DLACZEGO MĘŻCZYŹNI PIJĄ i MAJĄ INNE NAŁOGI!?

To pytanie, na które kobiety zawsze poszukiwały odpowiedzi, często patrząc nie w tym kierunku, co trzeba, i równie często bezskutecznie.

Generalnie są dwie możliwe odpowiedzi na to pytanie – (neuro)biologiczna i psychologiczna. I jedna nie wyklucza drugiej.

Zaczynamy:

1️⃣ Skany mózgu nowoczesnymi metodami neuroobrazowania (funkcyjny rezonans magnetyczny – fMRI, pozytonowa tomografia emisyjna – PET, spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego – MRS i inne), dostarczyły nam bardzo interesujących ciekawostek o funkcjonowaniu ludzkich mózgów i umysłów.

Okazuje się, że mężczyźni mają o 30% mniej hormonu szczęścia, serotoniny, niż kobiety. Mają też mniejszy od nich poziom hormonu luzu, ukojenia i spokoju, czyli GABA. Ma to uzasadnienie ewolucyjne – mężczyzna musi walczyć, być czujny, chronić kobietę i dzieci, wypatrywać ewentualnych zagrożeń i je odpierać.

Jakie są tego rezultaty? Nie tylko mniejszy poziom szczęścia, jak zwykli myśleć ludzie. Mniej serotoniny i GABA to także większy lęk i stres, silniejszy niepokój i to uporczywe napięcie. Są też bardziej pobudliwi, drażliwi i niespokojni. Muszą umieć oszczędzać energię, a po skończonej pracy – resetować się, np przed szklanką piwa czy uprawiając swoje hobby.

To tak, jakby na dzień dobry mieć objawy lekkiego zespołu stresu pourazowego. Jest to ciężkie i nieuleczalne zaburzenie występujące po tragicznych i traumatycznych wydarzeniach. Nie istnieje skuteczna forma leczenia. Polega ono na zmianach w neuro-anatomii mózgu, gdzie nadmiernie pobudzone ciało migdałowate cały czas, non stop informuje organizm o zagrożeniu. Uruchamia to reakcję „walcz lub uciekaj” i związany z nią duży lęk, napięcie i stres. Po około 20 – 30 latach takiego bombardowania adrenaliną i kortyzolem wysiada serce. Oczywiście, większość mężczyzn nie ma tego w tak skrajnej formie, lecz ma to w wersji „light.”

Więc bądź co bądź, nie wszyscy faceci taką presję najpierw ze strony swojego własnego układu nerwowego, a potem ze strony kobiet i ogólnie społeczeństwa wytrzymują. Stąd potrzeba wypicia, zapalenia, odstresowania się. Tak powstają też nałogi, gdy to wymknie się spod kontroli. Tylko najsilniejsi „samce alfa” dają opór temu wszystkiemu, i idą w biznes, politykę, rządzenie, uwodzenie kobiet. Reszta wiedzie los spacyfikowanych życiem etatowców.

2️⃣ Przez fakty, które wymieniłem wyżej, mężczyzna potrzebuje coś, co ja nazywam „wzmocnieniem pozytywnym.” Jest to wszelka budująca i rozwojowa aktywność, nie związana z pracą, obowiązkami czy nauką.

Należą do niej hobby, pasje, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą, czytanie, muzyka, kultura, sztuka, seks i namiętność, odpocznynek, filozofia, medytacja i tak dalej.

Gdy ilość wzmocnień pozytywnych jest ograniczona, a obowiązków jest dużo, wtedy pojawia się pokusa, by iść na skróty, czyli szybko coś wypić, zapalić lub zażyć i otrzymać efekt od razu.

Jeśli mężczyzna przy tym nie ma wsparcia w partnerce i w środowisku rodzimym, za to otrzymuje częstą krytykę, to jest to dodatkowym czynnikiem wzmagającym tendencje uzależnieniowe.

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

🔥 UWAGA: Prowadzę tę stronę jarek-kefir.com od 10 lat. Utrzymuję ją z darowizn. Jeśli lubisz moje artykuły, to możesz dorzucić swoją cegiełkę na budowę lepszego świata: 🙂

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal:
Kliknij poniższy link: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

11 myśli w temacie “DLACZEGO MĘŻCZYŹNI PIJĄ i MAJĄ INNE NAŁOGI!?

 1. „Tylko najsilniejsi „samce alfa” dają opór temu wszystkiemu, i idą w biznes, politykę, rządzenie, uwodzenie kobiet. ” moim skromnym zdaniem takie zachowanie mężczyzny świadczy o potrzebie dowartościowania się i wcale nie jest cechą „samca alfa”. Osobnik alfa dba o siebie, rodzinę a potem bliskich i dalszych. Jest dobrym ojcem, potrafi kochać i wybaczać, nie boi się brać na siebie odpowiedzialności ale potrafi się dobrze bawić i nie musi w tym celu stosować używek bo jego hormony wspierają w każdej sytuacji, potrafi kontrolować swoje ciało (w tym pracę gruczołów dokrewnych) i potrafi wprowadzać się w dowolny stan. Jest zawsze wsparciem dla potrzebujących i zawsze jest gotowy pomóc w potrzebie. Ma wysokie poczucie własnej wartości dlatego często jest spokojny i nie potrzebuje eksponować swojej męskości. Porażki przyjmuje z pokorą i wyciąga z nich wnioski a sukcesami nie chwali się wokoło. Idzie przez życie z odwagą i nie boi się pochylić głowy kiedy wymaga tego sytuacja. Nie pcha się do władzy, pieniędzy i kobiet bo ma władzę nad sobą a innej nie potrzebuje, pieniądze traktuje jak narzędzie a nie fetysz więc jak w domu będzie miał zimno a do spalenia tylko pieniądze to bez wahania rozpali nimi w piecu. Kobiety go cenią, marzą o takim partnerze i wiedzą, że jeśli on ma swoją ukochaną to nigdy jej nie zdradzi więc mogą się z nim przyjaźnić bez obaw o wikłanie się w romanse i komplikowanie sobie życia. Jeśli jest wolny to nie czuje potrzeby uwodzenia i zaliczania kobiet bo kiedy trafia na odpowiednią zakochuje się i jeśli wszystko się powiedzie to kocha całe życie, kocha coraz bardziej. 🙂 Sielanka co ? Oczywiście są ciemne strony w życiu prawdziwego mężczyzny ale on z każdego upadku podnosi się silniejszy. Jest mistrzem, joginem i czym tylko zechce ale najważniejsze jest człowiekiem i kocha ludzi, wierzy w nich i stara się każdego dnia czynić dobro. W obecności takiego człowieka gasną spory i ludzie czują się bezpiecznie, instynktownie go naśladują bo wiedzą że jest dobry 🙂 Miłego dnia mężczyźni i kobiety 🙂

 2. Przy odrobinie dobrej woli można wyregulować układ sympatyczny – czyli tzw – walcz i uciekaj. Można również regulować poziom kortyzolu. I nie trzeba do tego używek. Być może nerw błędny jest uciskany lub ” niedopieszczony” albo uszkodzony czy rozregulowany. Gnanie do sklepu po piwko lub fajkę to pójście na łatwiznę. Zniesie na chwilkę symptomy stresu, ale przyczyna pozostaje

  1. Czy wszystkie Anie są takie mądre czy ja mam szczęście i takie spotykam? A propos układu sympatycznego to pierwszy wdruk warunkujący jego działanie powstaje najczęściej w szpitalu podczas powitania noworodka na tym świecie. O wiele efektywniej dla nas ludzi jest odpowiednio kształcić pracowników porodówek, pielęgniarki i lekarzy tak aby podczas narodzin nowego człowieka zachowali się odpowiednio do sytuacji, żeby dziecka i matki bez potrzeby nie straszyć. Tak samo żłobki, przedszkola i szkoły powinny być nastawione na dobrostan i rozwój dzieci. W takiej atmosferze nawet wycisk i rywalizacja są przyjemne. Kiedy nauczyciel kocha uczniów oni odwzajemniają jego uczucie i pojawiają się więzi wspierające naukę, dające poczucie sensu i satysfakcji. Tylko że tak urodzonymi i wychowanymi ludźmi rządzić się nie da i nie ma potrzeby bo społeczeństwo składające się w większości ze zdrowych i szczęśliwych ludzi organizuje się samo. To może nie być na rękę niektórym, tym najbardziej chorym, zafiksowanym na punkcie dominacji i władzy.

   1. Ania milczy jak zaklęta. Mogę powiedzieć o swojej metodzie opartej o infromacje, które zebrał Timothy Leary w swojej „Psychologice” ale to dopiero wieczorem bo teraz w pracy jestem 🙂 Miłego dnia 🙂

     1. Timothy, mój kochany nauczyciel. Mam wielki sentyment do tego człowieka. A jeśli spodobają się Tobie jego książki to polecam też Roberta Antona Wilsona, całą twórczość tego gościa. Pozdrawiam.
      Ps. Liczę, że Ania jeszcze się odezwie 😆

    1. taki dowcip:

     dlaczego za komuny większość imion żeńskich to: Ania i Iza?
     Bo i za mlekiem, i za serem, i za papierem trzeba było stać w kolejce
     A ani mleka, ani sera, ani ODPOWIEDZI nie było 😁

   2. Jarek, jeśli chcesz wiedzieć jak wyregulować cały układ nerwowy to przeczytaj „neurologikę” Timothego Learego. Jeśli będziesz miał pytania to pisz do mnie na maila. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.