WAKACJE ’22: ZIMNO, CHŁÓD i AKTYWNOŚĆ. PODSUMOWANIE

Na zdjęciu w tym wpisie: koniec sezonu letniego, który trwał wyjątkowo krótko. Węglowiec wpływający do portu.

➡️ Te wakacje oceniam jako bardzo aktywne. Owszem, można było zrobić jeszcze więcej, ale i tak jestem z nich zadowolony. Zwiedziłem dość dużo uroczych miejsc w swojej okolicy, a przede mną jeszcze jesienne grzybobrania i zdjęcia grzybów jak i jesiennych krajobrazów.

➡️ Obecnie w moim regionie (Gdańsk) jest 5 stopni w nocy i 13 stopni w dzień. Od października 2020 każde kolejne półrocze jest coraz zimniejsze. Jeśli nie wiesz, bo mieszkasz w cieplejszym regionie kraju.. To my mieliśmy w tym roku może 3 tygodnie trochę cieplejszej pogody. Pamiętam, gdy w ostatni weekend sierpnia był upał, a już kilka dni później rozpoczął się sezon grzewczy.

Zimne masy polarne zastąpiły już na południe i teraz bez rękawiczek marznę, czekając na pociąg. Co to za klimat, że już w połowie września bez czapki, kurtki i rękawiczek jest zwyczajnie zimno.. Zapowiada się przed nami niemal nuklearna zima, jeśli trend będzie utrzymany.

Pomorski klimat jest zajebisty – kupujesz kurtkę zimową i chodzisz w niej cały rok. Bo jest tylko jedna pora roku – chujowa. Podczas gdy mieszkańcy Wrocławia czy Krakowa mieli 30 stopni, my chodziliśmy w długich spodniach i kurtkach. Pomorze to najlepsze miejsce do życia, ale z najgorszym klimatem.

➡️ Pamiętam lata i ciepłe jesienie na Pomorzu w 2019 i 2020 roku. Od tamtego czasu pogoda po prostu zwariowała. Uważam, że to nie jest normalne, i dziwi mnie to, że ludzie póki co tego nie widzą.

To jak, jakie kurtki zimowe będą na topie latem 2023 roku? A zresztą, i tak mało obchodzi mnie moda. Kupię coś z lumpa po okazyjnej cenie, a gówniarzeria, Julki i Oskarki niech sprze.daje w 2023 ner.ki, by kupić szmatę z modną naszywką. Wolę zaoszczędzony hajs wydawać na wycieczki po okolicy, niż tracić go w tak głupi sposób. To jest ta umiejętność życia.

➡️ A miejsc, które są atrakcyjne np w kontekście fotografii, jest na Pomorzu z milion i jeden. Warto mieć oczy otwarte. 🙂 Tylko ten klimat tutaj pozostawia wiele do życzenia. Jednak po zimie 2021 / 2022, która zaczęła się w październiku, a skończyła w czerwcu (lipiec był jesienny), jestem już bardzo zahartowany. I żaden mróz mnie nie powstrzyma przed eksplorowaniem i odkrywaniem.

Pamiętaj! Zimno to tylko ludzka wymówka. Jak jest ciepło to wielu ludzi i tak gnije w domu przed telewizorem. Więc: plecak, ekwipunek, naładowany telefon i możesz ruszać w długą. W każdej okolicy znajdzie się coś do odwiedzenia.

➡️ Witaj. Publikuję na Jarek Kefir Bez Cenzury (Facebook) i na stronie Jarek Kefir Com (Witryna internetowa), od około 2011 roku. Nie organizuję warsztatów, na których mówi się o dziwnych rzeczach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę pisać prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie zarabianie na słabych, choć przyjemnych materiałach.

Ale utrzymanie strony internetowej (Jarek Kefir Com) na serwerze jak i nawet sama chęć publikacji wiąże się z różnymi wyzwaniami. Np z kosztami, które czasami mnie przerastają. Jeśli cenisz moją pracę, uważasz, że moje publikacje wniosły coś dobrego do Twojego życia, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę Jarek Kefir Com, która jest obszernym magazynem artykułów z wielu lat, jak i docierać z ukrywaną wiedzą do wielu ludzi. Teraz od dobrej woli Czytelników zależy istnienie wolnych mediów:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal – poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

3 myśli w temacie “WAKACJE ’22: ZIMNO, CHŁÓD i AKTYWNOŚĆ. PODSUMOWANIE

 1. ” Obecnie w moim regionie (Gdańsk) jest 5 stopni w nocy i 13 stopni w dzień. ”

  To jest dobra pogoda, taka też się może zdarzać we wrześniu i proszę mi wierzyć że w październiku czy listopadzie będę dni z temperaturą do 24’C i nocami powyżej 12’C

  ” Od października 2020 każde kolejne półrocze jest coraz zimniejsze. Jeśli nie wiesz, bo mieszkasz w cieplejszym regionie kraju. ”

  Lato 2018 i 2019 było w wielu miejscach Europy rekordowo upalne, to o czym opowiadasz to są standardowe temperatury w tym regionie które nie odchylają się znacząco od normy, Polska jest dosyć specyficznym krajem bo leży w miejscu w którym może oddziaływać bardzo wiele frontów atmosferycznych od arktycznego, polarnego po zwrotnikowe z czego możemy wyróżnić polarne/zwrotnikowe morskie jak też kontynentalne, nie będzie wiec w tym nic dziwnego że w perspektywie roku wystąpić może taka sytuacja że w lipcu oraz sierpniu wystąpią dni/tygodnie chłodniejsze niż w październiku czy listopadzie, o ile przykładowo w okresie letnim nadciągnie nad Polskę front polarno morski (Islandia, Grenlandia) a w okresie jesiennym do PL dotrze front zwrotnikowy morski (Azory) lub zwrotnikowy kontynentalny (Tunezja, Libia) w takim przypadku nawet w listopadzie nie będzie anomalią pogodową utrzymywanie się temperatury bliskiej 20’C w dzień i nie będzie także anomalią pogodową utrzymywanie się temperatury poniżej 15’C w lipcu sierpniu, anomalie pogodowe w Polsce możemy rozpatrywać tylko na podstawie ogólnego trendu lub w przekroju miesięcznym/kwartalnym, anomalią nie jest wystąpienie w trakcie jesieni 2-3-4 kilkudniowych okresów gdzie temperatura utrzyma się powyżej 20’C tak jak anomalią nie jest wystąpienie 2-3-4 kilkudniowych okresów gdzie temperatura podczas lata spadnie poniżej 13’C

  I różne regiony Polski też mają swoją specyfikę jak już zauważyłeś, właściwie to od 2020 roku klimat PL wraca do normy, w przypadku PL słowo norma może oznaczać większą zmienność, a zmiana klimatyczna może oznaczać właśnie utrzymywanie się przez długi czy dłuższy okres kwartalny jakiegoś frontu nad Polską.

  ” Zimne masy polarne zastąpiły już na południe i teraz bez rękawiczek marznę, czekając na pociąg. Co to za klimat, że już w połowie września bez czapki, kurtki i rękawiczek jest zwyczajnie zimno.. Zapowiada się przed nami niemal nuklearna zima, jeśli trend będzie utrzymany. ”

  Właśnie niedawno wróciłem do Polski i już parę razy używałem lekkiej kurtki oraz czapki za dnia, nie mówiąc o nocach i mnie to wcale nie zaskoczyło że w połowie września taka pogoda może być. I to nic praktycznie nie zapowiada, nic to nam nie mówi o zimie i to nie ma wpływu na żaden trend.

  ” Pomorski klimat jest zajebisty – kupujesz kurtkę zimową i chodzisz w niej cały rok. Bo jest tylko jedna pora roku – chujowa. Podczas gdy mieszkańcy Wrocławia czy Krakowa mieli 30 stopni, my chodziliśmy w długich spodniach i kurtkach. Pomorze to najlepsze miejsce do życia, ale z najgorszym klimatem. ”

  Jeśli nie odpowiada ci klimat Pomorza Gdańskiego czy Zachodniego z łagodniejszym latem to polecam ci Tarnów (stolica upałów w PL) lub nizinę Sandomierską

  ” Pamiętam lata i ciepłe jesienie na Pomorzu w 2019 i 2020 roku. Od tamtego czasu pogoda po prostu zwariowała. Uważam, że to nie jest normalne, i dziwi mnie to, że ludzie póki co tego nie widzą. ”

  Odwrotnie, to wtedy pogoda była bardziej zwariowana teraz to wraca do normy, wiem co mówię.

  1. Pytasz o normę? Ją ustalano przed 1990 rokiem, a wtedy był okres zimny. Wielu do dziś pamięta zimę 1978 roku. I te zimy kilka lat później.

   Ale nie znaczy to, że tak ma zawsze być. Kiedyś na Pomorzu rosły owoce południowe, a teraz jest tam tylko 3 tygodnie lata w roku.

   Teraz zaś, przez katastrofę deepwater horizon w Zatoce Meksykańskiej i związaną z nim zmiana cyrkulacji Golfsztromu, mamy na północy Polski wieczną porę zimną.

   1. Pogoda to nie jest fabryka śrubek, no chyba że właśnie jesteś na etapie składania aplikacji o pracę w HAARP. Według mnie wydaje się to co najmniej dziwne że osoba wybierająca się w góry, przemieszczająca się , podróżująca czy nawet zmieniająca swoje miejsce zamieszkania nie bierze pod uwagi tego jaka pogoda panuje i może panować w danym miejscu i nie widzi że problemem podstawowym w takim przypadku są kwestie wyboru indywidualnego. Moim zdaniem raczej to ty musisz dostosować się do panujących warunków atmosferycznych a nie odwrotnie.

    No właśnie NIE, to fale upałów przed 2020 rokiem w Polsce były anomaliami pogodowymi, w naszej strefie klimatycznej każda temperatura powyżej 23’C jest temperaturą wysoką! Temperatura powyżej 28’C może być już klasyfikowana jako upał jeśli nie występuje zachmurzenie.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.