ZAGADKA ETYCZNA: PODAM CI PRZYKŁAD TRZECH LUDZI…

1️⃣ Osoba nr 1 – Oskar Deweloperski. Dorastał w spokojnej atmosferze, w dobrej rodzinie. W dzieciństwie nie brakowało mu niczego, ani finansowo, ani emocjonalnie. W wieku dorosłym jest przystojnym, zdrowym psychicznie i bogatym mężczyzną.

Jego postawa moralna to zawsze mówić prawdę, być szczerym wobec siebie i innych, dużo wymagać od siebie i od ludzi, stawiać sobie cele, dawać światu swoje zaangażowanie i obecność.

2️⃣ Osoba nr 2 – Seba Kowalski. Dorastał w patologicznej rodzinie, w której brakowało dosłownie wszystkiego. Doświadczył biedy, kłótni i alkoholizmu rodziców, w wieku nastoletnim brał narkotyki i wszedł w konflikt z prawem. Jest testosteronowo przystojny, ale wiedzie biedny żywot.Jego postawa moralna to prawo dżungli, bo tak został nauczony. Kłamie by uzyskać to, co chce, gdyż zawsze tak robił. Nie jest za bardzo szczery, bo to może ściągnąć kłopoty. Wymaga dużo od innych, ale mało od siebie. To ludzie mają dać mu, ale nie on społeczeństwu, bo sam nie ma mało.

3️⃣ Osoba nr 3 – Mirek Cebulak. Zastraszony i nieśmiały chłopak z sąsiedztwa z fobią społeczną i zespołem stresu pourazowego. Gdy był dzieckiem, to miał względny dostatek materialny, ale rodzice zostawili go całkiem samopas. Nie interesowali się jego losem, doświadczał poczucia bycia niekochanym i nieakceptowanym na tym świecie. W wieku dorosłym raczej nie jest przystojny, ma zrujnowane zdrowie psychiczne z powodu dzieciństwa i późniejszego bycia ofiarą przemocy, i jest osobą ubogą finansowo.

Jego postarawa moralna to wieczne kluczenie. Stara się być w porządku tam, gdzie tylko można. Ale gdy lęk bierze górę, to wie, że by przeżyć we wrogim świecie, to musi się uciec do kłamstwa lub chociażby przemilczenia. Nie może pokazać siebie takiego, jakim jest naprawdę, bo wie, że ten świat akceptuje tylko i wyłącznie ludzi takich, jak Oskar Deweloperski. Zdaje sobie sprawę również z tego, że choć bardzo się rozwinął i zmienił, to ludzie bacznie obserwują każdy jego ruch. Jak i fakt, że po tej zmianie świat zaczął go bardziej akceptować, jest tylko warunkowy. To znaczy, że wystarczy tylko jeden błąd, i jest dosłownie skreślony u wielu jako ten „nienormalny.” Jednocześnie wie, że Oskarowi zostałoby wybaczone o wiele więcej faux pas, niż jemu.

➡️ I teraz: biorąc pod uwagę warunki, które ukształtowały tych trzech ludzi, to który z nich postępuje bardziej moralnie?

Zapraszam do dyskusji. Wyraź swoją opinię w komentarzu.

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

HEJ, MAM PYTANIE! 🙂 Lubisz treści które publikuję na Jarek Kefir Bez Cenzury (na Facebooku) i na stronie jarek-kefir.com (na WordPressie)? Uważasz, że są wartościowe?

Możesz wesprzeć funkcjonowanie mojej strony na serwerze WordPress. Dzięki darowiznom jestem niezależny od różnych grup nacisku i wpływu.

Mogę dostarczać Ci kontrowersyjnych, zakazanych i niewygodnych dla systemu treści. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia!

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal:
Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

3 myśli w temacie “ZAGADKA ETYCZNA: PODAM CI PRZYKŁAD TRZECH LUDZI…

  1. Każdy z nich żyje zgodnie z własnym systemem wartości, z punktu widzenia społeczeństwa można by tworzyć rozmaite teorie na temat tego który z nich jest bardziej moralny a który mniej ale były by to tylko projekcje ich twórców. Wszyscy trzej mają w sobie potencjał i dla mnie każdy z nich przedstawia taką sama wartość.

  2. Jeśli pies kieruje się instynktem czy to oznacza ze w każdym przypadku ma gonić kota? (widziałem jak pies z kotem bawili się w najlepsze).

    Jeśli w mojej rodzinie nikt nie był wege, a ja jestem bo uważam to za bardziej rozwinięta formę moralnosci wobec istot żywych czy środowisko w którym mnie wychowano ma wpływ na moje zachowania w 100% ?

    Czy nie są nikomu znane przypadki stania się lepszym (moralnie) człowiekiem tzw. zmiana samego siebie?

    I odwrotnie czy nie są znane przypadki że ktoś moralnie postępujący wywodzący się z dobrej rodziny stał się zły? („Przecież to taki to dobry chłopak był…..)?

    Uważam również, że próba usprawiedliwiania zachowań ludzkich na podstawie ich pochodzenia i przeszłości może mieć tragiczne konsekwencje dla całego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.