KIEDY ZACZYNA SIĘ BOGACTWO, A KIEDY BIEDA!?

Jak oceniasz swój status finansowy? Ludzie pod zawsze starają się ustalić granice pomiędzy bogactwem a biedą. Jednak teraz, przez dostępność kredytów jest to szczególnie załamane, gdyż ludzie biedni kupują sobie surogat (namiastkę) luksusu, na którego tak naprawdę ich nie stać, na kredyt. I dzięki temu strugają kogoś wyższego, niż w rzeczywistości są, ich ego rośnie i gardzą tymi, którzy są jeszcze niżej od nich. Jednocześnie cały czas choćby podświadomie boją się, że gdy tylko stracą płynność finansową i przestaną płacić raty, to do tej pogardzanej grupy niechybnie trafią.

Tak więc proponuję nowe, zdroworozsądkowe rozgraniczenie pomiędzy bogactwem a biedą, które na pewno nie spodoba się wielu ludziom. A już na pewno nie klasie średniej.

  1. Ludzie bogaci (ale naprawdę bogaci). Czyli tacy, których stać na kupno mieszkania (lub domu), samochodu dla siebie i partnera życiowego, działki i domku nad jeziorem i wakacji, UWAGA – bez konieczności brania kredytu w celu zakupu tych dóbr. Ludzi bogatych naprawdę stać na ich kupno, i kupują je od razu, z pieniędzy które mają na koncie.
  2. Ludzie biedni. Tak naprawdę to nie stać ich na kupno auta, mieszkania lub działki i domku nad jeziorem, więc muszą brać kredyt w celu ich zakupu i zadłużać się na 20, 30 lub więcej lat. Potem żyją w ciągłym strachu przed tym, czy uda im się utrzymać pracę i te raty spłacać. Bo de facto to nie jest ich mieszkanie, ale to mieszkanie banku. Tylko kilka, kilkanaście niezapłaconych rat dzieli ich od licytacji komorniczej i wylądowania pod mostem. O ironio, ludzi biednych, nie wiedzieć czemu, nazywa się klasą średnią. Wg mnie jest to pomieszanie pojęć lub celowe mydlenie ludziom oczu przez kapitalistyczną propagandę. Dobrobyt na kredyt nie jest dobrobytem prawdziwym, ale jest iluzją, jest niczym fatamorgana. Ale tacy ludzie, mając kredyt na ciasne mieszkanie na dalekich przedmieściach, którego jeden metr kosztuje 9.000 zł, włączą sobie Netflixa, naleją sobie Carlo Rossi lub Prosecco, obkupią się w markowe ciuchy w galerii handlowej i już mają w głowach, że znaczą dużo więcej, niż robole, którymi pogardzają.

  3. Ludzie bardzo biedni. Są na tyle niezamożni, że nie mając zdolności kredytowej, nie stać ich nawet na ten kredyt, jak w przypadku osób z punktu powyżej, które na ten kredyt żyją. Z pensji, jaką przyjmują, mogą kupić sobie tylko żywność i opłacić rachunki. Nie dostaną kredytu hipotecznego na mieszkanie. Mogą co najwyżej wziąć niewielki kredyt na używane auto, lodówkę lub laptopa. Ta warstwa społeczna nazywana jest prekariatem lub „pracującymi biednymi.” Nie mogą pozwolić sobie na przyjemności inne, niż alkohol, który jest stosunkowo tani. To jedyna rozrywka, na którą ich stać w ich szarym życiu. To dlatego alkoholizm w tej grupie ludzi jest tak rozpowszechniony. Na inne przyjemności osoby z tej klasy ekonomicznej mogą sobie pozwolić tylko jeśli nie mają dzieci. Jeśli one są, to takie rodziny żyją od pierwszego do pierwszego, z zeszytem w ręku.

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

❤️ WAŻNA INFORMACJA: Prowadzę stronę jarek-kefir.com już od 2011 roku. Strona utrzymuje się z dobrowolnych darowizn czytelników. Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę mówić prawdę prosto z mostu, często prawdę niepopularną, niechcianą. Szerzę świadomość i mam nadzieję, że przyniesie to coś dobrego. Nie wprowadzam płatnych treści. Chcę by moje publikacje były dostępne dla każdego. Jeśli cenisz moją pracę, to możesz wspomóc finansowo moje publikacje i utrzymanie strony na serwerze.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:

Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.