CO SIĘ DZIEJE, GDY W GŁOWIE JEST ZA DUŻO MYŚLENIA!?

Osoby neurotypowe (czyli przeciętni konsumenci przeciętnego świata) dużo czynności wykonują nieświadomie, na tak zwanym autopilocie.

Nie chodzi tutaj tylko o przeżywanie życia w stanie ogólnej nieświadomości, czyli lemingozy. Czyli nie chodzi tylko o bezmyślne wypełnianie programów i dyrektyw natury i społeczeństwa, bez żadnej refleksji na temat ich zasadności i swojego miejsca tutaj.

Ale kwestia „podświadomego autopilota” idzie znacznie dalej. Rzeczy, takie jak taniec, seks, uprawianie bardziej skomplikowanych sportów, prowadzenie samochodu, nauka języka obcego – wszystko to po pewnym czasie nauki jest wgrywane na pamięć autopilota i z niej odtwarzane, w sposób zautomatyzowany. Przecież gdybyś musiał za każdym razem myśleć i używać świadomości przy zmianie biegów w aucie, rzucie piłką do kosza czy powiedzenia zdania po niemiecku, to gwarantuję Ci, że wylądowałbyś prędzej czy później u psychiatry.

Dlaczego?

▶️ Otóż osoby, które chorują na zaburzenia ze spektrum autyzmu, np zespół Aspergera, praktycznie nie posiadają tego podświadomego autopilota. Oni wszystko biorą na świadome myślenie. W związku z tym ich pamięć operacyjna jest bardzo często krytycznie przeciążona myśleniem i dochodzi do częstych zawieszeń systemu. To dlatego są nieporadne w tańcu czy w sporcie.

Również codzienne sytuacje i rozmowy typu: „Co tam?”, Lub: „Jak tam Twój wóz, Jaro?” – dość często odbywają się na tym autopilocie. Tzw gadka szmatka, small talki i rozmowy „o niczym” to często powtarzanie zautomatyzowanych słów, fraz i zwrotów, lub nawet całych zespołów zdań. Można by wręcz napisać program komputerowy do tego typu dialogów.

-Jak tam Twoja bryka, Jaro?
-A, wiesz, szrot jak chuj ale ważne, że jeździ, u nas na magazynie daje jeszcze radę.

Z tym aspergerowcy i inni autyści też mają problem. Z kolei jeśli jakaś czynność wymaga wytężonego, analitycznego myślenia, i mamy do czynienia z tematem, który ich interesuje, to radzą sobie z tym lepiej, niż neurotypowi.

▶️ Więc to nie kwestia uduchowienia ani otwartej ćakry serca, ale sterowania przez autopilot, w pewnym sensie braku myślenia, czyli głupoty. 😉

Sprawy idą jednak jeszcze dalej.

Otóż skany mózgu wykonane technikami neuroobrazowania (funkcyjny rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna) pokazują, że mózg podejmuje decyzję kilka ułamków sekundy przed tym, jak Ty ją podejmiesz. To mózg najpierw wysyła sygnał, a dopiero potem Ty niby podejmujesz decyzję. On Tobą w ten sposób steruje i Cię oszukuje, że Twoja świadomość ma w ogóle coś do gadania.

Więc te globalne Simsy, jakimi jesteśmy (ale w rękach kogo, czego?), To tak naprawdę znacznie grubszy temat. 😜

AUTOR: Jarek Kefir Bez Cenzury. Publikuję prawie nieprzerwanie od 2009 roku. Potrzebuję Twojej pomocy w finansowaniu tej strony na serwerze. Jeśli chcesz wspomóc pracę niezależnych mediów, skorzystaj z poniższych opcji:

🟢 Na konto:
Nr konta: 16102047950000910201396282

🟢 Dla wpłacających spoza Polski:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

🟢 Na Pay Pal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.