ZAGADKA KONSETWATYZMU I LIBERALIZMU

Jesteś lewicowcem czy prawicowcem?

Liberalizm jest dobry dla jednostki, szczególnie mądrej, ale niszczy porządek społeczny. Konsetwatyzm jest dobry dla społeczeństwa, ale dławi indywidualizm jednostki. Ot cała tajemnica. 😉

My jako ludzie mamy w sobie te dwa przeciwieństwa. To są skrajności, które spotykają się w naszym umyśle i sercu, jak i w polityce i w społeczeństwie. Doświadczenie historyczne pokazało nam, że źle się dzieje, jeśli bezkrytycznie hołdujemy którejś z tych skrajności. Dotyczy to i jednostki i społeczeństwa.

Ale ludzie lubią skrajności. Skrajne emocje, skrajnych polityków, skrajne idee. Byle się coś działo. Dla wielu ludzi spokój i takie wewnętrzne wyśrodkowanie jest nudne.

Z drugiej jednak strony

porządek społeczny jest teraz poważnie naruszony. Doszło do tego, że absurdy stały się codzienną męką życia wielu ludzi. Dlatego społeczeństwa w odruchu rozsądku, poprzez ster pochodzący z naszego kolektywnego umysłu – z nieświadomości zbiorowej – skręcają w prawo, wybierając rządy prawicowe.

To odwieczny dylemat. Jak równoważyć jednostkę, która dąży do absolutnej wolności, z interesami społeczeństwa, które z kolei dąży do absolutnej kontroli?

Powiem tak: liberalizm jest dla mądrej jednostki, zaś konsetwatyzm dla mądrego społeczeństwa. Jeśli tej mądrości brak, a tak jest często, choć to się zmienia.. To mamy z jednej strony degenerację, sodomę i oborę i miękki autorytaryzm (w przypadku liberalizmu), lub dulszczyznę, hipokryzję i totalitaryzm (w przypadku konserwatyzmu).

Autor: Jarek Kefir

Wspieraj niezależne publikacje! Darowizny finansowe to dziś w zasadzie jedyny ratunek dla niezależnych mediów. Nie mamy innych możliwości pozostania na coraz trudniejszym rynku. Info poniżej. Dzięki!

Na konto bankowe:

Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

3 myśli w temacie “ZAGADKA KONSETWATYZMU I LIBERALIZMU

  1. Jak mi się nie podoba coś zastanego to jestem liberałem, a jak podoba coś zastałego to konserwatystą czyli jestem liberalnym konserwatystą

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.