CZY SYSTEM EKONOMICZNY UPADNIE PRZEZ KORONAWIRUSA?

Dr David Korowicz w swoim opracowaniu „Studium globalnego upadku systemowego” podejmuje bardzo ciekawy w kontekście epidemii koronawirusa temat. To zagadnienie jest obecnie stosunkowo rzadko poruszane, więc zapraszam Cię na ciekawą jak i mrożącą krew w żyłach lekturę.

Rzecz tyczy się łańcuchów dostaw towarów i usług z Chin. Są to bardzo delikatne i podatne na zranienia struktury globalne. Zapaść w jednym sektorze może spowodować globalną kaskadę. I tak się dzieje teraz. Chiny dopiero zaczęły wznawiać pracę różnych firm i zakładów produkcyjnych. Silnik przemysłowy świata, czyli Chiny, jeszcze stoi, a to ma wpływ na łańcuchy zaopatrzenia i dostaw.

Już teraz zaczął się nawet nie kryzys, ale recesja i rozkład światowej gospodarki. Giełdy osiągają rekordowe spadki, nawet pomimo rekordowych transferów gotówki przez amerykański bank centralny (FED). Będzie to tylko eskalować.

Cóż, system, który znamy, rozpada się na naszych oczach. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z rzeczywistych rozmiarów tych przemian. Ja staram się je relacjonować dla Ciebie na bieżąco, nawet pomimo krytyki ze strony innych antysystemowych Czytelników i autorów.

Poniższe przesłanie i Studium globalnego upadku systemowego to czasy już odległe, bo pochodzą one z 2012 roku. Mimo upływu lat nie traci jednak na aktualności, a wręcz przeciwnie. To dzieje się na naszych oczach, tu i teraz!

.

Cytat: „Autor David Korowicz jest fizykiem i ekologiem ludzkich systemów. W obszarze jego zainteresowań znajduje się ryzyko systemowe, zarządzanie ryzykiem i planowanie kryzysowe. Jest członkiem Comhar, irlandzkiej Rady na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, komitetu wykonawczego fundacji FESTA i niezależnym konsultantem.

W każdej minucie świat zdaje się dzielić zaledwie jednokrotne uderzenie skrzydeł motyla od kompletnej systemowej dezintegracji; do takiego wniosku skłania lektura badania Davida Korowicza z fundacji FEASTA: „Coś za coś: Wzajemne zakażenie systemu finansowego i łańcuchów zaopatrzenia; studium globalnego upadku systemowego”.

Załączony 78-stronicowy dokument, który charakteryzuje niepokojąca trafność argumentacji, powinien znaleźć się natychmiast w rękach każdej osoby nawet w najmniejszym stopniu zaangażowanej w opracowanie strategii politycznej (i właśnie dlatego nie zostanie przez te osoby przeczytany).

Niniejsze opracowanie rozważa związek między globalną bankowością systemową, kryzysem monetarnym i kryzysem wypłacalności oraz jego konsekwencjami dla przepływu towarów i usług – w czasie rzeczywistym, w gospodarce globalnej. Opisuje, jak zakażenie w systemie finansowym może zainicjować na wpół autonomiczne zakażenie w łańcuchach zaopatrzenia na całym świecie, nawet tam, gdzie kupujący i sprzedający są połączeni wypłacalnością, pewnymi pieniędzmi i bankowym pośrednictwem. Zakażenie między systemem finansowym i sieciami handlu / produkcji wzmacnia się wzajemnie.

Argumentuje się, że aby zrozumieć ryzyko systemowe w gospodarce globalnej należy uwzględnić, w jaki sposób rosnąca złożoność (wzajemne powiązania, współzależności i szybkość procesów), de-lokalizacja produkcji i koncentracja w kluczowych filarach globalnej gospodarki spotęgowała globalną wrażliwość na zagrożenia i otworzyła perspektywę nagłego upadku na dużą skalę. „Upadek” w tym sensie oznacza nieodwracalną utratę złożoności społeczno-gospodarczej, która całkowicie przekształca charakter gospodarki. Te kluczowe kwestie nie są uznawane przez decydentów i nie odzwierciedla ich ani myśl ekonomiczna, ani modelowanie.”

Koniec cytatu.

CZYTAJ DALEJ NA STRONIE EX IGNORANTA:
Studium globalnego upadku systemowego [KLIKNIJ TUTAJ]

Tak nawiasem mówiąc, szczerze polecam tę stronę i przesłanie, jakie Ex Ignorant niesie. 🙂

Witaj. 🙂 Moja strona utrzymuje się z darowizn czytelników. Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach, cudach niewidach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę walić prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie oszukiwanie ludzi. Szerzę świadomość i wiedzę na tyle, na ile mogę, i mam nadzieję, że przyniesie to coś dobrego. Nie wprowadzam żadnych płatnych treści. Chcę, by moje publikacje były dostępne dla każdego, nawet dla biednych osób. Jeśli cenisz moją pracę, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

3 myśli w temacie “CZY SYSTEM EKONOMICZNY UPADNIE PRZEZ KORONAWIRUSA?

  1. Nie są mi potrzebne. Dorosłym ludziom w obecnej sytuacji są potrzebne zapasy z deka innych produktów. Nie wiedziałeś tego? No chyba, że ktoś ma małe dzieci, wtedy musi dla nich kupić pampersy. 😉

 1. Wirusa w chinach nie będzie za 1-2 miesiące. Zostaną kontrole celne i 2 tygodnie kwarantanny dla tych, którzy przyjeżdżają do Chin.
  Od tego momentu – każde społeczeństwo będzie żądać tego samego od swoich władz. W przeciwnym wypadku – anarchia.

  Widać to było już doskonale we Włoszech. Uciekali więźniowie, ich rodziny się zradykalizowały i próbowały im pomóc pomimo konsekwencji prawnych dla nich samych. Kradzieże w sklepach, napady – desperacja.

  Inna sprawa to paraliż służby zdrowia. Jeżeli ktoś płaci składki zdrowotne ale szpitale będą ciągle zajęte przez chorych na wirusa, to co z innymi chorobami? Już teraz lekarze z innych branż pomagają przy usuwaniu skutków wybuchu epidemii. Ci lekarze mają swoje prywatne biznesy, które upadną i do tego oni już wtedy są praktycznie bez szans aby powrócić do swojej specjalizacji, bo w Polsce mamy 6 mln emerytów, którzy co roku będą umierać i to w jakich ilościach? I po co płacić składki zdrowotne skoro płaci się de facto na rzeszę lekarzy dla starych ludzi, a jak mam alergię to najpierw muszę przejść 2 tygodnie kwarantanny zanim zobaczę dermatologa, bo dermatolog to stary dziad i boi się, że go zaraże podczas wizyty…

  Kolejna sprawa to emerytury. Po co płacić składki emerytalne, skoro nie dożyje wieku emerytalnego jeżeli ta choroba z nami zostanie i raz-dwa razy w roku będzie osłabiać moje płuca, żeby któregoś roku w końcu mnie zabić jak będę już zbyt słaby, by się bronić? To oznacza, że miliony młodych ludzi zbuntują się aby obniżyć wiek emerytalny do 50 roku życia co najmniej. Czyli dziesiątki miliardów mniej w składkach.

  Kolejna sprawa to obrazki z Włoch czy Chin. Trupy na ulicach i w domach. Kto normalny będzie chodzić do pracy 40h w tygodniu , 365 dni w roku, za kurwa 2-4 tysiące złotych, kiedy wokoło śmierć ? Każdy kto chociaż trochę myśli, nie pozwoli jakiemuś typowi zarabiać 60 tysięcy miesięcznie, podczas gdy ja miałbym dajmy na to zarabiać najniższą krajową i omijać trupy na ulicach w drodze do pracy, wiedząc ,że nie dożyje 60 roku życia, a jak złamie nogę, to nie ma lekarzy, bo połowa z nich zmarła na wirusa (mamy bardzo „starą” służbę zdrowia), a druga połowa walczy z rok-rocznie z zarażanym stadem dawnych emerytów 😀 ten prezes z pensją 60 tysięcy będzie sobie pracował zdalnie z jakiejś wyspy gdzie nie ma wirusa a ja mam nie wpierdolić mu kosy w szyję jak go zobaczę chociaż raz w życiu?:D

  Kurwa obecny ład społeczny łamie się jeżeli ten wirus zostanie. Wszystko idzie w pizdu i jest średniowiecze – silniejszy zgarnia wszystko.
  Za duża umieralność.
  Kraje, które nie pozbędą się wirusa będą traktowane jak trędowate na arenie międzynarodowej. To jest właśnie nowy ład, czy Nowy Porządek Świata.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.