CZY TEORIE SPISKOWE i SZUKANIE PRAWDY DAŁY CI COŚ DOBREGO?

Teorie spiskowe z wydruków o Strefie 51 w niszowych pismach, i ze strasznych i przerażających „dziwadeł” pisywanych od około 2008-2009 roku na kilkunastu polskich blogach, przeszły ogromne przeobrażenia. Wtedy było to zaledwie kilkaset artykułów miesięcznie, a pod nimi łącznie kilkanaście tysięcy jeszcze bardziej przerażających komentarzy. Komentarzy o końcach świata, o okupacji przez złowrogie siły, i tak dalej. Jeden straszniejszy od drugiego. Strach się bać! Dziś są to tysiące profesjonalnych stron, serwisów, czy kanałów na YouTube. Teorie te weszły do pop-kultury, do internetowego slangu, jak i nawet do debaty publicznej. Zmieniły one świat i nadal zmieniają.

Chciałbym zadać Ci kilka pytań.

Przez wiele lat funkcjonowania debaty publicznej jak i wolnych mediów zostałeś zapoznany z najróżniejszymi możliwymi doktrynami, koncepcjami, metodami, teoriami. Zarówno tymi politycznymi, jak i ideowymi czy duchowymi.

Poznałeś zarówno te idee, które wydają się być racjonalne, jak i te, które są najbardziej szalone, które powstały na bazie najpierwotniejszych ludzkich kompleksów, lęków i przede wszystkim, na bazie ignorancji i niewiedzy.

Poznałeś wersje oficjalne, a więc te „naukowe”, rządowe i lewicowe, które nie doprowadziły świata do zbyt dobrego stanu. Poznałeś także wersje alternatywne, włączając w to najbardziej kosmiczne i odjechane teorie spiskowe. Taki był zamysł i taki był plan. Sam do niego przystąpiłeś podług własnej woli.

Oczywiste jest to, że nie każda teoria spiskowa jest prawdą. Że niektóre teorie spiskowe są tylko częściowo prawdziwe. Że wiele z nich to twory ludzi chorych psychicznie. Lub nawet, że część tych debilnych teorii jest tworzona przez samych rządzących, by ośmieszyć tych, kórzy zwracają uwagę na ważne, społeczne problemy.

W drugą stronę ta zasada również działa. Nie każde „branie pod lupę” różnych działań rządów, koncernów, czy działań innych wpływowych grup, jest teorią spiskową. Sam termin „teoria spiskowa”, czyli po angielsku „conspiracy theory”, został wymyślony przez CIA po tajemniczej i do dziś niewyjaśnionej śmierci prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Termin ten wyślono w celu ośmieszenia jak i zamknięcia dyskusji na dany temat. Wystarczyło rzucić półgębkiem jedno z takich słów – „teoria spiskowa”, „pseudonauka”, „new age”, „populizm”, „PiSowskie brednie”, „socjalistyczna postawa roszczeniowa”, „prawicowa aberracja”, „faszyzm”, „lewactwo” itp itd. Jest ich wiele.

Ważne jest to, że jest to „słowo-klucz”, często kończące niewygodną dyskusję lub poważnie wpływające na jej przebieg. Tak naprawdę margines „normalności” jest wąski i zawęża się coraz bardziej. Na przykład w Polsce histerycznie mówi się o faszystach i koniecznej walce z nimi. Ale z drugiej strony, lewicowcy od Zandberga (Razem) i od Ikonowicza (RSS) są tolerowani przez „platformiano-nowoczesne” elity tylko z konieczności i z wyraźnym obrzydzeniem.

Nie będę jednak w tym artykule dociekać, co jest normalnością, jaka ideologia jest prawdziwa, jak i jaka ścieżka duchowa oddaje prawdę. Bo na te pytania odpowiedzi nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Nie będę też w tym artykule rozsądzał, która teoria spiskowa jest prawdziwa, ani co jest „tylko” teorią spiskową, a więc domysłem, a co jest rzeczywistym przekętem.

Odpowiedz sobie na pewne pytania, człowieku.

Czy zatrzymałeś się na jakimś etapie, a jeśli tak, to na jakim? W co wierzysz? Z jakiej „wierności” nie byłbyś w stanie zrezygnować? Jeśli tak, to dlaczego? Na jakich podstawach? Czy są twarde podstawy ku temu, by na danym etapie tkwić i by dane „wierności” wyznawać?

Czy pozwoliło Ci to być człowiekiem, a nie pół-zwierzęciem, jak zdecydowana większość?

Czy sprawiło to, że wyluzowałeś, przestałeś wyznawać doktryny stworzone przez innych (przez wilków dla owiec), i zacząłeś myśleć samodzielnie?

Bo kto ma rację, a jeśli ma, to dlaczego? Na jakich podstawach? Jakie są racjonalne przesłanki by mu uwierzyć? Jaka religia jest prawdziwa? Jaki mistrz duchowy ma rację? I najważniejsze: dlaczego racji nie ma… przeciwnik danego poglądu? On też istnieje w debacie publicznej, też głosi swoje poglądy, i też uważa, że to on ma rację.

Czy przestałeś się już bać, czy boisz się jeszcze bardziej, co tam „oni” kombinują? A może obezwładnia Cię paraliżujący strach przed zagrożeniami, które są już dosłownie wszędzie?

Czy sprawiło to, że poznałeś prawdę, lub zbliżyłeś się do twardego rdzenia prawdy? Jeśli tak, to gratuluję – bo nie jest nas zbyt wielu. Jeśli nie, to Twoja chęć jej poznania będzie jak magnes, który prędzej czy później Ciebie do niej przyciągnie.

Od początku ery cyfrowo-informacyjnej przepaść między poszczególnymi grupami społeczeństwa zrobiła się większa, niż znana w 2000 roku przepaść między wszystkimi ludźmi a małpami. Dystans ten będzie się powiększał dalej. Okaż im miłosierdzie, bo nie wiedzą, co czynią. Nie chodź z głową zbyt podniesioną ku górze, bo pycha kroczy przed upadkiem. Kiedyś Ty byłeś taki, jak oni. Kiedyś oni będą tacy, jak Ty.

Skuteczność jest miarą prawdy, jak mawiają. Czy to, przeczytałeś, czy to, co przeżyłeś, było „skuteczne” dla Ciebie i ludzi w Twoim otoczeniu? Czy wniosło choć iskrę nadziei, dobra, oprócz fali strachu? Mam nadzieję, że tak, że podróż po tym „niewesołym miasteczku” w którą Cię zabraliśmy i której też byłeś współreżyserem, opłaciła się.

I na koniec.. 😉

Czy możliwe jest, że znowu zostaniemy.. Oczarowani tajemnicą, tak jak przed laty? Wiele alternatywnych teorii to stare opowiesci wymyślone tyle lat temu. Niektóre z nich pochodzą z amerykańskich szalonych pism konspiracyjnych i mają 20 lat lub więcej. Inne powstały np 15 lat temu już w czasach internetu i są 1000 razy odgrzewanymi kotletami. Wiążące dowody? Na wiele z tych teorii do dziś, pomimo upływu wielu lat, dowodów nie ma. Potrzebujemy nowej „opowieści założycielskiej”, nowego „mitu zbiorowego”. Nowej teorii spiskowej. Nowego „oczarowania tajemnicą”. Zgadzasz się z tym? 😉

Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.”
~Albert Einstein

teorie spiskowe

O teoriach spiskowych, konspiracji wewnątrz konspiracji i związanych z nimi szaleństwach pisałem w poniższych artykułach:

Dwie złe skrajności: ślepa wiara rządom i ślepa wiara w szalone teorie spiskowe
Realne spiski kontra dziwne teorie spiskowe
Tabu: dwie zupełnie nieznane teorie spiskowe
Elity wykorzystują niektóre teorie spiskowe
Teorie spiskowe: zakazana prawda czy objaw „niedojebania mózgowego?”

Autor: Jarek Kefir ©

Moja strona jest niezależna od wielkich koncernów, od ideologii i od polityków. Utrzymuję ją z reklam i z Waszych dobrowolnych darowizn. Nie ma u mnie przymusowych opłat za treści. Dzięki temu mogę zachować niezależność i dostarczać Ci wartościowych informacji, które są cenzurowane i trudno dostępne. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz i jeśli wnoszą do Twojego życia coś cennego:

 • Na konto bankowe:
  Dla: Jarosław Adam
  Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
  Tytułem: Darowizna
  .
 • Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
  Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
  IBAN: PL16102047950000910201396282
  .
 • Na Pay Pal: Kliknij na ten link [LINK TUTAJ]

2 myśli w temacie “CZY TEORIE SPISKOWE i SZUKANIE PRAWDY DAŁY CI COŚ DOBREGO?

 1. Ogłupianie ludzi konsumpcją wpajaną jako konieczną przy jednoczesnym ograniczaniu ich możliwości nabywania na granicy załąmania materialnego oraz strachu spowodowało całkowite zniewolenie bez użycia fizycznych elementów nacisku.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.