Felietony i artykuły autorskie

KRAINA STEREOTYPÓW: CZEMU ZAKUPY KOBIET TRWAJĄ TAK DŁUGO?

Bardzo luźny temat, poruszający raczej swobodnie jakieś ważniejsze zagadnienia. 😉 Wielu mężczyzn narzeka na to, że kobiety robią zakupy dużo dłużej, niż oni. Ten sam market lub to samo targowisko. Ten sam zestaw zakupów. Ta sama pora dnia. Ale o ile mężczyzna kupuje dane produkty np w 15 minut, to kobiecie zajmuje to 45 minut lub więcej.

Z czego ta magiczna różnica czasu sę bierze? Czyżby kobiety były tak niesamowite, że aż zaginają continuum czasoprzestrzenne? 😀 Jest to związane, a jakże, z naszymi zaszłościami ewolucyjnymi. Wiele tych ewolucyjnych zaszłości, kojarzonych z czasami jaskiniowymi, czy wręcz z jeszcze drapieżniejszym światem zwierzęcym, zderza się dziś z całkowicie nowym systemem. Bowiem chcemy w końcu być ludźmi, chcemy w końcu zacząć sięgać gwiazd.

Przez tysiące lat obie płcie inaczej zdobywały żywność dla swoich rodzin i dla mieszkańców wioski.

 1. Strategia kobieca to zbieractwo. A więc ten, ten i jeszcze tamten rejon do odwiedzenia. Tu trzeba uważnie się rozglądać za jagodami. Podczas ich zbierania można popatrzeć w niebo czy kontenplować. Na sąsiednim rejonie są fajne owoce, może już dojrzały na tamtym krzaku. A może iść na zupełnie inny, nieco oddalony rejon? Koleżanka z plemienia mówiła, że tam można nazbierać grzybów.
  .
 2. Strategia męska to myślistwo. Pójść szybko i zwinnie w konkretny rejon lasu, łąki lub sawanny. Jak najszybciej wypatrzyć stado zwierząt. Zaczaić się na konkretną sztukę. Oddać precyzyjny strzał z łuku, potem kolejny i kolejny, by dobić zwierzę. Następnie jak najszybciej udać się z upolowaną zdobyczą do wioski, by mięso się nie zepsuło i by nie zleciały się drapieżniki, zwabione zapachem krwi. Więc dlatego mężczyzna robi zakupy szybko, zaś długie zakupy są dla niego… stresujące! 😀

Owszem, nie ma już pędzących pomiędzy sklepowymi alejkami drapieżników. Ale pewne wzorce w psychice, wywodżące się z ewolucji, są bardzo silne. Technika się zmienia, ideologie i religie się zmieniają, normy społeczne się zmieniają. Ale to, co jest w tzw „pamięci ewolucyjnej”, i co jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, zmienia się najwolniej. Ale zmienia się, i nowe generacje mają już inne reakcje, inne modele relacji i tak dalej.

Podobne konflikty są podczas sprzątania. Jak chłop nie sprząta, to źle, bo patriarchalna męska szowinistyczna świnia, bo nie pomaga kobiecie. A jak sprząta, to też źle. Dlaczego? Bo gdy mężczyzna odkurzy, umyje podłogę, zetrze kurze i tak dalej, to… No właśnie. To wtedy czujne kobiece oko wychwyci te dwa centymetry kwadratowe, na których jest kurz, a którego wąskie pole widzenia mężczyzny przeoczyło.

Tu też są zaszłości ewolucyjne. Męskie pole widzenia zorientowane jest na precyzyjne namierzenie i upolowanie zwierzyny, więc mężczyzna patrzy bardziej na wprost, a kobieta na boki. Więc mężczyzna nie ujrzy tylu szczegółów i szczególików, co kobieta. „No jak Ty sprzątasz! Sama musze wszystko robć!” I masz Ci los. 😉

To są oczywiście stereotypy, stereotypy i jeszcze raz stereotypy. Pamiętajmy jednakże każdy z nas ma część męską jak i cżęść żeńską w swojej psychice. I kobieta i mężczyzna.

Autor: Jarek Kefir ©

jarek kefir

Moja strona jest niezależna od wielkich koncernów, od ideologii i od polityków. Utrzymuję ją z reklam i z Waszych dobrowolnych darowizn. Dzięki temu mogę docierać z demaskacjami i z ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi, wpływając na zwiększanie świadomości. Nie ma u mnie przymusowych abonamentów i opłat za treści. Dzięki temu mogę zachować niezależność i dostarczać Ci wartościowych i prawdziwych informacji, które są cenzurowane i trudno dostępne. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz i jeśli wnoszą do Twojego życia coś cennego. Byt niezależnych mediów jest teraz trudny i od Waszej dobrej woli zależy ich istnienie:

 • Na konto bankowe:

  Dla: Jarosław Adam
  Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
  Tytułem: Darowizna

  Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
  Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
  IBAN: PL16102047950000910201396282

 • Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

4 odpowiedzi »

 1. Jestem kobietą. Nienawidzę zakupów, jestem chora, zarówno jeśli chodzi o zakupt spożywcze jak i ubraniowe. Co jest ze mną nie tak? :-p

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.