodzi z kultów pogańskich (solarnych) i została zaadaptowana przez chrześcijaństwo.

Jezus Chrystus, nazywany przez Biblię „Słońcem Ludzkości” umarł na krzyżu, po czym zmartwychwstał właśnie po trzech dniach. Chrześcijanie różnych obrządków świętują właśnie w dniach 24, 25 i 26 grudnia. Święta trwają do Trzech Króli, którzy tak naprawdę są trzema gwiazdami z Pasa Oriona. No i w pierwszych dniach stycznia Słońce znajduje się odległościowo najbliżej Ziemi. Syriusz to inaczej „gwiazda pojawiająca się na wschodzie” z Biblii. Cztery gwiazdy „Krzyża Północy” tworzą na niebie znak krzyża, który także został zaadaptowany przez chrześcijaństwo (ukrzyżowanie). 12 apostołów, 12 wigilijnych potraw, 12 gwiazd na fladze UE i inne dwunastki, to inaczej 12 znaków zodiaku jak i 12 miesięcy kalendarzowych.

Te same symbole i archetypy są obecne od zarania dziejów. Od świętych ksiąg, legend, mitów, bajek, baśni, aż po książki, wiersze, filmy, a nawet teledyski i gry komputerowe. Ślady kultu Sol Invictus – Słońca Niezwyciężonego które po 3 dniach zwycięża ciemność – są obecne na znaleziskach sprzed 6500 lat. Każda religia rozumie je inaczej i inaczej je nazywa. Pogaństwo to kult Bogów, herosów i kult słońca. Chrześcijaństwo to także kult Słońca z Jezusem Chrystusem nazywanym Słońcem ludzkości. Z kolei Carl Gustav Jung zaproponował zupełnie nową interpretację tych prastarych archetypów. Znaczenia, interpretacje i poglądy mogą się zmieniać na przestrzeni eonów czasu i mnogości kultur, które odchodzą jedna po drugiej. Ale one same są niezmienne i są drogowskazem dla nas.

Idea świąt Sol Invictus / Szczodrych Godów / Saturnalii / Bożego Narodzenia, to także symbol koła życia. I narodziny i śmierć są integralną częścią naszego życia. Po każdej śmierci następują nowe narodziny. Po każdej ciemnej nocy, następuje świt. Po każdym zwycięstwie ciemności, rolę się odwracają i potem triumfuje światłość.

W tym roku został już nakreślony kierunek światowych przemian. Zmiany które nadchodzą będą ogromne. Zostanie ujawnione na widok publiczny jeszcze więcej tego, co było ukryte. Będzie trwała demaskacja i dalszy upadek istniejących systemów władzy. Odnajdują się teraz bliźniacze dusze, a te związki i relacje gdy człowiek o złej woli blokuje tego wyżej rozwiniętego – będą się rozpadać. Bez względu na to, w jakiej tradycji / obrządku świętujesz te wolne dni, życzę Ci radości, spokoju, szczęścia, miłości i wszelkiego możliwego bogactwa. Niech Słońce Niezwyciężone pokona ciemność zalegającą nad Ziemią, a Bóg / Bogowie nam błogosławią!

Po najdłuższej nocy ciemnej wschodzi słońce, przychodzi upragniony świt… ale pamiętajmy, że to my tworzymy ten świt. Prawda jest prosta i jest związana z miłością i odpowiedzialnością wobec siebie i bliźnich. Nie ma prostszej duchowości, ale nawet w takiej duchowości będziemy szukać pułapek jeśli nie rozpoznamy ją sercem, i nie wzmocnimy rozumem. Miłość bez rozumu jest ślepa, rozum bez serca nie zna współczucia.”
~CiemnaNoc.pl

Przeczytaj także:
Jaka jest geneza, pochodzenie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia? Jakie jest znaczenie świątecznych, bożonarodzeniowych symboli?
Historia i mistyka Bożego Narodzenia w wierzeniach Słowian

Autor: Jarek Kefir

Czy uważasz moje artykuły za wartościowe? Za odkrywające coś więcej niż te w nastawionych zarobek i dezinformację mediach? Uważasz że wnoszą do Twojego życia coś pozytywnego? Możesz wesprzeć ideę mojej strony, jest to dobrowolne i nieobowiązkowe. Nie ma u mnie abonamentów, przymusowych prenumerat, cen za artykuły.
–Poniżej opisałem, jak to zrobić, link:
https://jarek-kefir.com/wsparcie/

 

21 odpowiedzi »

 1. ,, Bez względu na to, w jakiej tradycji / obrządku świętujesz te wolne dni, życzę Ci radości, spokoju, szczęścia, miłości i wszelkiego możliwego bogactwa. Niech Słońce Niezwyciężone pokona ciemność zalegającą nad Ziemią, a Bóg / Bogowie nam błogosławią! …”

  Dziękuję Jarku i Tobie oraz Twoim bliskim życzę także wiele serdeczności.

  Tak. Podziały, tradycje, obrządki nie mają takiego znaczenia, jak wielkie znaczenie mają okazje dla wyrażania naszych wzajemnych uczuć i dzielenia się tym co najlepsze, najpiękniejsze.
  Nie ma większej radości od tej, w której człowiek rozdając szczęście, staje się nim coraz bardziej.

  Wszystkiego najlepszego i najmilszego na ten Świąteczny Czas!

 2. Jarku, z całego serca – korzystając z okazji Świąt – życzę Ci wszystkiego najlepszego – święta Twojej duszy każdego dnia. Dziękuje, że jesteś i pozdrawiam:)

 3. Jarku Tobie i wszystkim zaglądającym na Twój blog z okazji tegorocznych Świąt życzę wszystkiego co najlepsze dla Was i Waszych rodzin, niech Boska Świadomość

  Uczyni Was narzędziem Swego pokoju.
  Tam, gdzie nienawiść – pozwoli Wam siać miłość,
  gdzie krzywda – przebaczenie,
  gdzie zwątpienie – wiarę,
  gdzie rozpacz – nadzieję,
  gdzie mrok – światło,
  tam gdzie smutek – radość.
  Spraw, Panie, abyście nie tyle szukali pociechy,
  ile pociechę dawali
  nie tyle szukali zrozumienia, co rozumieli,
  nie tyle był kochani, ile kochali.
  Albowiem dając – otrzymujemy,
  przebaczając – zyskujemy przebaczenie,
  a umierając – rodzimy się do życia wiecznego.”

  Mile spędzonego czasy Wam wszystkim życzę 

  • Jarku Tobie i wszystkim którzy tu zaglądają,piszą i czytają życzę aby radowały się Wasze dusze w te święta 🙂

 4. „W tym roku został już nakreślony kierunek światowych przemian. Zmiany które nadchodzą będą ogromne. Zostanie ujawnione na widok publiczny jeszcze więcej tego, co było ukryte. Będzie trwała demaskacja i dalszy upadek istniejących systemów władzy. Odnajdują się teraz bliźniacze dusze, a te związki i relacje gdy człowiek o złej woli blokuje tego wyżej rozwiniętego – będą się rozpadać”
  Skąd to wiadomo?

 5. Lata całe szukałam genezy świąt „Bożego Narodzenia”, których w moim domu rodzinnym nie obchodzono. Ojciec był ateistą a mama św.Jehowy (ojciec mamie zabronił praktykować). Gdy dorosłam dotarłam do tej wiedzy i bardzo przekonała mnie idea Sol Invictus. Uwielbiałam ten czas gdy Słonko zwycięża. Jednego roku moja siostra spędzała grudzień na Nowej Zelandii, opowiadała potem jakie to było dziwne dla niej, ozdoby świąteczne np. renifery czy grubo poubierani Mikołajowie, a temperatura powyżej 30 stopni, poza tym bardzo długie dni. I wtedy dotarło do mnie, że Słońce zwycięża tylko na półkuli północnej. Szukam zatem wyjaśnienia dla półkuli południowej. Nawet gdybyśmy żyli na płaskiej ziemi to i tak Słońce zwycięża dwukrotnie. Pomożecie?

  • ,, Chwila, chwila… moment… Skoro rzekomo wszyscy teraz odnajdują bratnie dusze, to czemu ja nie mogę?”

   Bo wiara w ,,NIE MOGĘ” być może jest silniejsza od pragnienia. A ponad to, czy to co o sobie wiemy, co myślimy jest naszą prawdziwa istotą?
   Bratnia dusza szuka rdzenia.
   Zdejmijmy z siebie mursz iluzji, włączmy na luz, nie ,,układajmy” innych na nasze podobieństwo. (podkreślam, być może)
   Nasza bratnia dusza już dawno chodzi po świecie, dajmy jej tylko dostęp do siebie, takiego siebie, jakiego czujemy w sercu.

   Myślę, że w tym wszystkim o to właśnie chodzi …, o serca wspólnie rezonujące …

   A ponad to bratnia dusza nie musi być tylko jedna, może ich być wiele …
   Rozejrzyj się bacznie, a niebawem się o tym przekonasz 🙂

   Serdecznie pozdrawiam.

   • To jest dosyć skomplikowany proces bo zwykle „bratnia dusza” w relacjach damsko męskich kojarzy się z kimś z kim na koniec lądujesz w łóżku, a dokładnie w tej samej chwili kończy się braterstwo i zaczyna pogmatwany system zależności i odpowiedzialności. Ludziom jest bardzo trudno rozgraniczać takie rzeczy; zazdrość i chore przeświadczenie o tym, że partner do nas należy powodują lawinę kłopotów, z których mało kto potrafi się później wykaraskać.

    • Jeżeli siadłeś, kochany Fakafones, nad brzegiem jeziora, nad brzegiem morskiej dali lub na wzniesieniu skalnym i siedziałeś tak w milczeniu pół godziny, to przeżywałeś obecność pięknych wrażeń.
     A jeśli obok ciebie, w takim samym milczeniu siedział ktoś drugi, to wiedz, że oprócz wrażeń odczuwałeś obecność bratniej duszy – niezmąconą niczym część siebie.
     Kochasz góry, a Ona morze, to z pewnością spotkacie się w okolicach Mazowsza, w łóżku … 🙂

     • Widzisz… droga Krysiu. 🙂

      Ja taką osobę kiedyś spotkałem, ale splot kosmicznych przygód, rodem z filmu akcji doprowadził do tego, że w chwilę po „łóżku” nastąpiło nasze rozstanie i lata mijały, i minęło już 16 lat, a ja nie mając sił dłużej czekać ułożyłem sobie ŻYCIE ZAPASOWE, z którego BARDZO jestem zadowolony bo co innego mogę dziś powiedzieć?

  • Sytuacja w USA jest pogmatwana jak chyba nigdy wcześniej; Amerykanie wierzą w to, że są wolni 😉 podczas gdy są inwigilowani jak mało kto. Obawiam się, że nawet broń w domach im nie pomoże choć z pewnością ów fakt ma jakiś wpływ na polityków w USA. Wyruchano ich bez mydła i te 200 (z haczykiem) lat bycia państwem to zbyt mało by społeczeństwo mogło zrozumieć, kim/czym jest.

 6. Krysiu

  ,,Zdejmijmy z siebie marsz iluzji, włączmy na luz, nie ,,układajmy” innych na nasze podobieństwo.”
  Ło matko bosko i skrzypce – ło to, to, to, to!
  Niedawno [z miesiac temu] robiłem sobie przeglad mego zycia i okazało sie ze nie spotkałem w nim bratniej duszy. Spotkalem dusze z mojej grupy dusz, ale bratniej nie. Czy musiałem ja spotkać? – no niekoniecznie. czy mam z tego powodu gorzej lub zal? – wcale nie. Przeciez wcale nie musialem jej spotkać. Przyjmuje to ze spokojem i nie robie tragedii – moze postanowila ode mnie odpocząć? Jestem szczęśliwy z tym co otrzymuję i głupotki cieszą mnie najbardziej.
  Masz rację Krysiu – nie oczekujmy zbyt wiele – wtedy wszystko bedzie sprawialo radość

 7. Moja bratnia Dusza odgaduje myśli moje,
  czuje moją radość i smutek,
  pociesza mnie przesyłając wiatru strumień,
  który muska mnie po twarzy,
  kiedy śpię, śni razem ze mną,
  odczuwa moje bóle i moje nastroje,
  ja czuję, że zawsze jest przy mnie,
  chociaż jest daleko,
  ten sam promień słońca,
  skórę nam opala,
  chociaż ona tam, a ja tu jestem,
  jedna moja myśl o niej .
  i znowu my razem blisko,
  w szumie wiatru i w plusku strumyka,
  tańczymy razem w takt tylko nam granej muzyki,
  Ona na jednej chmurce, ja na drugiej,
  na pewno kiedyś spotkamy się w połowie drogi,
  mogłabym tak wymieniać, chociażby do rana,
  czym charakteryzują się bratnie duszyczki kochane
  napisałam to dla Ciebie MBD

  • Dziękuję. Pełniej i piękniej być z bratnią duszą. Taki się człowiek czuje dokończony …, a jednocześnie lekki jak nasionko dmuchawca niesionego z wiatrem zapachu skoszonej trawy 😀 😀 😀

   Serdecznie pozdrawiam.
   PS. a wiesz, MBD, co będę robić gdy wyłączę kompa? 😀 😀 😀

   Oczywiście, oprócz tego, że się położę pod choinką 😀
   Sonia (podczas wczorajszego koszenia) ZEŻARŁA ŁEB OD KROWY I ŁOWIECCE TYŁEK!! Ze zwierzątek w stajence pod choinką ostał się tylko wielbłąd, baran i osioł ! – czemu tych nie ruszyła?!
   A muzyki też nie będzie, bo pastereczkowi fujarkę odgryzła!
   Gipsojad jeden!
   Przemówiła. Nie głosem ludzkim, ale czynem! 😀 😀

   Pa! Do następnego k……!

 8. Nie czegos takiego nie słyszę – słyszę jednak w uszach podobny pisk.
  To raczej tony wysokie niz niskie ale jest w nich cos niepokojacego

  • A ja już myślałam, że to w mojej głowie jakieś muzyczne dżwięki się tworzą, od lipca mam w uszach muzykę, a najmocniej ją odczuwam wieczorem po położeniu się do łóżka ,Boguś mnie to nawet nie przeszkadza, staram się wyławiać poszczególne dźwięki i tony.
   Doszłam do wniosku, że słyszę jakby nagrania w okresie od 13-tej , od rano może tak mocno ich nie odbieram, bo nie zwracam na nich swojej uwagi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.