NA CZYM POLEGA PARANOJA NASZEGO SPOŁECZEŃSTWA?

Wszyscy jesteśmy uczeni, że każdy człowiek jest równy wobec prawa. Normy mają być stałe i niezmienne. Dodatkowo, mówi się nam, że aparat policyjno-sądowo-prawny robi co może, by ścigac aferzystów, oszustów czy przestępców, ale nie zawsze się to udaje.

O tym, że jest to nieprawdą, przekonujemy się każdego dnia. Rozszerzę to pojęcie także na normy społeczne i obyczajowe, które też mają być stałe dla każdego, surowe i niezmienne.

1️⃣ System prawny działa raczej na zasadzie: „co wolno wojewodzie, to nie Tobie smrodzie.” Wobec mafii, skorumpowanych polityków i urzędników, biznesmenów kręcących lody jest on zadziwiająco mozolny, opieszały i niewydolny. Jakimś dziwnym trafem procesy ciągną się latami, akta i dowodu giną, a świadkom umiera się na zawały czy w wyniku wypadków drogowych.

Z kolei jak Ty ukradniesz w sklepie batonik lub pomylisz się w piśmie kierowanym do urzędu, to system ten działa zdumiewająco szybko i surowo.

Policja łapie drobnych dilerów, a bossowie mafii spokojnie mieszkają w willach i są znani wszystkim na komendzie. Gdyby rząd rzeczywiście chciał zwalczyć mafie, handel narkotykami, sutenerstwo itp, to wystarczyłby jeden rozkaz dla sił specjalnych. Media i społeczeństwo nie musiałyby nawet o tym wiedzieć – służby na ogół nie zostawiają śladów. Kłopot w tym, że rządy po prostu nie chcą tego robić, celowo mówiąc o nieskuteczności i niewydolności swoich struktur.

2️⃣ Pokrętność, niejasność, niedwuznaczność norm prawnych, społecznych i obyczajowych. Możliwość ich dowolnej interpretacji w zależności od osoby i sytuacji. Wiele luk i wyjątków od nich. Co innego jest deklarowane słownie lub na piśmie, a co innego jest w praktyce. Szczególnie wtedy, gdy nikt nie patrzy. To, co przy rodzinnym stole jest wybaczone prawnikowi zarabiającemu ogromne pieniądze, byłoby podstawą do wyklęcia z rodu niebogatego i znerwicowanego wrażliwca z diagnozą psychiatryczną.

3️⃣ Absurdalność tych zasad i niemożliwość ich osiągnięcia. Po pierwsze, gdy masz oczy otwarte, widzisz, jak wiele z nich jest bez sensu. Po drugie, poprzeczka jest ustawiona tak wysoko, że niemożliwe jest jej osiągnięcie, przeskoczenie. My tylko udajemy przed innymi, że skaczemy. Z boku wygląda to dość żałośnie, zwłaszcza, gdy znasz prawdę.

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

HEJ, MAM PYTANIE! 🙂 Lubisz treści które publikuję na Jarek Kefir Bez Cenzury (na Facebooku) i na stronie jarek-kefir.com (na WordPressie)? Uważasz, że są wartościowe?

Możesz wesprzeć funkcjonowanie mojej strony na serwerze WordPress. Dzięki darowiznom jestem niezależny od różnych grup nacisku i wpływu.

Mogę dostarczać Ci kontrowersyjnych, zakazanych i niewygodnych dla systemu treści. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia!

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal:
Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.