NASTĄPIŁ POTĘŻNY WYBUCH GWIAZDY BETELGEZA?! „ZOBACZYSZ 2 SŁOŃCA NA NIEBIE”

Wybuch supernowej Betelgezy to wielkie święto wyczekiwane przez astronomów. Zobaczymy wtedy dwa słońca na niebie

Czy wiesz że już wkrótce możemy zobaczyć dwa Słońca na niebie? Cały astronomiczny świat, i nie tylko, szykuje się na wybuch Betelgezy, czyli gwiazdy z gwiazdozbioru Oriona. Wybuchła ona przed wiekami. Jednak odległość kosmiczna sprawia, że światło tej gigantycznej detonacji zwanej supernową, dociera do Ziemi dopiero teraz. Pamiętajmy, że Betelgeza jest oddalona od Ziemi o 650 lat świetlnych. Oznacza to, że i światło i fala uderzeniowa będą do nas wędrować właśnie 650 lat.

Gwiazda ta przez wieki była niewidoczna dla gołego oka obserwatora. Zmieniło się to przed laty, gdy zaczęła świecić światłem pomarańczowym, a potem jaśniejszym. Jest już widoczna gołym okiem na nocnym niebie, co oznacza, że światło i inne cząstki z wybuchu powoli do nas docierają. W chwili obecnej (dane z 2015 roku, więc przestarzałe) Betelgeza jest dziewiątą co do jasności gwiazdą na naszym niebie.

Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na około 15 razy większą od naszego Słońca. Jej średnica jest ogromna (około 345 razy większa od Słońca). Cały świat astronomiczny i nie tylko, przygotowuje się do niezwykłego zjawiska. Gwiazda ta może rozbłysnąć niespotykanym światłem lada chwila.

betelgeza

Betelgeza może wybuchnąć w każdej chwili jako drugie Słońce na niebie

Cytuję: „Batelgeza umiera. Dosłownie kona na naszych oczach. Teraz wiemy to już na pewno, chociaż potrzeba było czasu, aby zgłębić fenomen gwałtownych przemian wstrząsających gwiazdą. Historia zaczyna się w roku 2009, kiedy naukowcy z obserwatorium Paranal w Chile odkryli, że z Betelgezą dzieje się coś dziwnego. Lata obserwacji rodziły przeróżne teorie, jednak najnowsze dane wskazują jednoznacznie: Batelgeza jest dosłownie o włos od wybuchu.

Będąc ścisłym – bardzo możliwe, że Betelgeza eksplodowała już dawno temu, ale światło wybuchu po prostu nie zdążyło jeszcze dotrzeć do naszej planety, co jak (z pewną bezradnością) przyznają astronomowie, na dobrą sprawę może zdarzyć się w każdej chwili. Zresztą, kilka miesięcy temu Internet obiegły sensacyjne doniesienia, że światło supernowej pojawi się na niebie lada moment. Rewelacje te jednak szybko okazały się wyssane z palca.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wykrycie wybuchu przed jego „uwidocznieniem” jest możliwe. Na kilka godzin przed eksplozją gwiazda wysyła bardzo silny strumień neutrin, dość osobliwych cząstek elementarnych. Istnieją specjalne ośrodki naukowe zajmujące się wykrywaniem ich emisji z przestrzeni kosmicznej. Prym w tej dziedzinie wiedzie Super-Kamiokande, detektor umieszczony tysiąc metrów pod masywem górskim Kamioka w Japonii. Naukowcy z tego ośrodka otwarcie przyznają, że sami nie mogą doczekać się wybuchu, przygotowali specjalnie procedury postępowania na tę ewentualność i ćwiczą je podobnie jak ćwiczy się zachowanie podczas alarmów pożarowych.

Mają szansę podać informację o wybuchu jako pierwsi i nie zamierzają zmarnować tej okazji. Cały świat astronomii czeka w napięciu godziny zero, a im bardziej wiedza o Betelgezie upowszechnia się, do grona oczekujących dołączają także rzesze ludzi niezwiązanych w żaden sposób z astronomią. Betelgeza z dnia na dzień coraz mocniej rozpala wyobraźnię świata. Nadchodzące, nieuchronne wydarzenia będę inspirować, zachwycać, a być może także nieco przerażać wszystkich mieszkańców planety. Nie sposób będzie przejść obok nich obojętnie. To pewne.”

Źródło: Wybuch Betelgezy, jednej z największych gwiazd we wszechświecie na FB

betelgeza

Wybuch supernowej Betelgezy: kiedy więc zobaczymy dwa słońca na niebie?

Jej eksplozja sprawi, że Betelgeza stanie się miliony razy jaśniejsza od Słońca. U nas będzie to oznaczać jasność trwającą przez całą dobę i dwa Słońca widoczne na niebie. Przez wiele tygodni. Nastąpi anomalny okres stałej jasności. Potem przez kilka miesięcy supernowa będzie gasła.

Nowe światło na to wszystko rzucił australijski astronom, Brad Carter. Pracuje on na tamtejszym University of Southern Queensland. Twierdzi on, że fala uderzeniowa powstała wieki temu przy wybuchu supernowej Betelgezy, może dotrzeć do nas dosłownie w każdej chwili. Astronomowie całkiem niedawno ujawnili światu najnowsze zdjęcia Betelgezy. Zostały one wykonane przez nowoczesny teleskop ALMA. Jeśli do tego dojdzie, zobaczymy dwa słońca na niebie. Będzie tak jasno, że w nocy będzie można czytać gazetę.

Wraz z dotarciem do nas fali uderzeniowej z wybuchu Betelgezy, rodzą się pewne pytania. Na ile taka kosmiczna detonacja jest w stanie zagrozić Ziemi? Czy od nadmiaru naładowanych cząstek może paść infrastruktura satelitarna i energetyczna? Takie zagrożenie bowiem istnieje nawet przy „niewinnych” i niewielkich wybuchach słonecznych, pochodzących z naszej macierzystej gwiazdy. Mówią także, że zagrożona może być ziemska powłoka ozonowa, ale tylko przy odpowiedniej konfiguracji magnetycznej biegunów. Podczas wybuchów supernowej, ale także przy normalnej aktywności gwiazd, wysyłane są w przestrzeń różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne. Emitowane są także cząstki takie jak protony, elektrony, neutrina i inne.

betelgeza

Do spektrum fal elektromagnetycznych zaliczają się: radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne gołym okiem, promieniowanie ultrafioletowe, rentgenowskie i gamma. Mają one różne działanie na ludzki organizm. Są emitowane także przez słońce, najwięcej podczas wybuchów słonecznych (CME) i podczas zaistnienia dziur koronalnych na Słońcu. Gdy te cząstki docierają ze Słońca do Ziemi, mają miejsce burze magnetyczne. Wtedy dużo ludzi może odczuwać zdenerwowanie, zmęczenie, osłabienie, nerwowość, napięcie, bóle kostno-stawowe i szereg innych objawów. Jeśli dotrze do nas fala uderzeniowa z wybuchu supernowej Betelgezy, to tych fal będzie znacznie więcej. Ja jednak w żadne „końce świata” nie wierzę i jestem dobrej myśli.

Część znanych na świecie jasnowidzów mówiło o czasach, gdy na niebie będą świeciły dwa Słońca. Ich przepowiednie mówią o tym, że świat się znacząco zmieni na lepsze, gdy pojawi się drugie Słońce. O tym mówili też Majowie i inne starożytne ludy. Znany film SF „Odyseja kosmiczna 2010” również mówi o takim wydarzeniu, tylko jako drugie Słońce typuje planetę Jowisz. A wiadomo, że twórcy znanych filmów starają się przekazać nam, często metaforycznie, jakieś treści. Oczywiście, to tylko teorie, hipotezy i dumania, choć fajnie byłoby oglądać dwa Słońca, spoglądając w pogodne, letnie niebo.

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir
Czy wiesz, że tylko jedna na 4000 osób odwiedzających moją stronę wspiera jej istnienie finansowo, poprzez darowiznę? Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę, jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz ciężki i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

Na konto bankowe:

Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

10 myśli w temacie “NASTĄPIŁ POTĘŻNY WYBUCH GWIAZDY BETELGEZA?! „ZOBACZYSZ 2 SŁOŃCA NA NIEBIE”

 1. Idź jeśli chcesz wiedzieć,
  Co jest za tymi wzgórzami,
  Biegnij jeśli chcesz złapać,
  To co na Ciebie czeka,
  Przejdź przez kolejne drzwi,
  Na kolejnym piętrze,
  Naucz się przechodzić w poprzek,
  Jeśli chcesz przejść dalej.

  Szukaj zagubionego ogniwa,
  Między marzeniami,
  A rzeczywistością,
  Znajdź je, ono jest kluczem.

  Odepchnij wczoraj,
  Zapomnij o jutrze,
  Jedyny czas jest teraz,
  To co posiadamy, posiadamy dzisiaj.

  Jeden naród-generacja,
  Łącząca ludzi w zbiorowy umysł.

  Formowanie się-odrodzenie
  Świat jest w Twoich rękach, nie pozwól mu się wymknąć.

  Proś, a dostaniesz,
  Poczekaj, a zobaczysz,
  Życie to coś więcej niż myślimy,
  I dużo więcej niż nam mówią.

  Tak, my będziemy wierzyć,
  Że to nie ma końca,
  To co raz zaczęliśmy,
  Będzie trwało i trwało.

  Sprzymierz się z najlepszymi,
  Ufaj opatrzności,
  Będzie sprzyjała,
  Twoim przedsięwzięciom

  Odepchnij wczoraj,
  Zapomnij o jutrze,
  Jedyny czas jest teraz,
  To co posiadamy, posiadamy dzisiaj.

  Jeden naród-generacja,
  Łącząca ludzi w zbiorowy umysł.

  Formowanie się-odrodzenie
  Świat jest w Twoich rękach, nie pozwól mu się wymknąć.

 2. No może aż takiego teatru nie będzie.. :(( Szkoda ;( Chyba, że Wikipedia się myli.. :]] „Astronomowie przewidują, że gwiazda ta, znajdująca się przy końcu swojej ewolucji, w stosunkowo niedalekiej przyszłości wybuchnie jako supernowa[14]. Ocenia się, że nastąpi to w czasie krótszym niż 100 tysięcy lat; będzie to najbliższa supernowa w historii, około 19 razy bliższa niż supernowa Keplera[4]. Osiągnie wówczas jasność, która może przekroczyć jasność Księżyca w pełni (będzie widoczna w dzień), jednak nie zagrozi życiu na Ziemi[4][9]. Pozostanie po niej gwiazda neutronowa o masie około 1,5 M☉[4].”

 3. Kiedyś jako dzieciak interesowałem się astronomią. Mając zaledwie dziesięć lat kupiłem sobie książkę ,, Wszechświat i jego zagadki”. Starą ale jarą. Dowiedziałem się z niej, co to są gwiazdy, planety, komety.

  Potem marzenie o studiowaniu astronomii prysło jak bańka mydlana. Trafił mi się wyjazd za granicę. Podjąłem tam pracę na czarno, a potem zalegalizowałem pobyt. I zacząłem studia. Astronomia poszła w odstawkę.

  Dopiero teraz mam nieco czasu, aby pogłębić moją wiedzę z dziedziny m.in. astronomii.

  Twój tekst Jarek wywarł na mnie taki wpływ, że ciągoty młodzieńcze wróciły.

  Betelgeza jest zaiste olbrzymią gwiazdą, ale od nas bardzo oddaloną. Mimo tego jej wybuch jako supernowej może być ciekawym zjawiskiem astronomicznym.

  Takie olbrzymy bywają. Arktura, Vega, Antares i wiele więcej jest gwiazd jaśniejszych i większych od naszego poczciwego Słońca.

  Słońce też ponoć za pięć miliardów wybuchnie.

  Obawiam się, że my ludzie, my Ziemianie nie zobaczymy już tego wybuchu. Wątpię aby cywilizacja ludzka przetrwała następne pięć miliardów lat.

  Zwłaszcza, że już dziś mamy tyle ładunków nuklearnych, że możemy nimi zniszczyć Ziemię nie raz, a le jak sądzę ze sto razy.

  Były czasy, gdy Słońce było bogiem. Bogiem Ra.

  Prawdę mówiąc, to nawet węgiel jest skoncentrowaną energią słoneczną. Podobnie ropa naftowa i zapewne spora część gazu.

  Elektrownie atomowe rozbijające uran na mniejsze kawałki też są produktami pochodzącymi z rozpadu innym olbrzymich gwiazd.

  Dopiero synteza termojądrowa może sprawić, że zostaniemy naśladowcami Słońca i wszystkich gwiazd.

  A zatem nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać, aż światło wybuchu Betelgezy dotrze i na nasze ziemskie podwórko.

 4. A ja mam takie pytanie skoro batelgeza sie kręci i gdzies leci, a ziemia sie kręci i leci i to wszystko z zawrotnymi prędkościami , to skad wiadomo ze taki promień trafi ziemie (nawet jesli jest szeroki jak cały masz układa sl) i jak sie zmieniła odleglosc batel – ziemia w ciagu tego czasu?

 5. Z naszym Słońcem dzieją się dziwne rzeczy. Stare zapiski mówią o „trzech dniach ciemności”, mówią o „gwiazdach spadających na Ziemię”. Myślę, że w tych zapiskach jest tyle samo prawdy co legendy i takie zjawiska zachodzą cyklicznie. Sam Jarku pisałeś o „energii słonecznej, która wpływa na przebudzenie ludzkości” i wychodzi na to, że NAJZWYCZAJNIEJ w świecie ludzie zobaczą na własne oczy rzeczy jakie im się nie śniły. Nie musi to być koniecznie nasza generacja, ale…

 6. zapomniales ,ze czas ulega zakrzywieniu i nie 650 lat bedzie sie zblizac skutek wybuchu ale byc moze 150 lat swiatlo ulega zakrzywieniu pod wplywem grawitacji.

 7. Najśmieszniejsze, jak w jednym z pierwszych komentarzy czytamy o zwątpieniu aby „cywilizacja ludzka” przetrwała jeszcze 5 mld lat jakie pozostało do wybuchu naszego Słońca.
  Ta „cywilizacja ludzka” istnieje zaledwie ułamek czasu wobec wieku kosmosu, a zobaczmy co zrobiliśmy z naszym życiem i planetą na której dane nam zostało żyć. Jesteśmy już prawie na końcu naszej historii.
  Trzeba więc niezłej komicznej wyobraźni, by przy naszej pazerności, destrukcyjności i nieodpowiedzialności mierzyć się z (!) pięcioma miliardami lat.

 8. Dewastacja planety, zasad moralnych to jest to co ludzkosc zrobila z ta planeta, jest tylko jeden problem z patrzeniem globalnym, ten plankton ludzki zwany elita, ktory tu jest i zyje, niestety tu i teraz i kreuje rzeczywistosc po swojemu i patrzenie globalne czy w skali czasu tego nie zmieni, zyjemy tu i teraz.

 9. Innym problemem sa zasady duchowe stworzone przez kreatorow tego swiata, ich nie interesuje nasze spojrzenie na to co sie dzieje na swiecie, ludzka moralnosc, to ze jestesmy pylkiem we wszechswiecie, licza sie zasady, nawet jesli nie znasz zasad to jest to twoj problem i nie ma rekompensaty. Podstawowym przekretem na ludziach jest zwiazanie zasadami duchowymi, konformizmem i pieczatkami. To powoduje, ze ludzie nie tylko nie sa wolni, ale sa pionkami i zombie. Na zdrowy rozum, to co pisze np taki Kefir to powinien byc standard, dziennik blogowy kazdego minimum swiadomego obywatela na tej ziemi, wiekszosc co Kefir tu pisze to sa rzeczy oczywiste, ale strach i wycofanie ludzi powoduje, ze takie blogi urastaja do rangi dosyc niszowej alternatywy.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.