Felietony i artykuły autorskie

DLA TYCH KTÓRZY NIE LUBIĄ TECHNO!

Skoro przeciętny człowiek..

..W radiu słucha reklamowo-konkursowo-newsowego śmietnika, jak RMF FM czy Radio Zet
..Na co dzień słucha popu, latino lub polskiego rapu
..A w klubie słucha popu, dance lub wręcz disco polo

To czemu mówisz, że:

„A teraz kurła to wszyscy słuchają tego TECHNA, kłiii!”

Czy wiesz czym jest w ogóle muzyka techno, w tym jej najbardziej ekstremalne odmiany?

Poniżej zamieszczę dwa nagrania z najcięższą i najbardziej apokaliptyczną formą tej muzyki. Nazywana jest ona dwiema, wymiennie używanymi nazwami – schranz i hard techno:

.

.

W techno mamy stabilną, jednostajną linię rytmiczną. Jest ona niczym sinusoida. Taka linia melodyczna sprzyja odbiorowi sygnałów z podświadomości i umożliwia wprowadzenie słuchacza w trans. Techno jest więc muzyką podświadomości. I jeszcze jedna obserwacja, z dziedziny archetypów i symboliki. Techno, czyli jednostajne, powtarzalne bicie serca matki słyszane podczas życia płodowego.

Niektóre ekstremalne formy metalu i ciężkie techno umożliwiają takie wewnętrzne „wyżycie się”, po którym przychodzi spokój. Bliska mi osoba opowiadała anegdotę o słuchaczu muzyki relaksacyjnej, który po wpadnięciu w szał, znerwicowany trafił do gabinetu psychiatrii. Metal czy techno zaś, poprzez swój pierwiastek „agresji”, umożliwiają przejawienie się jej, ale wyłącznie w myślach. Dla przykładu, pisząc ten artykuł, słucham ciężkie, apokaliptyczne techno, jeszcze wcześniej słuchałem power metalu. Wpadam wtedy w stan hipnotycznego transu i euforii. Umysł zostaje zresetowany.

To tak, jak wykrzyczenie się w zaciszu swojego pokoju, gdy w mieszkaniu nie ma domowników. Agresja znajduje ujście, nikogo nie rani, a wewnętrzne ciśnienie spada. Muzyka łagodna, od klasycznej i relaksacyjnej, przez pop i latino, nie zapewnia tego pierwiastka wyżycia i wyszalenia się. Poniżej dwa nagrania z ekstremalnymi formami metalu, dzięki którym wprowadzam się w trans i resetuję umysł. Naprawdę niewielu ludzi słucha te formy metalu. Większość niestety zatrzymała się na Kill em all.

.

.

Co do samego techno i źródła, z którego pochodzi.. To jest ono tak stare, jak ludzkość. Już tysiące lat temu, w kulturach pretotemicznych, szamani i wojownicy wprowadzali się w trans bojowy za pomocą prostej muzyki wystukiwanej na bębnach. Muzyka z bębnów towarzyszła także wieczornym tańcom i zabawom, jak i rytuałom religijnym. Plemienni szamani wprowadzali się w psychodeliczny trans za pomocą muzyki z bębnów, wspomaganej tajemnymi inwokacjami, jak i zażywaniem magicznych roślin i grzybów.

Jeden człowiek wystukiwał na bębnie pierwszą linę melodyczną. Drugi miał też bęben, i wystukiwał na nim nieco inną linię. Obie te linie tworzyły dwie stabilnie przeplatające się sinusoidy. Często bywał też trzeci bęben, wtedy były więc trzy linie melodyczne – trzy sinusoidy.

Współczesne techno działa na dokładnie tej samej zasadzie. Główny bas plus perkusja – i już mamy dwie sinusoidy. Do tego dochodzą także inne linie melodyczne i rytmiczne. Różnica jest taka, że zamiast bębnów szamańskich mamy syntezator. Dzisiejsze techno nie jest więc wystukiwane na bębnach, ale jest generowane komputerowo. Syntezatory umożliwiły znacznie większą kreatywność, niż dawne instrumenty.

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir

Czy wiesz, że tylko jedna na 4000 osób odwiedzających moją stronę wspiera jej istnienie finansowo, poprzez darowiznę? Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę, jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz ciężki i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

7 odpowiedzi »

 1. Z takiego mainstreamowego metalu też można parę perełek wyłowić. Mnie się bardzo podoba Enter Sandman Metalliki. Prosty i mocny rytm, łatwy do zapamiętania riff, samemu się można nauczyć 🙂 Super wykonanie w Rosji w ’91 roku.

  • Kojarzę, progresywny rock, fajnie się słucha.
   Kiedyś, gdy jeszcze słuchałem RMF-ki, czyli jakieś 20 lat temu, to często puszczali „Kayleigh”, po tym kawałku utkwili mi w pamięci.

 2. Jesteśmy duchem związani z tym ciałem
  Chodzimy w kółko, przygwożdżeni jedną stopą
  (Ale) przywiązani, by wykraczać poza to ciało, stać się
  Duchem

  Jesteśmy wolą i cudem, mamy przypominać, pamiętać
  Jesteśmy zrodzeni z jednego oddechu, jednego słowa
  Jesteśmy wszyscy jedną iskrą, stającą się słońcem

  Dziecko, obudź się
  Dziecko, uwolnij światło
  Obudź się teraz, dziecko
  Dziecko, obudź się
  Dziecko, uwolnij światło
  Obudź się teraz, dziecko
  (Duch, duch, duch, duch)
  Związani z tym ciałem, tym przebraniem, tą maską, tym snem

  Obudź się, pamiętaj
  Jesteśmy zrodzeni z jednego oddechu, jednego słowa
  Jesteśmy wszyscy jedną iskrą, stającą się słońcem

  Duch
  Wykraczaj dalej
  Obudź się, pamiętaj
  Jesteśmy zrodzeni z jednego oddechu, jednego słowa
  Jesteśmy wszyscy jedną iskrą, oczami pełnymi zdziwienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.