Huragan rozpoczął wiosnę. Klimat jest już nieprzewidywalny?

Czy wszyscy możemy już dostrzec zmiany klimatyczne?

Od kilku dni mamy meteorologiczną wiosnę. Jestem bardzo wyczulony na zmiany klimatyczne i zagadnienia ekologiczne, na bieżąco obserwuję doniesienia jak i to, co się dzieje.

Pamiętam okres od września 2015 roku do marca 2018 roku. Był to czas „pogodowej wielkiej smuty”, przynajmniej dla północy i dla centrum Polski, bo południe miało trochę lepiej. Był to okres bez lata jak i bez zimy. Pogoda była jednostajna i monotomna. Zimno, ciemno, chmury przykrywające całe niebo, siąpi deszcz, ani promyczka słońca. Temperatura w zimie plus 7, temperatura latem plus 17. Nie było ani lata, ani zimy. Ale na dobrą sprawę, złotej polskiej jesieni też nie było. Z kolei na wiosnę 2017 sprawa wyglądała tak, że klimatyczny marzec wydłużył się do czerwca, w którym nastało deszczowe lato.

Rok 2018, od marca, to suchy i gorący okres. Wiele dni było upalnych, a większość bez deszczu. Jeszcze w listopadzie niedobory hydrologiczne, czyli bardzo niski stan wód gruntowych, były spore. Nie wiem czy do dziś się one wyrównały, czy nie.

Wiosna roku 2019 została zainaugurowana przez cyklon Benet, który z początkiem marca przyniósł Europie, w tym Polsce, apokaliptyczną pogodę. A za nim przyszła następna formacja pogodowa, z wichrem, chłodem i lodowatymi porywami wiatru. Warto dodać, że cechą charakterystyczną tegorocznej pogody jest aura zmieniająca się nawet co kilkanaście minut. W mniej niż pół godziny niebo z pochmurnego może zmienić się na pogodne i słoneczne. Zaś następnie aura może zmienić się w ulewną. I tak naprzemian, groch z kapustą. Dziś 17 stopni w południe, zaś nazajutrz 5 stopni i lodowaty wiatr.

Oczywiście nie jest to jeszcze podstawą, by wyrokować, jaka będzie pogoda w 2019 roku. Ale są pewne przesłanki ku twierdzeniu, że zmiany klimatyczne w ostatnich 10 latach zachodzą w ekstremalnie szybkim tempie. I nie wiadomo, na czym się one zatrzymają i do czego doprowadzą. Wg prognoz lato ma być bardzo zmienne, tj. pogoda może zmienić się z dnia na dzień, albo wręcz w ciągu godzin.

Nie muszę mówić, co się dzieje, gdy letnie upalne powietrze nagle spotyka się z polarnymi masami z bieguna. Wtedy dochodzi do burz o apokaliptycznym wymiarze i ogromnych zniszczeń. Możliwe są zjawiska takie jak trąby powietrzne, biały szkwał, derecho. Od kilku lat zauważa się formowanie „polskiej alei tornad”. Biegnie ona od Lubuskiego po północne obszary Wielkopolski, przez środek kraju.

A Ty jak myślisz? Jaka będzie pogoda latem 2019 roku? 😉 Ponoć nawet ślepy widzi, że coś z tą pogodą jest nie tak.

Autor: JarQ

Witaj! Jeśli zależy Ci na przekazywaniu dalej niezależnych i nie ocenzurowanych informacji, możesz dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom jestem niezależny od partii, ideologii, religii, koncernów itp i mogę ujawniać Tobie to, co jest przemilczane i ukrywane. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia.

Na konto bankowe – kliknij na obrazek poniżej:

paypal_donate

Na Pay Pal – kliknij na obrazek poniżej:

paypal

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.