CO POZYTYWNEGO DA CI KONTAKT Z NATURĄ?

Gdy idziesz naprawdę głęboko w las, możesz usłyszeć to, co ja nazywam „zewem puszczy” lub też: „głosem otchłani.” To specyficzne wołanie szumu liści i leśnej ciszy – gdy nie słyszysz ludzi, zajmujących się swoimi sprawami, i nie ma dźwięków wszechobecnych dzisiaj samochodów, które są ważniejsze niż piesi, czyli ważniejsze, niż ludzie.

Głusza woła tak samo, jak wtedy, gdy te tereny zasiedlali pierwsi, pre-totemiczni pionierzy w zamierzchłych czasach. Czujesz pewną łączność z tym, co było, co będzie, co jest zawsze i od zawsze. To bardzo specyficzna forma aktywnej medytacji.


➡️ Odwrotnością leśnych niedostępnych kniejów jest harmider wielkiego miasta i dyskoteka w nim, która jest wręcz archetypicznym Kościołem ekstrawertyzmu, neurotypowości i wszechobecnego dziś small talku, zamiast zaangażowanej rozmowy. Dla neurotyka taka kakofonia i katatonia wielkich hałd przelewających się ludzkich głów, odnóży i korpusów jest siódmym kręgiem piekła.

Indywidualista po prostu cierpi, obserwując ten oderwany od symfonii natury hałas. Przyzwyczailiśmy się do dochodzącego zewsząd szumu kół aut sunących po drogach donikąd, warkotu ich silników i klakania klaksonów. Do tego stopnia, że śpiew wróbelka czy gruchanie gołąbka jest dla nas współczesnym hałasem. A ten szkodliwy dla słuchu grom, wydawany przez dziesiątki czy setki aut, lub wrzask w reklamach generowany przez humanoidalne otwory gębowe w ich twarzoczaszkach, stał się już czymś normalnym.

Straciliśmy szacunek do ciszy. Takie osoby, gdy pójdą do lasu nad jezioro (a raczej wjadą samochodem na samą plażę, zatrzymując koła pojazdu spalinowego praktycznie tuż przy brzegu), to gdy słyszą zew puszczy, to normalnie czują się psychicznie chorzy. Muszą włączyć jakiś wrzaskliwy grajdół typu radio ZET czy RMF FM, gdzie nieustające reklamy środków na grzybicę odbytu przerywają nadawane jak z karabinu maszynowego złe wiadomości, no i plastykowy twór muzykopodobny.


➡️ Japoński artysta Merzbow stworzył coś, co przypomina koncepcję „Merzbau” – czyli sztuki tworzonej z odpadów i śmieci. Jego utwory to kakofonia kreowana z dźwięków z maszynowni i hal fabrycznych, przesterowana przez elektroniczny syntezator w fantazyjne linie melodyjne i rytmiczne. Ta poetycka „symfonia maszyn” jest krzyczącym protest-songiem przeciwko iluzji, sztuczności i miałkiej komercyjności współczesnego, zmacdonaldyzowanego świata lewicowo-liberalnego kapitalizmu.

Gdy idę leśną ścieżką, to nie mogę wyjść z podziwu dla kunsztu i wirtuozerii natury. Mnogość form, kształtów i kolorów po prostu zachwyca, odbierając myśli i mowę. Każda ścieżka jest inna i wyjątkowa, każda prowadzi przez inny świat. Każda jest swego rodzaju osobną planetą. Zaś co widzę, gdy idę chodnikiem miasta? W około 80% (zasada Pereto) są to formy powtarzalne, budowane na jedno kopyto i po prostu zwyczajnie brzydkie. Dacze bogaczy z kiczowatymi kolumnami, dyskonty, skupy palet euro i tak dalej.

Można powiedzieć, że jestem mizantropem, neurotykiem, socjopatą, odklejeńcem. Nie będę jednak polemizował z tymi powyższymi określeniami, bo są skądinąd trafne. Jednak pisząc ten artykuł, chciałem, byś popatrzył na to z trochę innej strony.

Cytat: „Jeżeli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa, wędrowanie pozornie bez celu, błądzenie po omacku, żebyś nie tylko oczami, ale także całą skórą zmierzył się ze światem.” (Autor: Zbigniew Herbert)

➡️ AUTOR: Jarek Kefir Bez Cenzury

➡️ SERDECZNA PROŚBA! 🙂 Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać moją stronę (Jarek Kefir Com), jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz skomplikowany i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

🟢 Na konto:
Nr konta: 16102047950000910201396282

🟢 Dla wpłacających spoza Polski:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

🟢 Pay Pal – link niżej: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Jedna myśl w temacie “CO POZYTYWNEGO DA CI KONTAKT Z NATURĄ?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.