CZY WIESZ CO BĘDZIE, GDY WYŁĄCZĄ PRĄD!?

Dotychczas znamy przerwy w dostawach prądu albo z lat 80 XX wieku, gdy w porównaniu do czasów obecnych, niewiele urządzeń i systemów wymagało elektryczności, albo z kilkunastominutowych / kilkugodzinnych przerw, które i tak zdarzają się rzadko.

Cała cywilizacja jest uzależniona od elektryczności i niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak bardzo. Skutki przerwy w zakładach chemicznych produkujących nawozy azotowe, gdy nie znajdzie się alternatywnego sposobu chłodzenia urządzeń, mogą przypominać wybuch małej bomby atomowej. Nie chodzi oczywiście o siłę eksplozji, ale o skażenie powietrza chmurą trującego amoniaku i innych gazów. Z kolei gdyby doszło dziś do tzw wydarzenia Carringtona, czyli silnej eksplozji na Słońcu, to skutkiem byłoby przepalenie wszystkich urządzeń elektrycznych na Ziemi, cofnięcie cywilizacji do średniowiecza i śmierć niewyobrażalnie dużej liczby ludzi.

Szczecin doświadczył tego przez kilka dni w 2010 roku, gdy uszkodził się główny kabel przesyłowy z elektrowni Dolna Odra. Brak światła, zepsute zawartości lodówek, słabnący zasięg telefonii komórkowej, chaos na ulicach, coraz większa nerwowość ludzi – to był przedsmak tego, co może nastąpić tej zimy. W mieście Police cała załoga zajezdni autobusowej SPPK Police była postawiona w stan gotowości, na wypadek katastrofy w pobliskich zakładach chemicznych i konieczności ewakuacji ludzi. W tym przedsiębiorstwie stawano na głowie, by zapewnić nieprzerwaną pracę agregatów prądotwórczych i nie dopuścić do tragedii.

➡️Zapraszam Cię teraz do przeczytania poniższego artykułu o tym, jakie inne skutki może przynieść blackout.

Jarek Kefir Bez Cenzury

➡️ Gdy zgasną światła, gdy wyłączą prąd:

Cytat: „Jako, że z prądem do czynienia mam od przeszło trzech dekad, zahaczyłem też moim żywotem o czasy, gdy „zaniki” prądu nie były czymś dziwnym, a wręcz dość normalnym i świece w pogotowiu zawsze w kuchni leżały. Do tego na dokładkę mieszkałem kilka lat w kraju, w którym zaniki prądu to nadal normalność, to trochę wiem czego można się spodziewać w takich sytuacjach i postaram się w tym temacie coś naświetlić. 😉

Nie żebym oczywiście straszył, bo od tego są wiadome media i inne migające pudełka, które straszyły już latającymi kulkami z zębiskami i kolcami, czy innymi chmurami coś z radia, czy radio i jeszcze to aktywne miało być. Po prostu potraktujcie ten wpis bardziej jako informacyjny.
Bo gdyby się tak chwilę zastanowić: a co gdy… kolejnym fejkiem będzie niedobór energii elektrycznej i wyłączą ludziom „prunt”?

➡️ Czyli co nas czeka, gdy zgaśnie światło?
Gdy prądu zabraknie na kilkaście minut, można powiedzieć, że niewiele się wydarzy. Większość urządzeń wymagających ciągłości energii ma UPS’y. Dziś również i windy w nowych budynkach posiadają takie urządzenia, które w oparciu o pakiet akumulatorów pozwalają bezpiecznie zatrzymać się na najbliższym piętrze i otworzyć awaryjnie drzwi, by nikt nie utknął między piętrami. Sam kiedyś takie coś montowałem w jednym hotelu.

Poza brakiem światła, nie działających telewizorach, lodówkach itp niewiele się zmieni. W domach większość zapali świece po odnalezieniu ich przy pomocy latarki w telefonie, lub innej latarki gdy będzie to wieczór i poczeka na powrót „światłości”. Nie będzie również, o ile nie ma awaryjnego, działać oświetlenie w firmach, instytucjach, na ulicach, szpitalach itd.

Ale najważniejsze to i tak zachować spokój…Gdy prądu zabraknie na dłużej, kilka godzin, albo dni, no to już zaczną się wysypywać kolejne problemy. Większość UPS się rozładuje, agregaty również jeśli nie będzie większego zapasu paliwa się wyłączą.

➡️ Czego jeszcze możemy oczekiwać?

W większości nie będzie wody w kranach (domy, firmy, instytucje, budynki użyteczności publicznej – szpitale), nie będzie działać kanalizacja, nie będą działać piece (ogrzewanie), które potrzebują dostępu do sieci energetycznej aby działać (jeżeli piec działa to pozostaje kwestia pompy).
Również nie będzie działać sygnalizacja świetlna, a to w obecnych odmóżdżonych czasach oznacza zagrożenie na drogach. No nie ma świateł, to jak tu jechać?

Po kilku godzinach przestanie działać sieć komórkowa, również Internet.
Stacje radiowe raczej nie posiadają agregatów, więc też przestaną działać. Może nieliczne mają, albo chociaż większe UPS, ale raczej do bezpiecznego powyłączania wszystkiego. Ale może niektóre mają agregaty. Nie wiem. No i oczywiście ludność musiałaby posiadać radia na baterie, aby o ile będzie, odebrać sygnał.
To samo dotyczy stacji telewizyjnych.

➡️ Rolnictwo, przemysł.

Zwierzęta będą zagrożone. Zatrzymają się automatyczne urządzenia do karmienia, pojenia, dojenia itp. Jeżeli potrwa to kilka dni, to mamy straszną katastrofę w przypadku zwierząt hodowlanych.

Inkubatory jaj nie będą funkcjonować, pisklęta nigdy nie wyklują się. A to kolejne ogromne straty i w następstwie problem.
Bez prądu nie będą działały żadne lodówki, zamrażarki, miliony tego typu urządzeń przestanie działać i chłodzić a po kilku dniach zepsują się tysiące ton mięsa, sera, mleka i innych produktów.

➡️ Handel

Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych nie będzie się dało dokonać zakupów. Może tylko w małych, lokalnych, ale jak długo? No i oczywiście zakup jedynie gotówką. Wszyscy z plastkiem w portfelu będą mieli problem. Chyba, że go zjedzą.

Stacje benzynowe staną się bezużyteczne, bez prądu paliwo nie będzie mogło być pompowane. Po niedługim czasie paliwo zacznie się kończyć i u tych, którzy się przemieszczają.

➡️ Można powiedzieć, że stanie cały handel, przemysł i wszystko co się opiera o działanie jakiegoś systemu. Np kurierzy niczego nie dostarczą, wszelkie serwisy, warsztaty będą również miały przymusową przerwę. Chyba, że posiadają agregaty. Ale to nie zapewnia długoterminowej pracy.

Staną fabryki, linie produkcyjne, nastąpi wiele przypadków katastrof, czy jakiś pożarów, bo urządzenia zabezpieczające nie będą funkcjonować.

Banki i bankomaty oczywiście też nie będą działać, nie będzie przelewów, wypłat. Cały wirtualny pieniądz przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie na czas braku prądu.

A jak długo będą funkcjonowały i jak wszystkie służby? Czyli ci, co w zamyśle służą narodowi, a przynajmniej powinni, jak policja, wojsko, straż itd. A co z więzieniami? Jak długo takie miejsca mogą funkcjonować bez prądu?

➡️ Zostaje jeszcze kwestia pory dnia, roku itd.

Gdy prądu by zabrakło wiosną, czy jesienią, to straty będą mniejsze. Ale upalnym latem nie będzie działać żadna klimatyzacja, choć to jeszcze nie tragedia, bo kiedyś ludzie żyli bez, ale wszystko co w chłodniach, lodówkach dużo szybciej się zepsuje. Zimą, w obecnych czasach, gdy wszystkie piece mają elektroniczne sterowniki z automatu staną się kompletnie bezużyteczne. Prawidłowo grzałyby tylko te piece, których większość właśnie się niedawno pozbyła z racji globalnego ocipeplenia.No ale na koniec pasuje wspomnieć jeszcze o ewentualnych problemach, które mogą wystąpić, gdy energia elektryczna zostanie przywrócona nagle.

Wielu z nas zna problem z uruchamianiem się lodówki z przetwornicy, tak? No właśnie, dobry przykład. Lodówka na starcie pobiera przez ułamek sekundy wielokrotnie większy prąd na rozruch. A teraz sobie wyobraźcie że na raz zostanie uruchomionych tysiące lodówek, dosłownie jednym włącznikiem. A oprócz lodówek wszystkie pozostawione włączone światła, głodne, rozładowane urządzenia itd. Miliony urządzeń. A ile grzejników, jeśli to będzie zima? A ilu z was byłoby poza domem i w ciemności zostawi coś włączonego w garażu, piwnicy itd? A co jeśli to spowoduje pożar?” (Koniec cytatu)

➡️ Autor: Toscaner

➡️ Jeśli uważasz, że moje artykuły są wartościowe, i wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia i do świata, to możesz wesprzeć mnie darowizną. Twoja pomoc to moja motywacja do dalszej pracy i publikowania ukrywanych, przemilczanych treści. Daje mi też wytchnienie w obecnej sytuacji finansowej. To miejsce nie jest bardzo popularne, a darczyńców nie jest dużo. Dlatego ważna dla mnie jest każda pomoc, nawet w drobnych kwotach. Za każde wsparcie serdecznie dziękuję.

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal – poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.