UWAŻAJ! WITAMINA B3 (NIACYNA) JEST CZĘSTO FAŁSZOWANA!

Witamina B3 / PP (inaczej: niacyna) i jej fałszowanie

Witamina B3 / PP, czyli niacyna, pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Uczestniczy w przemianach energetycznych. Zapewnia dobry metabolizm węglowodanów i tłuszczy. Jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o funkcje psychiczne. Jej głęboki niedobór wywołuje chorobę zwaną pelagrą, jednak wielu ludzi ma chroniczny, przewlekły niedobór o małej skali. Nie powoduje on pelagry, jednak jego objawy są równie dotkliwe. Objawiają się głównie w sferze emocji i psychiki. Człowiek czuje się bardziej napięty, pojawiają się depresyjne myśli. Wielu autorów sugeruje, by osoby chorujące na te choroby przede wszystkim spróbowały uzupełnić zapasy niacyny, nawet w większych dawkach, niż zalecane. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać dawki niacyny w wielkości 500 mg na dobę.

Poza tym witamina B3, czyli niacyna, jest bardzo przydatna w detoksyfikacji różnych toksyn, regulacji ciśnienia krwi (obniża je) i złego cholesterolu (obniża).  W medycynie witamina B3, czyli niacyna, jest używana w leczeniu schorzeń takich jak: zmniejszaniu grubości ścian tętnicy szyjnej i w miażdżycy, pomocniczo w chorobie wieńcowej, w dyslipidemii aterogennej, w leczeniu jej niedoborów, czyli pelagry.

Fałszowanie witaminy B3 / PP czyli niacyny:

Wiele suplementów medycyny naturalnej jak i leków zawierających witaminę PP / B3 jest po prostu fałszowanych. Zacznijmy od konkretów: witamina B3 / PP występuje w różnych formach, czyli są dostępne różne chemiczne modyfikacje tej witaminy. Formą przyswajalną jest niacyna, czyli kwas nikotynowy, który powoduje umiarkowanie nieprzyjemny efekt flush. Czym jest flush? Flush to chwilowe (30 minut do jednej godziny) zaczerwienienie i mrowienie skóry, głównie w obrębie ramion, nóg, twarzy, pleców, klatki piersiowej i brzucha. Więc biorąc formę która się naprawdę przyswaja (niacyna), musimy przez ten efekt flush przejść. No trudno, takie są realia.

Jednak witamina B3 / PP występuje na rynku pod innymi formami. Forma farmaceutyczna to nikotynamid, czyli amid kwasu nikotynowego. Zobacz na poniższe obrazki, czym one się różnią:

Niacyna (kwas nikotynowy), forma przyswajalna przez organizm:

.

Nikotynamid (amid kwasu nikotynowego, forma farmaceutyczna):

I teraz: nikotynamid występuje w tych preparatach witaminy B3 / PP, które są sprzedawane w aptekach i które są zalecane przez lekarzy. Jednak jest to chemiczna modyfikacja tej witaminy. Musi ona przejść w organizmie szereg skomplikowanych przemian, by się w ogóle wchłonąć. Jeśli masz zaburzony genetycznie cykl przemian niacyny, to nikotynamid może Ci się wchłaniać dużo gorzej. Cała reszta zostaje wtedy wydalona, przy dużym, energetycznym obciążeniu dla organizmu. Ale nikotynamid występuje nie tylko w formach farmaceutycznych witaminy B3 / PP.

Nikotynamid występuje także w wielu suplementach, także produkowanych przez renomowane firmy, takie jak Swanson czy Now Foods. Należy na to zwracać szczególną uwagę, wnikliwie czytając obszar o nazwie „Skład.” Masz suplement o nazwie „Witamina B3”, lub co gorsza, o nazwie „niacyna”, i dopiero gdy czytasz skład, widzisz, że producent wpiep*rzył do niego nikotynamid.

Heksanikotynian inozytolu, czyli nieprzyswajalna forma witaminy B3 / PP

Ostatnio furorę robi heksa-nikotynian inozytolu, czyli sześć cząsteczek kwasu nikotynowego podczepionego do pierścienia inozytolu. Czy jest to dobry wybór? Najpierw popatrz na wzór chemiczny tej formy witaminy B3 / PP, choć wiem, że większość z nas chemii nie lubi:

.

Taka forma witaminy B3 / PP nie wchłania się przez organizm

Jak głoszą ostatnie odkrycia naukowe, cytując Wikipedię:

Cytat: „Najnowsze badania tłumaczą brak wpływu preparatów zawierających HNI na redukcję kwasów tłuszczowych faktem, iż HNI nie zawiera biologicznie przyswajalnej niacyny. Także najnowsze badania porównujące wyniki grupy biorącej przez trzy miesiące dawkę 1500 mg/dzień, do grupy kontrolnej (biorącej placebo) wykazały brak poprawy w poziomach cholesterolu, LDL, HDL oraz trójglicerydów.

Z wyżej wymienionych powodów, obecnie nie ma wystarczających dowodów aby polecać IHN do leczenia dyslipidemii aterogennej. Ponadto organizacje American Heart Association oraz National Cholesterol Education Program uważają, że tylko przepisywana niacyna może być używana do leczenia dyslipidemii aterogennej i tylko pod kontrolą lekarską. Podawanym powodem jest fakt, że dawki niacyny o wartości 1500–3000 mg/dzień mogą potencjalnie mieć bardzo niebezpieczne efekty uboczne. Dlatego też powinno się przeprowadzać testy funkcji wątroby (enzymów), przy braniu terapeutycznych dawek niacyny, włączając fosfatazę alkaliczną (ALP), aminotransferazę asparaginianową (AST) oraz aminotransferazę alaninową (ALT).” Koniec cytatu. Źródło: Wikipedia, link pod koniec artykułu.

.

Witamina B3 / PP, podusmowanie

Więc zawsze sprawdzajmy skład suplementu lub farmaceutyku, który chcemy kupić. Przyswajalną formą witaminy B3 / PP jest tylko i wyłącznie niacyna. W lekach produkowanych farmaceutycznie i w wielu suplementach są obecne nikotynamid lub heksa-nikotynian inozytolu, które są bezużyteczne, lub w najlepszym przypadku słabiej przyswajalne, niż niacyna (kwas nikotynowy). Wiele firm produkujących suplementy, także tych renomowanych, ma w swoich produktach te substancje, udające niacynę, lub wręcz nazwane niacyną.

Jednak w polu: „Skład” producent ma obowiązek napisać, jaką formę chemiczną witaminy B3 / PP użył. Więc czytajmy wnikliwie, korzystajmy ze swojej wiedzy, by wybrać jak produkt jak najlepszej jakości. Nie wystarczy też naczytać się czegoś i wykupić połowy apteki lub połowy sklepu z suplementami, by być zdrowym. Wytrwale pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj o przypadłości, jaka Cię trapi. W razie konieczności korzystaj z porad kumatych lekarzy lub kumatych specjalistów medycyny naturalnej. I weź też poprawkę na to, że w wielu przypadkach sama suplementacja czy ziołolecznictwo nie wystarczą do pokonania choroby, i trzeba się wtedy, okresowo lub bezterminowo, wspomagać metodami farmaceutycznymi. Tak jest szczególnie w przypadku chorób emocji / psychiki.

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B3#Rola_w_organizmie na Wikipedii

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir

Czy wiesz, że możesz wspomóc finansowo moje inicjatywy uświadamiające? Jest to forma wdzięczności za moją pracę i treści, które były dla Ciebie pozytywne i coś dobrego Ci dały. 🙂 Wsparcie umożliwia też zachowanie niezależności mojej strony.

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

4 myśli w temacie “UWAŻAJ! WITAMINA B3 (NIACYNA) JEST CZĘSTO FAŁSZOWANA!

  1. Najbezpieczniej jest po prostu jeść produkty zawierające te witaminy, niż kupować jakieś dragi niewiadomego pochodzenia. Są internecie sklepy, gdzie można kupić zdrową żywność czasem kilkadziesiąt procent taniej niż w supermarketach. A tak w ogóle, to jakbyś zapuścił trochę dłuższe włosy, to byś wyglądał jak Janosik.

    1. Mi się wydaje, że Jarek celowo stylizuje się na Javiera Bardem’a z „To nie jest kraj dla starych ludzi” 🙂

    2. Nie zawsze te produkty dostarczają tyle ile trzeba niacyny, szczególnie jeśli chodzi o dawki terapeutyczne, które są wyższe niż te zalecane przez WHO.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.