Aktualności

KIEDY NIE MUSISZ NOSIĆ MASECZKI? CZY PŁACIĆ MANDATY?

Kto nie musi nosić maseczki? Czy przyjmować mandaty? Teoria kontra praktyka życiowa. A te bywają różne..

Od 16 kwietnia 2020 obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Wywołuje on liczne kontrowersje natury medycznej (bo zbierają się wewnątrz nich wszelkie zarazki), jak i bulwersuje ludzi. No i jest to zwyczajnie niepraktyczne i niewygodne. Ludzie się wkurzają i mówią, że nie będą zakładać „kagańców” z powodu kaprysu władzy. Jak się jednak okazało, ustawodawca przewidział szereg możliwości, przy których noszenie maseczki nie jest wymagane.

Ten artykuł nie ma na celu namawiania do nie noszenia maseczek ani do nie chronienia siebie i innych. Jest tylko wpisem informacyjnym.

Kto nie musi nosić maseczki?

 • Dzieci do lat czterech. W dniu piątych urodzin i po nich należy już zakładać dziecku maseczkę.
 • Osoby, które mają problem z oddychaniem. Okazanie policjantowi zaświadczenia lekarskiego nie jest wymagane, ale lepiej je jednak mieć przy sobie i stale nosić, praktyka życiowa bywa inna, niż to, co się mówi oficjalnie. Problemy z oddychaniem występują przy: astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, chorobie wieńcowej, nerwicy lękowej i innych chorobach psychicznych (przyczyna w psychice).
 • Osoby, które samodzielnie nie mogą założyć i zdjąć maseczki z powodu stanu zdrowia, np ludzie upośledzeni umysłowo, sparaliżowani itd. Tutaj też lepiej nosić przy sobie zaświadczenie lekarskie o chorobie.
  .
 • Osoby jadące samochodem, jeśli mieszkają ze sobą, lub gdy człowiek wiezie dziecko do lat czterech.
 • Pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i w obiektach handlowych, chyba, że pracownik bezpośrednio obsługuje klienta. No i pracodawca ma prawo wydać nakaz noszenia maseczek we własnym zakresie, i w wielu zakładach tak jest.
 • Kierowcy transportu publicznego i przewoźnicy prywatni, np busów, o ile są oddzieleni od pasażerów przesłoną.
 • Duchowni sprawujący obrzędy religijne – jak zwykle ich różne restrykcje nie obowiązują, są ponad społeczeństwem.
 • Rolnicy wykonujący prace gospodarcze.
 • Żołnierze polscy i sojuszniczy przebywający na terytorium naszego państwa, funkcjonariusze wywiadów wojskowych – SKW i SWW.

Źródło: portal rządowy gov.pl

Z praktyki codziennej wynika, że policjanci nic nie robią bezdomnym, którzy nie noszą maseczki. Jednak normalnie ubrany pan czy pani, niosący trzy torby zakupów raczej nie przekona policjantów, że jest bezdomnym. Mogą go przeszukać, i w przypadku znalezienia dowodu osobistego potwierdzą, że ma meldunek. Wtedy kłopoty mogą być poważne.

Czy przyjmować i płacić mandaty?

Powszechnie mówi się, że nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego, stanu wojennego lub stanu klęski żywiołowej, więc wszelkie nakazy i zakazy są niekonstytucyjne i bezprawne. Radzi się ludziom, by odmawiali przyjęcia mandatu i kazali policjantowi kierować sprawę do sądu. Po ustąpieniu epidemii sąd ma sprawę umorzyć z powodu niekonstytucyjności przepisów. Czy to jest prawdą?

Teoretycznie tak.

Ale tylko teoretycznie. Praktyka życiowa jest nieco inna, i tu bym radził uważać.

Mandat np za brak maseczki to do 500 zł, czasami jest to np 100 zł, a czasami tylko pouczenie. Zależy to od policjanta. Jednak policja dostała tajny prikaz od rządu, by w przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowali sprawę do Inspekcji Sanitarnej. A ta nałoży mandat w wysokości minimum 3000 zł. Owszem, to też jest niekonstytucyjne i bezprawne, ale wykonalność tej decyzji jest natychmiastowa. Ściągną z Ciebie karę od razu, a Ty miesiącami lub latami będziesz musiał się użerać w sądach o zwrot tej kwoty, zaczynającej się od 3000 zł, a kończącej na kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Więc lepiej przyjąć ten mandat i zapłacić, niż potem mieć dziurę w budżecie na kilka lub więcej tysięcy i chodzić po sądach.

.

Autor: Jarek Kefir

Witaj. 🙂 Moja strona utrzymuje się z darowizn czytelników. Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach, cudach niewidach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę mówić prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie oszukiwanie ludzi. Szerzę świadomość i wiedzę na tyle, na ile mogę, i mam nadzieję, że przyniesie to coś dobrego. Nie wprowadzam płatnych treści. Chcę, by moje publikacje były dostępne dla każdego. Jeśli cenisz moją pracę, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

11 odpowiedzi »

 1. Ja zamiast kagańca noszę szaliczek cieniutki jak mgiełka. Ciągle zsuwa mi się z twarzy. Niektórzy przechodnie mają na mój widok śmierć w oczach i omijają mnie szerokim łukiem. 😀 Na wszelki wypadek mam maseczkę w torebce. Jak mnie dorwą, powiem, że przed chwilą zdjęłam, bo zrobiło mi się słabo.

 2. Rozporządzenie pozwala nie zakrywać nosa i ust w przypadku m.in. osób, które nie mogą tego robić z powodu stanu zdrowia. Zaświadczenie nie jest wymagane.
  Na stronie rządu gov.pl określono to jako „trudności z oddychaniem”, ale najważniejsze jest to, co mówi rozporządzenie.
  Takich chorób czy problemów zdrowotnych, które powodują trudności z oddychaniem jest wiele, np. różne problemy laryngologiczne dot. nosa (przerost małżowin nosowych, zwężenie jam nosa, nieżyty nosa różnego pochodzenia itd.). Nawet przepuklina rozworu przełykowego może dawać takie objawy ponieważ żołądek uciska na przeponę. Sama mam zarówno problemy laryngologiczne po 5 operacjach i przepuklinę, a także nerwicę lękową. Nie zakrywam nosa i ust z tego powodu. Nie miałam jednak jeszcze do czynienia z policjantem. Mam przy sobie kopię dokumentacji z operacji i zalecenia lekarza. Zaświadczenia, jako takiego nie mam, ale nie jest wymagane. Poza tym w obecnej sytuacji byłoby trudno je uzyskać. Uważam, że żaden policjant nie ma odpowiednich uprawnień, aby kwestionować oświadczenie kogokolwiek, że ze względu na stan zdrowia (problemy z oddychaniem) nie może zakrywać nosa i ust.

 3. § 8. Tajemny cel propagowania teorii ekonomicznych

  Chcąc, aby goje nie spostrzegli przedwcześnie istotnego celu działań, zakryjemy go rzekomym dążeniem do służenia klasie robotniczej oraz wielkim zasadom ekonomicznym, propagowanym czynnie przez nasze teorie ekonomiczne.

  § 7. Podniesienie płacy zarobkowej i podrożenie artykułów pierwszej potrzeby

  Podniesiemy płacę zarobkową, co jednak nie przyniesie żadnej korzyści robotnikom, bowiem jednocześnie wywołamy drożyznę artykułów pierwszej potrzeby, spowodowaną rzekomo upadkiem rolnictwa i hodowli. Oprócz tego podkopiemy zręcznie i głęboko źródła wytwórczości, przyzwyczaiwszy robotników do anarchii i nadużywania napojów wyskokowych, jednocześnie zaś zarządzimy wszelkie środki do wyzucia z ziemi wszystkich gojów inteligentnych.

  POPIS SLD PSL

 4. od 15 do 23 min zgadzam się w 100 %. Gość opiera się tylko na faktach .

  Działajcie w necie ,ale i w REALU !
  Nie rozkładajcie rąk. Jesteście lepsi, niż Wam się wydaje.

 5. Naprawdę należy z takiego tematu robic z igły widły? Skoro jest prośba o chodzenie w maseczkach to w nich chodzimy a nie szukamy dziury w calym. Troche wyluzować proponuję

 6. Mój APEL do POLICJANTÓW POLAKÓW.

  Policjancie, policjantko, jeżeli jesteś prawdziwym POLAKIEM SŁOWIANINEM,
  to nie wycelujesz broni w moim kierunku.

  Ale jeżeli jesteś, co nie daj Boże sługusem parchatych wykonawców rządzących w naszym KRAJU, to strzelaj do mnie, za niepsłuszeństwo noszenia idiotycznych maseczek i poniżania mnie.

  Możesz mi tylko swoim wystrzałem zabrać mój skafander – ciało, ale to co mam najcenniejszego DUSZĘ, nie możesz mi zabrać.

  ZASTANÓW SIĘ WIĘC, KIM, CZYM JESTEŚ, OBYŚ SIĘ OBUDZIŁ na „PRAWDĘ” i nie było dla Ciebie zapóźno.

  Twoja służba jest wpierw dla rodaków, a nie dla ich Ciemiężycieli.

  SłowiAnka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.