CZY W POLSCE SĄ TYLKO LEWICOWE PARTIE!?

Wolność jednostki i dobro całości. To odwieczny konflikt.

Gdy popatrzy się na politykę dużo głębiej, to dostrzeże się duże podobieństwa między dawnym lewackim Ruchem Palikota a rzekomo prawicową Konfederacją. Dlaczego napisałem „rzekomo prawicową”?

Ujęcie prospołeczne to patrzenie na społeczeństwo, państwo, doktrynę nim rządzącą i na jego religię jako na całość. Widzisz wtedy skomplikowane i delikatne mechanizmy nimi rządzące. Naruszenie tylko jednego z nich automatycznie ma wpływ na całość. Bardzo łatwo te delikatne struktury zdestabilizować. Patrzysz na kraj jako na imperium, gdzie każda pojedyncza jednostka jest powiązana z innymi jednostkami jak i z całością. Każdy człowiek jest częścią większych organizmów – rodziny, wspólnoty lokalnej, narodu, państwa, cywilizacji. To są korzenie, a zdrowa jednostka nie może bez nich zdrowo istnieć. To z korzeni jest wsparcie i siła, nie z niebios. To jest prawdziwie prawicowe (prawe) podejście.

Z kolei podejście antyspołeczne to indywidualna jednostka, zatomizowana i oderwana od tych korzeni. Dla takiego człowieka liczy się tylko wolność (fałszywie pojmowana), oznaczająca tylko i wyłącznie jej własny interes. Na tym polega lewicowość.

W ujęciu eschatologicznym jak i mistycznym, są trzy siły hołdujące podejściu antyspołecznym (czyli lewicowym, lewym): Federacja Anarchistyczna, Lewica, Konfederacja. O ile lewica chce totalnej wolności w seksie, narkotykach itp, o tyle Konfederacja chce totalnej wolności np w podatkach, posiadaniu broni, paleniu węglem, jedzeniu mięsa, tankowaniu benzyny itp itd. Wszystkie te stronnictwa chcą jednostki totalnie wolnej (w ich rozumieniu), oderwanej od wspomnianych wyżej korzeni, liczącej tylko na siebie, tylko sobą się interesującej i nie liczącej się z dobrem całości.

Te obie sfery życia (wolność jednostki kontra dobro całości) są w każdym z nas osobna, jak i funkcjonują w każdym społeczeństwie. One się nawzajem zazębiają i przeplatają, co bardzo komplikuje sprawę. Gdy jest zbyt duża przewaga podejścia prawego, to jednostka nie ma własnego zdania, a w państwie mamy totalitaryzm. Z kolei gdy jest zbyt duża przewaga podejścia lewego, to zarówno jednostka jak i państwo się degenerują. Dobrze jest wtedy, gdy jest generalna równowaga z pewną dominacją podejścia prawego.

Czy zgadzasz się z takim przedstawieniem pojęć prawicowości i lewicowości? Zapraszam do dyskusji. 😉

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

⚠️ WAŻNA INFORMACJA: Strona utrzymuje się z dobrowolnych darowizn czytelników. Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę mówić prawdę prosto z mostu, często prawdę niepopularną, niechcianą. Szerzę świadomość i mam nadzieję, że przyniesie to coś dobrego. Nie wprowadzam płatnych treści. Chcę by moje publikacje były dostępne dla każdego. Jeśli cenisz moją pracę, to możesz wspomóc finansowo moje publikacje i utrzymanie strony na serwerze.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.