ABSOLWENT AKADEMII MEDYCZNEJ OSTRZEGA PRZED ANTYDEPRESANTAMI!

Ostrzeżenie przed długim braniem leków antydepresyjnych

Leki antydepresyjne są obecnie najczęściej przepisywanymi środkami farmaceutycznymi w USA. Ich spożycie lawinowo wzrasta, co budzi wiele uzasadnionych kontrowersji. Bez wątpienia leki te są lekami pierwszej potrzeby. Uratowały one miliony istnień przed samobójczą śmiercią, i jeszcze większą liczbę ludzi przed kalectwem, niepełnosprawnością i trwałym wykluczeniem z rynku pracy, które mogłyby nastąpić w wyniku braku leczenia choroby. Jednak czy muszą być one brane długotrwale, i czy muszą być przepisywane od razu, bez prób wyleczenia np metodami naturalnymi? Czy muszą być przepisywane nawet na łagodne choroby?

Te kwestie budzą ogromne kontrowersje i obecnie, po latach apeli, są w końcu dostrzegane przez środowisko medyczne.

Zacznijmy od początku. Leki antydepresyjne, leki normorytmiczne (stabilizatory nastroju), podobnie jak leki sedatywne (uspokajające) i leki neuroleptyczne, są stosowane praktycznie we wszystkich chorobach psychicznych. Pomimo tego, że antydepresanty są zarejestrowane do leczenia depresji, a neuroleptyki – do leczenia psychoz, to te grupy leków, razem z lekami sedatywnymi i normorytmicznymi, stosowane w różnych innych chorobach. Innych leków po prostu nie ma. Wiele chorób, i tylko cztery grupy leków.

.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne długiego brania antydepresantów

Leki przeciwdepresyjne badano wyłącznie z pacjentami chorymi stricte na depresję. Czas badania wynosił 6 (sześć) miesięcy. Nie badano skutków ubocznych antydepresantów w dłuższej perspektywie czasowej. Ale lekarze i naukowcy już dostrzegają skutki uboczne antydepresantów branych długotrwale. Wcześniej nie były one znane, a dziś nawet niektórzy ludzie medycyny, jak YouTuber „Pod Mikroskopem” ostrzegają przed długim ich braniem. Dochodzi też kwestia politerapii, czyli zażywania wielu leków naraz. Np w leczeniu tzw Złożonego Zespołu Stresu Pourazowego w niektórych przypadkach stosuje się dwa antydepresanty (typowa mieszanka to SSRI plus trittico / trazodon), do tego często jakiś neuroleptyk (np ketrel / kwetiapina) i stabilizator nastroju (np pregabalina lub walproiniany). Taka mieszanka utrudnia dojście do tego, który skutek uboczny jest po którym leku.

Oficjalnie antydepresanty są przeznaczone do stosowania od sześciu miesięcy do roku, dwóch lat. Oficjalne zalecenie jest takie, że w tym czasie pacjent powinien rozpocząć psychoterapię, która jest prawdziwym dojściem do istoty problemu. I która jest bardzo trudna, więc lek antydepresyjny ma w niej pomóc. Jednak twarda praktyka pokazuje, że w ponad 90% przypadków lub nawet więcej tak się nie dzieje. Po prostu lekarz przepisuje na pierwszej wizycie lek antydepresyjny. Jeśli nie działa, to na drugiej wizycie zmienia lek. Jeśli dwa lub trzy leki zawodzą, to lekarz dodaje drugi lub trzeci lek, do stosowania jednocześnie. Wtedy mówimy już o lekooporności i takich ludzi bardzo trudno jest leczyć, jeśli nie podejmują jednocześnie psychoterapii. A chory bierze te leki latami, doświadczając po takim czasie skutków ubocznych, które nie są w pełni poznane.

.

Poniżej: YouTuber ostrzega przez lekami przeciwdepresyjnymi:

Mówi też o innych metodach radzenia sobie z depresją i innymi chorobami psychicznymi. Takimi jak magnez, olejek melisowy, witaminy z grupy B (szczególnie: B1, B2, B3, (inaczej: niacyna, witamina PP), B6, B12). Jego kanał na YouTube znajduje się TUTAJ [LINK].

Ja uważam, że ważna jest też witamina C (która naturalnie pobudza), witamina D3, kwas foliowy w formie folianu (wielu ludzi ma mutację MTHFR, która oznacza zaburzenie przemian kwasu foliowego), witaminy B5 i B7, jak i lecytyna (która zawiera „witaminy” B4 i B8 – czyli cholinę i inozytol).

.

Witaminy na depresję, nerwice, fobie i lęki można brać tak:

Witamina C 400 mg lub 500 mg 3 do 4 razy dziennie rano i w południe, wieczorem witamina C może zakłócać zasypianie
-Witamina B1: 6 mg dwa razy dziennie rano i w południu
-Witamina B2: 6 mg dwa razy dziennie rano i w południe
-Witamina B3 (niacyna / PP): 100 mg dwa razy dziennie rano i wieczorem, razem z jedzeniem
-Witamina B5: 100 mg dwa razy dziennie rano i w południe
-Witamina B6: 100 mg raz dziennie na noc (w formie standardowej z apteki, czyli pirydoksyna), lub 60 mg rano (w formie P-5-P, czyli fosforanu pirydoksalu)
-Witamina B7: 5 mg raz dziennie rano

Witamina B12: 500 mcg do 1000 mcg (kupisz w internecie lub w sklepie zielarskim formę hydroksy-kobalaminy lub metylo-kobalaminy. Forma apteczna, czyli cyjanokobalamina, słabo się wchłania a organizm niezbyt ją umie przerobić na swoje korzyści). Formę hydroksy- brać na noc, a formę metylo- brać rano.
-Lecytyna: 2400 mg do 4800 mg na dobę rano, z posiłkiem
-Kwas foliowy, w formie folianu, bo ten z apteki się źle wchłania: 400 mcg do 800 mcg na dobę, lub więcej, jeśli lekarz tak zdecyduje, rano
-Witamina D3: w zimie 100 mcg do max 200 mcg na dobę, latem 50 mcg na dobę, rano lub maksymalnie do godziny 18:00, z posiłkiem

Nie jestem zwolennikiem brania megadawek witamin C i D3, jak radzą niektórzy (np 10.000 mg witaminy C czy 1000 mcg witaminy D3), i nie radzę sprawdzać rezultatów takiej „kuracji” na sobie. W chorobach psychicznych z powodzeniem możesz brać także kwasy omega 3-6-9.

Pisałem też o tym, dlaczego antydepresanty nie działają:
Dlaczego leki na depresję nie działają? Lekarze naprawdę tego nie wiedzą!

Jak i o roli witaminy C w zdrowieniu:
Tajemnica zdrowia: czy witamina C naprawdę działa, także antydepresyjnie?

I zapowiadany film ostrzegający przed lekami przeciwdepresyjnymi:

.

O innych metodach naturalnych na depresję, nerwicę, lęki, fobie pisałem w poniższych artykułach:

Niesamowity naturalny sposób na nerwice, lęki, fobię, depresję
Zanim sięgniesz po silne leki – niesamowity wpływ litu na zdrowie
Duże dawki magnezu leczą choroby emocji i psychiki
Naltrexon: cudowny lek na choroby, wobec których medycyna jest bezsilna
„Lek” na nieszczęśliwą miłość istnieje. To antydepresanty SSRI, ale uważaj!

Niesamowite darmowe metody naturalne, które pomogą Ci uratować zdrowie
Czy kawa szkodzi? Wszystko wskazuje na to, że tak!
LSD skutecznie leczy depresję, ale rządy go zabroniły
Czy cukier naprawdę szkodzi organizmowi i psychice?
Gdy realizujemy nie nasze cele i wartości, to chorujemy i szybciej umieramy!

Disclaimer: Wpis ten jest luźną opinią. Nie stanowi on opinii medycznej i nie może zastąpić fachowej porady lekarskiej. W przypadku chorób psychicznych, jak i w przypadku stosowania metod naturalnych lub lekarstw, należy postępować ściśle według wskazań lekarza.

.

Autor: Jarek Kefir

Hej, poświęć chwilę swojej uwagi na przeczytanie tego! 🙂 Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach, cudach niewidach i jeszcze trzeba za to płacić krocie. Wolę walić prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie oszukiwanie ludzi, by na tym zarabiać. Nie wprowadzam żadnych płatnych treści, takich jak prenumerata lub opłata za wybrane artykuły. Bo chcę, by moje publikacje były dostępne dla każdego, nawet dla biednych osób, których jest w Polsce większość.

Ale utrzymanie strony internetowej (jarek-kefir.com) na serwerze jak i nawet sama chęć publikacji wiąże się z różnymi wyzwaniami. Np z kosztami. Jeśli cenisz moją pracę, uważasz, że moje publikacje wniosły coś dobrego do Twojego życia, i masz taką możliwość jak i chęć, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

To jedyne źródło utrzymania strony, ponieważ z samej pracy na etat nie utrzymałbym jej. Powód? Moja pensja jest mała, a dochody z reklam bardzo zaniżone przez cenzurę. Oprócz tego zmagam się z uczuciem „wypalenia”, czyli wyczerpania twórczego. Mimo to w październiku napisałem 20, a w listopadzie 18 artykułów, plus kilkaset krótszych wpisów tu na Facebooku.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.