CZEMU PATRIARCHAT UPADA? EWOLUCJA NASZEJ ŚWIADOMOŚCI

Jaka jest geneza systemu partiarchalnego?

Zacznijmy od początku.

Mężczyzna pragnie wolności. Najbardziej odpowiada temu archetyp wiecznie pijanego włóczęgi z gitarą. I taki styl życia najbardziej pociąga wielu facetów. Nawet gdy mężczyzna siedzi w korpo za monitorem, słucha się wszystkiego i wszystkich (łącznie z żoną, rodziną, realiami i społeczeństwem), a do pracy jedzie modnym SUVem na kredyt, choć te zaledwie dwa przystanki mógłby podjechać 4 razy szybciej tramwajem.. To i tak w swoich marzeniach ucieka na potężnym motocyklu prosto pod namiot w bieszczadzką głuszę.

Archetypy i wzorce męskie

Facet jest skonstruowany tak by, maksymalnie oszczędzać siły i nie wykonywać zbędnych obowiązków. Konstrukcja ta jest prosta i jest reliktem ewolucji: iść na polowanie lub na pole, stracić olbrzymią ilość sił, a potem wrócić do jaskini czy do plemiennej chatki, regenerować siły, pić bimber, bawić się i mieć święty spokój.

Więc mężczyzna najlepiej to chciałby się bawić, jeść, pić, lulki palić, wyszaleć się na maxa, by mieć potem siły na pracę. Facet jest więc wewnętrznie liberalny (lewicowy). Jednak natura stara się tutaj to moderować i wypośrodkowywać. Mężczyzna więc ma zewnętrzną tendencję do identyfikowania się z tym, co prawicowe (dzielnica, miasto, region, narodowość, rasa). Jest więc zewnętrznie konserwatywny (prawicowy). Stąd wielu z nich uważa się za prawicowców i głosuje na takież partie polityczne.

.

Archetypy i wzorce kobiece

Kobiety mają inny tryb funkcjonowania który też wynika z zaszłości ewolucyjnych. Kobieta chciałaby mieszkać w jednym miejscu, podgrzewać ciepło jaskiniowego, plemiennego czy też domowego ogniska. Kobiety pod milleniów pracowały przy zbieraniu roślin, ziół i grzybów na łąkach i lasach. Znały więc swój teren, wiedziały co, gdzie i jak, i były do niego przywiązane. Z racji rodzenia i wychowywania dzieci były też słabsze i zależne od mężczyzny. Chciały więc konserwatywnie utrzymać i zatrzymać to, co już jest. Musiały także ograniczać swoją seksualność i darować ją tym mężczyznom, którzy mieli na tyle siły by utrzymać je i ich dzieci. Musiały też wykazywać się rozsądkiem i odpowiedzialnością, także kojarzonymi z konserwatyzmem. W społecznościach i narodach gdzie dominują kobiety i istnieje instytucja „mammy” trzymającej wszystko w ryzach (Ślązacy, Włosi, Hiszpanie), istnieje też silny, wręcz plemienno-mafijny konserwatyzm.

Kobiety są więc wewnętrznie konserwatywne (prawicowe). Jednak i tu natura nie znosi próżni. Natura także tutaj stara się to wszystko wypośrodkowywać i moderować. Kobiety muszą z racji większego działania w społeczności wykazywać się większą ugodowością i mniejszą konfliktowością. Z racji przebywania z męskim jaskiniowcem brutalem musiały nauczyć się wpływać na niego nie siłą, ale emocjami i perswazją. No i musiały być dla niego przysłowiowymi diablicami w łóżku, by go przy sobie zatrzymać, po to, by chciał utrzymywać rodzinę. To wszystko kojarzy się z liberalizmem. Kobiety są więc zewnętrznie liberalne (lewicowe).

.

Patriarchat – system godzący przeciwieństwa

Patriarchat został utworzony w wyniku ewolucji naszego gatunku by przejść z etapu jaskiniowego do etapu osiadłych plemion a potem państw. Musiał godzić ze sobą te płciowe przeciwieństwa by umożliwić sprawniejsze wychowywanie dzieci. System ten ma też za zadanie ograniczać wewnętrzny liberalizm mężczyzny i jego skłonność do uciech, by godził się wydajniej pracować na rzecz rodziny, plemienia czy państwa. Inaczej by po prostu po spojrzeniu spłodzeniu potomka poszedłby sobie na zieloną trawkę, zostawiając kobietę samą z brzuchem. W przypadku kobiet musiał ograniczać ich wewnętrzny konserwatyzm by były bardziej ugodowe, słabe i spełniające pragnienia swoich mężczyzn.

Ale to nie wszystko. System patriarchalny musi też ograniczać zewnętrzny konserwatyzm mężczyzn, np ich skłonność do walki i rywalizacji z innymi mężczyznami, czy używania siły wobec kobiety. Patriarchat moderuje też zewnętrzny liberalizm kobiet, czyli np ich skłonność do posiadania wielu partnerów, by oddawały się tylko temu jednemu, zdolnemu utrzymać rodzinę, jak i skłonność kobiet do manipulowania emocjami.

Ten system (którego częścią jest też instytucja małżeństwa) został stworzony po to, by cywilizacja się nie rozleciała przez nieokiełzane instynkty i żądze ludu. To system władzy i kontroli. Władzy nad ludźmi i państwem (imperium) i władzy nad ludzkimi emocjami i popędami. Istnieje po to, by nieuchronny wtedy rezultat seksu, czyli dzieci, przetrwały.

Ale jak wiemy, teraz wszystko się posypało w wyniku emancypacji kobiet i feminizmu. To dobrze, że kobiety zdobywają siłę a mężczyźni wrażliwość, bo taki jest ewolucyjny cel naszego gatunku na ten moment dziejowy. Ale źle jest, że kobiety robią to kosztem mężczyzn. Odbierające męska siłę i „kastrujące” matki, nauczycielki, żony to dziś powszechny obrazek. Jest to wyraz aktywnego obecnie archetypu lilith, czyli kobiety zbuntowanej, wrogiej mężczyznom i chcącej pozbawić ich męskości i siły.

Minie jeszcze kilka pokoleń nim to wszystko się wyrówna. Teraz z kolei w mężczyznach budzi się bunt przeciwko zewsząd ich kastrującego, drapieżnego feminizmu. Kobiety też są zagubione, bo z jednej strony chciałyby mężczyzny czułego i fajnego, a z drugiej strony wciąż aktywne zaszłości ewolucyjne sprawiają, że coś ich ciągnie do zimnych drani posiadających mnóstwo męskiej, brutalnej i nieokiełzanej siły, także tych z innych niż europejskie narodów i ras.

.

Patriarchat czyli kontrola zwierzęcości

Partiarchat wynika więc bardziej z wzorców zwierzęcych i z zaszłości ewolucyjnych, które miały te wzorce trzymać w ryzach i je zmodyfikować, niż z jakiejś duchowej potrzeby. To my dziś nadajemy miłości i rodzinie polotu romantycznego i duchowego, i bardzo dobrze, że tak robimy. Jednak to była kiedyś po prostu twarda walka o przeżycie w ciągle wrogim świecie, w którym nie było choćby antybiotyków, a bywa, że umierało się na wyrostek czy zwykłą grypę.

Poza tym ludzka seksualność ma zasadniczo dwa wektory. Pierwszy to dawny jaskiniowy, popędowy, w którym nie było patriarchalnych regulacji, więc ojcowie a nierzadko i matki porzucały swoje dzieci. Drugi wynika z kontroli wzorców zwierzęcych, i jest to partiarchat. Jednak jest trzecia droga, czyli wyjście z sytemu. Ta droga to tantryzm, czyli seksualność i miłość nie zwierzęce, ale uświęcone.

Naszym celem jest zmiana mentalności i emocjonalności, bo mimo tego że mamy zalążek cywilizacji, jeansy i coca-colę, to mentalnie i emocjonalnie tkwimy jeszcze w epoce neolitu.

I bądź tu mądrym. 😉 Stary system się załamał, bo jest już zdezaktualizowany, ale nowy jeszcze nie powstał. Przed nami trudna droga, ale wierzę że damy radę.

Autor: Jarek Kefir

Hej, poświęć chwilę swojej uwagi na przeczytanie tego! 🙂 Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach, cudach niewidach i jeszcze trzeba za to płacić krocie. Wolę walić prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie oszukiwanie ludzi, by na tym zarabiać. Nie wprowadzam żadnych płatnych treści, takich jak prenumerata lub opłata za wybrane artykuły. Bo chcę, by moje publikacje były dostępne dla każdego, nawet dla biednych osób, których jest w Polsce większość.

Ale utrzymanie strony internetowej (jarek-kefir.com) na serwerze jak i nawet sama chęć publikacji wiąże się z różnymi wyzwaniami. Np z kosztami. Jeśli cenisz moją pracę, uważasz, że moje publikacje wniosły coś dobrego do Twojego życia, i masz taką możliwość jak i chęć, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

To jedyne źródło utrzymania strony, ponieważ z samej pracy na etat nie utrzymałbym jej. Powód? Moja pensja jest mała, a dochody z reklam bardzo zaniżone przez cenzurę. Oprócz tego zmagam się z uczuciem „wypalenia”, czyli wyczerpania twórczego. Mimo to w październiku napisałem 20, a w listopadzie 18 artykułów, plus kilkaset krótszych wpisów tu na Facebooku.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG