GDZIE PODZIAŁA SIĘ TWOJA WOLNOŚĆ? „CAŁA ZIEMIA JEST W ICH RĘKACH”

Zniewolenie, niewola, uwolnienie, wolność.. Tyle się teraz o tym mówi. Ba! Mówi się teraz o tym tak dużo, że gdzieś tam po drodze znikają nam rzeczy naprawdę ważne. Czy wolność to jakieś enigmatyczne uduchowienie czy wręcz przebudzenie? Czy wolność to utrzymywanie swych wibracji wysoko, jak głosi jedna z popularnych duchowych teorii? Czy nasze myśli na pewno tworzą rzeczywistość, i nawet gdy wszędzie będą latać głowice nuklearne, będzie tak fajnie, duchowo i „słodko-pierdząco”? A co z czynnikami zewnętrznymi?

W takim razie co o takiej wolności ma powiedzieć mieszkanka Syrii, która musi walczyć z państwem islamskim w szeregach kurdyjskich siłach kobiecych YPJ by przeżyć? Śledzę codziennie przebieg tej wojny angażującej kilkadziesiąt krajów, którą nasi potomni nazwą trzecią wojną światową. A przykład mniej ekstremalny? Co o takiej duchowej wolności może powiedzieć pracownik polskiej fabryki, który wraca do domu o 18 i nie ma czasu i sił na „takie pierdoły”?

Wolność to czas i pieniądz

Czy wolność to dorosłość, i tym samym prawa obywatelskie jak i możliwość kupna na legalu papierosów i alkoholu? Co z Twoim czasem? Czas jest najważniejszą wartością bo nie można go kupić, wydłużyć, wygenerować. Doba króla i doba poddanego są dokładnie takie same. Czy człowiek który wychodzi z domu o 6 a wraca o 19, by utrzymać rodzinę, jest naprawdę dorosłym, odpowiedzialnym i wolnym człowiekiem? Czy na tym ma polegać to „życie realne w społeczeństwie”?

Człowiek wolny to człowiek który ma dwie wartości: pieniądze i CZAS. Oprócz wojny o pieniądz, toczy się wojna o czas. Oprócz nacisków na rządy by poluzowały neoliberalny system, i nacisków na pracodawców by płacili godnie, są też naciski na to, by więcej czasu było do naszej dyspozycji. Podczas gdy w Polsce pracuje się od bladego świtu do wieczora, w krajach cywilizowanych mówi się o czterodniowym tygodniu pracy i o sześciogodzinnym dniu pracy.

U nas jest mentalność balcerowiczowskiego „homo economicus” i wylewa się pomyje na tych, którzy nie są wysoko wynagradzanymi programistami w IT, a w krajach cywilizowanych rozważa się wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Żyjemy wciąż w realiach „ukrytego obozu pracy”. Zlikwidowano widoczne łańcuchy, jest też dużo mniej batów. Ale niewolnictwo wciąż trwa w najlepsze, tylko teraz jest inaczej nazywane.

Wolność od społeczeństwa i autorytetów

Czy dorosłość to na pewno dojrzałość, odpowiedzialność i wolność? A może to tylko zaprogramowanie na podstawowy program społeczny, na bycie bio-robotem? Czyli na pracę, rozmnażanie i posłuszeństwo społeczeństwu, rodzinie, otoczeniu, ideologiom, religiom, politykom? Nie słuchasz się już rodziców, dumny brodaczu czy dumna hispterko, ale zadaj sobie pytanie, kto przejął symbolicznie ich rolę? Kto rozkazuje Ci, jak masz myśleć, kogo nie lubić i kogo wielbić? Ideolog, kapłan, polityk, ekspert, celebryta?

Mówi się, że wolność to rządy tej lub innej partii politycznej. Każda partia (PiS czy PO) definiuje wolność inaczej. Każda inaczej definiuje najróżniejsze pojęcia. Normalność? Demokracja? Faszysta? Socjalista? Te pojęcia są niezwykle plastyczne. Każda epoka, każdy naród, każda opcja polityczna i w końcu każdy z nas z osobna inaczej je definiuje. Ale tylko Ci, którzy mają władzę nad słowem, narzucają ich znaczenie innym i tym samym pełnią rząd dusz.

To słowa są potęgą każdej elity, ponieważ są nośnikami wiedzy i określają całą naszą codzienność. Kto ma władzę nad słowami, ten dyktuje innym co jest dobre a co złe. Co jest „normą społeczną„, a co jest „zachowaniem aspołecznym”. Co jest „totalitarnym faszyzmem” czy „wstrętnym socjalizmem”, i w konsekwencji czego można nie lubić. Znaczenie słów zmienia się w zależności od tego, kto ma władzę nad słowami i kto dyktuje swoją wersję.

To, co dziś jest normalnością, i co z pełnym oburzeniem bronimy, jutro czy za 100 lat może być uosobieniem najgorszych możliwych wzorców. Czy też uosobieniem „dawnych, niewolniczych czasów„, przed którymi nasi potomni będą ostrzegali dzieci i wnuki. Toczy się globalna wojna o słowo. Słowa tworzą mapy rzeczywistości, a mapy te tworzą wspomnianą wyżej codzienność. Mapy rzeczywistości to oczywiście ideologie, religie i tym podobne. Mapa rzeczywistości to także ekonomia, która nie jest nauką ścisłą, ale bardziej sztuczką iluzjonistów czy manipulacją.

To tak naprawdę słowa, poprzez mapy rzeczywistości, narzucają nam niewolnictwo, które jest najpierw w naszych głowach, a potem się materializuje. Więc człowiek wolny to człowiek, który zna prawdziwe znaczenie słów, i wie, że to znaczenie się zmienia, jest relatywne i wielowymiarowe. Człowiek wolny to człowiek, który zna potęgę wiedzy, jaką niesie słowo. Z kolei wolny kraj to kraj posiadający taką elitę, która nie manipuluje słowem w celu wyzysku, cenzury i prześladowań.

Wolność od nadmiernych pragnień

Nie istnieje taki rząd, taki kompleks militarno-przemysłowy, taki system ekonomiczny i mass medialny, który mógłby sprowadzić nas do poziomu zabawek i robotów równie skutecznie, co dyktatura biologii i otoczenia.
~F.M. Esfandiary

A co z wolnością od.. siebie samego? Prawdą jest to, że zasługujemy na to, co najlepsze od życia. A więc na bogactwo lub chociaż pełen komfort finansowy, na miłość, seks, wiedzę, rozrywkę, i wszystko inne co dobre. Ale z drugiej strony, ważna jest też wolność od nadmiernych pragnień. Więc miliarder Osho, posiadający 100 luksusowych wozów Rolls Royce, ma trochę racji z tą „dyktaturą ego” i nadmiernymi pragnieniami.

Ego jest takim systemem wewnątrz nas, któremu wciąż mało. Gdy kupuje się samochód lub inną rzecz, to czuje się przez miesiąc, dwa silną ekscytacje pochodzącą z ego. Po roku samochód staje się kolejnym elementem szarej, nudnej codzienności. Zaś po trzech latach wciąż sprawny wóz, który może jeździć jeszcze co najmniej 5 lat, zaczyna nam zwyczajnie ciążyć. Chcemy kupić nowe, najczęściej na kolejny kredyt.

To dzięki tej właściwości ego korporacje produkują smartfon, który psuje się po roku lub po dwóch. Bo my i tak chcemy nowy. Ważna jest też kwestia tego wewnętrznego monologu. Pochodzi on z ego i składa się albo z coraz to nowych i nowych pragnień, albo z cierpienia, że tych pragnień nie możemy zrealizować.

O tych bardzo ważnych zagadnieniach poczytasz też w poniższych wpisach – serdecznie zapraszam:
Przebudzenie ludzkości weszło w krytyczną fazę
Czy Twoje życie na pewno należy do Ciebie? Zniewolenie ludzkości jest najwyższe w historii!
Dlaczego w Polsce trwa bieda i wieczne „nie da się”? Bezcenna i smutna lekcja o życiu
Uważasz, że jesteś wolny?! A masz odwagę zadać sobie kilka uczciwych pytań?
Perspektywy ziemskiej cywilizacji: szokujący eksperyment Calhouna
Czy żyjesz w świecie mrzonek? Życie weryfikuje każdą iluzję!

Autor: Jarek Kefir ©

jarek kefir

Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę, jak i docierać z demaskacjami i z ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi, wpływając na zwiększanie świadomości. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz i jeśli wnoszą do Twojego życia coś cennego. Niezależne media nie mają dochodów z prenumerat i nie są sponsorowane przez koncerny. Radzę sobie sam. Byt wolnych mediów jest teraz trudny i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

 • Na konto bankowe:

  Dla: Jarosław Adam
  Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
  Tytułem: Darowizna

  Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
  Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
  IBAN: PL16102047950000910201396282

 • Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

17 myśli w temacie “GDZIE PODZIAŁA SIĘ TWOJA WOLNOŚĆ? „CAŁA ZIEMIA JEST W ICH RĘKACH”

 1. „Myśl za siebie
  Zakwestionuj system władzy
  Całą historię ludzkości, nasz gatunek stawiał czoła przerażającemu i terroryzującemu faktowi, że tak naprawdę nie wiemy kim jesteśmy i gdzie zmierzamy w tym oceanie chaosu, to właśnie system władzy – polityka, religia, system edukacji – próbuje dać nam poczucie komfortu poprzez narzucenie nam ich porządku, zasad, przepisów, informacji – formując nasze umysły – tak byśmy postrzegali rzeczywistość tak jak oni ją widzą. Aby myśleć za siebie, zakwestionuj system władzy i naucz się jak wejść w stan wrażliwy na nowe poglądy, chaotyczny, zmieszany, podatny na własne wnioski.
  Myśl za siebie
  Zakwestionuj system władzy” – Timothy Leary

 2. „Osho i 93 samochody Rolls Royce

  „Ludzie są bardzo zainteresowani twoimi Rolls Royce’ami. Co chcesz tym udowodnić, tymi licznymi samochodami i tym całym luksusem, który Ciebie otacza?

  Dlaczego ludzie się tym zajmują? Oni bez wątpienia tego potrzebują; a zatem będzie tutaj jeszcze więcej Rolls Royców. Dopóki nie przestaną pytać mnie o nie, coraz więcej Rolls Royców będzie przybywać. Teraz to nawet można ujmować jako wyzwanie: dzień w którym nikt nie spyta mnie o Rolls Roycy nie nadejdzie. Ludzkie zainteresowanie Rolls Roycami pokazuje ich umysł. Nie są zainteresowani tym co tutaj się dzieje. Nie pytają o medytację, nie pytają o sannyas, nie pytają o życie ludzi, o miłość, o śmiech, który dzieje się na pustyni. Oni tylko pytają o Rolls Roycy. A to oznacza, że dotknąłem jakiegoś czułego punktu. I będę przyciskał w niego dopóki nie przestaną pytać. Nie jestem czcicielem ubóstwa. Tego dowodzą Rolls Roycy. Poważam bogactwo. Nikt przede mną nie miał odwagi tego powiedzieć. Papież nie może powiedzieć, że respektuje bogactwo, chociaż sam jest najbogatszym człowiekiem na ziemi. Nie jestem hipokrytą. Jestem najuboższym człowiekiem na ziemi. Nie mam przy sobie ani jednego centa. Ale pragnę pokazać tym ludziom, co przyciąga ich umysł. Gdyby nie było tutaj Rolls Royców, możliwe, że nie byłoby nic dla całego świata wartego zapytania o mnie, o ciebie, o medytację, o inicjację w sannyas, o miłość, o cokolwiek.

  To właśnie dla tych idiotów trzymam te wszystkie Rolls Royce, ponieważ nie mogą oderwać od nich oczu. I tym sposobem mogę wlewać inne rzeczy do ich umysłów. Bez tych Rolls Royców nie zadali by żadnego pytania. Rolls Roycy robią więc to, co do nich należy. Każdy idiota świata jest nimi zainteresowany. I chcę by z jakiegoś powodu byli zainteresowani czymkolwiek w Rajneeshpuram. Wtedy możemy prowadzić inne sprawy. Powiedz więc tym ludziom, ktokolwiek pyta, że „te Rolls Royce są dla was idioci. W przeciwnym razie nie bylibyście niczym zainteresowani.” Gdy zaprzestaną pytać o Rolls Roycy, będę musiał pomyśleć o czymś innym, może o rakiecie, która poleci na księżyc…będę musiał o czymś pomyśleć.

  Otrzymałem list od biskupa z Wasco County, który przez prawie pięć lat potępiał mnie za Rolls Roycy. W każde niedzielne kazanie nie głosił Jezusa Chrystusa, ale głosił mnie i moje Rolls Roycy. Dzień, w którym odjeżdżałem napisał do mnie list, „teraz, gdy odjeżdżasz, byłoby miłe z twojej strony, gdybyś mógł przeznaczyć jednego Rolls Royca dla tego kościoła”. To pokazało prawdę o tym człowieku…Poinformowałem go, „Chciałbyś wszystkie 93 czy tylko jeden?” I przyszedł list, „jeśli przeznaczyłbyś wszystkie 93, to byłaby właściwa rzecz. Jesteś naprawdę wspaniały. Przepraszam, że potępiałem cię przez pięć lat. Jesteś człowiekiem, którego należy czcić”. To jest bardzo dziwny świat jeśli rozumiesz ludzi: cokolwiek mówią, pokazują więcej o samych sobie, niż o osobach o których się wypowiadają.”

 3. Nie tylko słowa ale i symbole, obrazy serwowane nam codziennie przez manipulatorów kształtują nasze umysły i wpływają na to jak postrzegamy wolność. Czym jest wolność w stosunku do niezależności, która jest tak promowana. Czy ta druga to wyłącznie iluzją? Czy nie wiedząc nic bylibyśmy wolni czy bardziej wiedząc wszystko?

 4. strząsające to zdjęcie z papugą. Jeśli się oparła o szybkę, to spoko, ale jeśli tuli się do plakatu to serce rozwala.

  1. Poczułam się,jak ta papuga…marzę o zwyczajnym świecie ,do którego nie mam dostepu, jaki mam w pamięci, jaki przepadł na zawsze. Jestem trochę outsiderem w moim otoczeniu, telewizora nie mam, komórkę często gdzięs zostawiam,gier komputerowych nie lubię,zmywarka mi nie jest potrzebna,nie lubię pracowac od rana do świtu, bo nie zalezy mi na duzych pieniądzach…marzę o czasie, kiedy będę mogła sama sobie chodowac, uprawiać, zbierac, zyc z pracy moich rąk, nie martwic się rachunkami…he he , nawet kredytów juz nie mam ! – czy to mnie zawróci do ,,normalności” i wolności, czy tylko pozbawi środków do życia? 😉

 5. bez uwrazliwienia w dziecinstwie homo-tabletus pozostaje biorobotem. dzieci nie czytaja juz Malego Ksiecia, Puchatka czy Muminkow; Jacka Londona & co. pokolenie uzaleznione od ikonek na na barwnym ekranie.
  elity doliny krzemowej posylaja dzieci do tych szkol
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_Rudolfa_Steinera
  jest tam zakaz wnoszenia patefonow dotykowych. w interesujacym wywiadzie
  https://kenfm.de/manfred-spitzer/
  facet opowiada o dewastacji mozgow u malolatow, ktorych interakcja ze swiatem odbywa sie poprzez owe gadzety. dzieci te nie potrafia poprawnie trzymac nozyczek, kartki papieru, motyla… ich swiat zredukowany jest do palca wskazujacego i kciuka. opisuje dzieciaka, ktory dostal ataku histerii w sklepie zoologicznym bo rybka za szyba nie chciala sie powiekszyc jak na ekranie. illuminacka pirmida to odwzorowuje. waska elita i podstawa piramidy zlozona z cyber-proli. zanik kultury opartej o wrazliwosc wobec przyrody. w pewnym wieku jasnym staje sie, ze mijsjonowanie na sile nie ma sensu. w zasadzie wiekszosc chyba chce funkcjonowac w tym trybie zlozonym z nieswoich mysli, prostych rozrywek i awantur okolowyborczych, sportu masowego i zawisci o passata B5 1.9 TDI. warto znalesc wlasna droge w swiecie, ktory daje tak wiele mozliwosci. moznaby by rzec, ze to nieladnie eksploatowac bliznich ale oni nie dorosli do innej formy egzystencji….

  1. Biedna papuga,taka samotna.Myślę,że wiele osób na ziemi czuje się tak,jak ta papużka.Każdy a jakąś swoją klatkę w której został zamknięty albo,co gorsza,zamyka się sam.

 6. Czy człowiek który wychodzi z domu o 6 a wraca o 19, by utrzymać rodzinę, jest naprawdę dorosłym, odpowiedzialnym i wolnym człowiekiem? Czy na tym ma polegać to „życie realne w społeczeństwie”?
  Dorosłym jest, bo ukończył 18 lat, odpowiedzialnym być musi, wolnym – na pewno nie.

 7. Dzień Dobry Jarku

  pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam
  możesz to zwalić na moje ADHD
  trzymam kciuki za Ciebie, Twoją stronę
  i życze samych sukcesów

  Jakub Sałacki

 8. „Człowiek wolny to człowiek który ma dwie wartości: pieniądze i CZAS.”

  A skad wolny człowiek ma pieniadze?

 9. Myślę, że człowiek wolny to człowiek, który zna swoją prawdziwą tożsamość. Taki człowiek jest wolny od wszystkiego i niesterowalny przez nikogo. I właśnie ta tożsamość została przed ludzkością ukryta.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.